Balıkesir Merhaba Gazetesi

GÜNEŞ KORUYUCU KREM SEÇİMİ ve DOĞRU UYGULAMA

GÜNEŞ KORUYUCU KREM SEÇİMİ ve DOĞRU UYGULAMA
Prof. Dr. F. Arzu Kılıç( arzukilic@gazetemerhaba.com )
01 Temmuz 2020 - 7:46

Güneş ışınlarının (ultraviyole ışınları- UV ) hayatımızdaki ve  vücudumuzdaki  önemi büyük.  Ancak her şeyin fazlasının zararlı olması   gibi güneş ışınlarının da fazlası zararlı.  Güneş ışınlarının deri kanseri gelişiminden sorumlu faktörlerden biri olduğunu artık biliyoruz.   Özellikle son yıllarda deri kanserleri en sık görülen kanserler arasında yer almaktadır ve deri kanseri gelişimini güneşten korunma yöntemleriyle büyük oranda önleyebiliriz.   O halde güneşten belirli zaman dilimlerinde kaçınmamız ve güneşten koruyucu yöntemler kullanmalıyız. Korunma yöntemlerinden biri de hepimizin bildiği gibi “ güneş koruyucu kremler kullanmak”. Piyasada çok fazla isim ve marka adı altında çeşitli ürünler mevcut.  Bugünkü yazımda doğru güneş koruyucu krem seçimi ve kullanımından bahsedeceğim.

Dünyaya ulaşan ultraviyole ışınlarının büyük kısmı  UVA ve UVB olmak üzere iki çeşittir:  İyi ve etkili bir güneş koruyucu krem; hem UVA hem de UVB ışınlarına etki eden yapıda olmalıdır.  Suya ve terlemeye karşı dayanıklı olmalıdır. Uygulanan krem kişinin cilt yapısına  uygun olmalı, cildini  tahriş etmemelidir. Cilde toksik yani zararlı maddeler içermemelidir.  Yeterli bir güneşten koruma faktörü içermelidir.

Değerli okurlarım, güneş kremlerinin üzerinde mutlaka 10-30-50 SPF gibi rakamlar görmüşsünüzdür. “SPF” denilen bu tanımlama “sun protection factor” denilen İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. İyi bir güneş koruyucu krem aynı zamanda yeterli bir SPF’ye yani güneşten koruma özelliğine  sahip olmalıdır.

Güneş koruyucu kremler; fiziksel, kimyasal ve ikisini de içerenler olmak üzere üç tipe ayrılıyor. Fiziksel koruyucular ciltte bariyer oluşturuyor. Yoğun güneşte kalmak zorunda kalındığında, alerjik veya hassas ciltlerde, çocuklarda ve hamilelerde fiziksel koruyucuları tercih ederiz. Yine kişinin cildinin tipi, derisinin hassasiyeti, alerjik olup olmaması, akne ya da lekelerinin varlığı, kişinin erişkin ya da bebek olması   güneş kremi seçimini etkiler. Bu nedenle krem tavsiyesi alırken mutlaka Dermatoloji doktoru ile görüşülmelidir.

Güneş koruyucu kremler uygulanırken yapılan en büyük yanlış kremin vücuda güneşe çıkıldığında ya güneşe direkt maruz kalındığında uygulanmasıdır. Doğrusu ise, kremin cildimizden emilip koruyucu özellik kazanabilmesi için güneşli ortama çıkmadan en az 20-30 dakika önce vücudun açık alanlarına uygulanmasıdır. Güneşe çıkıldığında krem  tekrarlanmalıdır.

Güneş kremini  uygulama şekli de önemlidir. El ve ayak üst kısımları, kulak kepçeleri ve ense  güneş kremi uygulanması gereken bölgeler içindedir. Elbette vücudumuzdaki diğer bölgeler olan dudak ve göz çevresi de güneşten korunması gereken bölgelerdendir. Bu bölgeler güneş ışınlarına fazlasıyla duyarlı olup bu alanlara özgü ürünler seçilmelidir.

Ayrıca  deniz ve havuzda uzun süre vakit geçirenler, açık havada çalışanlar ve sporcular  “waterproof” yani suya dayanıklı özelliği olan koruyucular tercih etmelidir.

Değerli okurlar, piyasada mevcut ürün çeşitliliği de göz önünde bulundurulduğunda cildimize zarar vermeyen, kaliteli ve doğru bir ürün seçimi  ve diğer güneşten korunma yöntemleri için mutlaka Dermatoloji hekiminize başvurun.  Güneşin tadını  keyifle, güneşten zarar görmeden çıkarmanız dileğimle. Sağlıkla kalın.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.