Balıkesir Merhaba Gazetesi

Güneşe maruz kalan plastiklerin, küresel ısınmaya yol açan sera gazı salımı yaptığı keşfedildi

Güneşe maruz kalan plastiklerin, küresel ısınmaya yol açan sera gazı salımı yaptığı keşfedildi
Ender Gökmen
Ender Gökmen( [email protected] )
211
10 Ağustos 2018 - 8:22

ABD’nin Hawaii eyaletinde bulunan Mānoa Okyanus ve Dünya Bilim ve Teknoloji Okulu’nda (SOEST) bulunan uzmanlar, doğada bozunmaya uğrayan plastiklerin birden fazla sera gazı salımı yaptığını keşfetti.

Yaklaşık 70 yıl önce başlayan plastiğin seri üretiminin, gelecek 20 yılda 2 katına çıkması bekleniyor. Her ne kadar plastik sağlam ve düşük fiyatları ile üreticilerin ilgisini çekse de, plastiğin doğaya verdiği zararların boyutu son yıllarda daha çok gözler önüne serilmeye başladı.

Bozunmaya uğrayan plastiklerin, belirli kimyasal maddeler ürettiğini ve bunun canlılara ve ekosistemlere etkisi bilinse de, SOEST tarafından yapılan araştırmalar plastiğin beklenmedik oranlarda sera gazı salımı da yaptığını ortaya çıkardı.

Araştırmalar, özellikle güneş altında bozunmaya uğrayan plastiklerin metan ve etilen gibi sera gazlarını saldığını gösteriyor. Bilim insanları gıda saklamada, tekstil ürünlerinde, inşaatlarda ve diğer çoklukla kullanılan diğer plastik ürünleri test ederek bu sonuca ulaşmış. Özellikle plastik torbalarda kullanılan polietilenin en çok üretilen ve en çok sera gazı salımı yapan plastik türü olduğu belirtiliyor.
Düşük etkili polietilenler okyanus yüzeyinde güneş ile etkileşime geçtikten sonra bozunması arttığı için, karanlıkta da olsa sera gazı salımı devam ediyor ve hızlanıyor. Bu yüzden o

luşan mikro plastiklerin de doğada sera gazı üretiminin, büyük parçalara göre daha hızlı olduğu belirtiliyor.

Şu anda plastiklerden ortaya çıkan metan ve etilen gazları küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkilerini durdurmak amacı ile belirlenmiş küresel sera gazı bütçesine eklenmiş değiller. Sonraki araştırmalar buna yönelik olacak. Özellikle plastik üretiminin artması ile plastiklerden kaynaklanan sera gazı üretiminin de artacağı düşünülüyor.

Kaynak: EurakAlert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.