Balıkesir Merhaba Gazetesi

Gümüş çiftçilere tarımı anlattı

Gümüş çiftçilere tarımı anlattı
09 Aralık 2014 - 0:10

Genel

CHP Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş hafta sonunda İvrindi ve Gönen kırsalında çiftçi ve köylü vatandaşa CHP’nin tarım politikalarını anlattı.

İvrindi’nin Osmanköy, Yağlılar, Osmanlar, Gönen’in Asmalıdere, Ilıcak kırsal mahallelerini (köylerini) ziyaret eden GÜMÜŞ bu ziyaretlerinde yaptığı onlarca kahvehane toplantısında CHP’nin tarım politikalarını ve desteklerini anlattı.

AK Parti iktidarında köylünün şartlarının zayıfladığını ve güçleştirildiğini söyleyen Gümüş, üç dönemdir yasal hak olan tarım desteği yarı yarıya düşürülerek halka verildiğini kaydederek “Bu durum büyük bir haksızlık ve hukuksuzluktur. AKP Köylü ve Çiftçiyi sadece oy deposu olarak görmekte, her seçimden sonra tarım ve çiftçilikle uğraşan vatandaşı unutmaktadır. Çiftçi yabancı ülkelerden kaçak yollarla veya sıfır gümrükle, ucuz fiyatla giren mallar karşısında rekabet edememekte ve bu konuda yalnız bırakılmaktadır” diye konuştu.

Çiftçinin kazanmaması halinde borçlarının büyüyeceğini dile getiren CHP’li Gümüş, çiftçinin kendini bankanın ve hükümetin elinde rehin hissettiğini söyleyerek, krediyi ödeme korkusuyla sandıkta hesap sormaktan çekindiğini kaydetti.

Tarımın zayıflaması ile köylerdeki gençlerin iş bulabilme ümidiyle şehirlerde düşük ücretlerle çalıştırıldığını anlatan Gümüş, ”

Mazotun, gübrenin ve yemin bu kadar pahalı olması ve hak edilen devlet desteğini alamaması tarımın vatandaş gözünde cazibesini ve geçim yolu özelliğini yitirmesiyle sonuçlanmıştır. AKP Hükümetleri oy aldığı kırsal alana hak ettiği özeni ve devlet desteğini esirgemiştir.Hükümet çiftçiye mazotu pahalıya satar ve hak ettiği desteği vermezse sonuç bugünkü gibi olur; tarım alanları işlenmez terk edilir ve gençler geleceklerini kentlerde maden ocaklarında aramaya başlarlar. Sonuçta köyler ıssızlaşır; araziler ekilmez; şehre gidenler taşeronun elinde düşük ücretlerle adeta köle misali çalışırlar ve tarlasında çalışması gereken çiftçinin bir kömür madeninde ölüsü bulunur” dedi.

Köylü gençlerin şehirde taşeron eline düştüğünü, iş güvencesi olmadan çalıştırıldığını ve Soma’daki gibi “AK Partiye oy atmıyor” diye işten çıkarıldığını iddia eden CHP Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, geçim sıkıntısı nedeniyle mücadele eden köylünün ve işçinin korku imparatorluğu nedeniyle işinin tehlikede olduğunu kaydetti.

Ülkenin sağlıklı nesilleri olması için tarımın desteklenmesi gerektiğini dile getiren Gümüş, ” Evin babası eve 800 lira getiriyorsa bunun 350 lirası kiraya 150 lirası elektrik, yakıt, su ve telefona gider. Geri kalan 300 lira ile aile yiyecek, giyecek ve yol parasını öder hayatını devam ettirmeye çalışır. İşte bu yüzden çocuklar çelimsiz ve yarıdan fazlasının vücudunda gelişim sorunları vardır. İşte bu yüzden Türkiye’yi besleyen Balıkesir kendi çocuklarını besleyemez” açıklamasında bulundu.

CHP iktidarında gayrisafi milli hasılanın yüzde 1’nin çiftçiye destek olarak verileceğini söyleyen Gümüş, tarıma desteğin şimdiki uygulamanın 4 katına çıkarılacağını ifade etti. Çiftçiye satılan mazottaki vergilerin kaldırılarak fiyatların yarıya düşürüleceğini, vergi indiriminin et ve süt satışlarına da düşüş olarak yansıyacağını söyledi. Gümüş son olarak tarımda, kamu kurum ve kuruluşlarında taşeronla çalışma sisteminin kaldırılacağını veya en aza indirgeneceğini ifade etti.  HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.