Balıkesir Merhaba Gazetesi

“GÜNEY “HEDEFİMİZ KALICI ÇÖZÜM”

“GÜNEY “HEDEFİMİZ KALICI ÇÖZÜM”
22 Ağustos 2019 - 15:05

Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney, ilçede yaşanan su baskınının nedenini açıkladı. Başkan Güney, “su baskınlarında kalıcı çözümler sağlamak için çalışıyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan su baskınlarıyla ve bu baskınları önleyici çalışmalarla ilgili açıklama yapan Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Susurluk’ta 1 saat içinde metrekareye 63,8 kilogram yağış düşmüştür. Susurluk’un ortalama aylık yağış miktarı 55 kilogram civarında gerçekleşmektedir. Görüldüğü üzere 1 saatlik yağış miktarı, bir ay içinde yağan ortalama yağış miktarının bile çok çok üzerindedir. Şiddetli yağan sağanak yağmur, sokaklarda, ev ve iş yerlerinde hasara yol açmış, bazı araçlar su altında kalarak zarar görmüş, kimi ev ve iş yerlerinde su baskınları yaşanmıştır. Belediye ekiplerimiz gelen ihbarlara hızlıca müdahale ederek su baskını yaşanan evlerde tahliye çalışması yapmıştır” dedi.

“TEDBİRLERİ ALIYORUZ”

Belediye olarak gerekli tedbirleri aldıklarını söyleyen Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney, “Su baskını yaşanmasının başlıca sebepleri şunlardır; Şehrimizde yıllardır müstakil bir yağmur suyu şebeke hattının oluşturulmaması. Aylık ortalamanın üzerinde olan yağışın 1 saatte yağması. Şehrimizde BASKİ tarafından yürütülmekte olan kanalizasyon çalışması nedeniyle mevcut şebeke hattının büyük kısmının iptal olması. Yağmur suyu ve atık suların aynı anda aktığı var olan şebeke hattının, gerek kanalizasyon çalışmasından taşınan malzemeler, gerek yağmur suyunun getirdiği çöpler neticesinde tıkanması. Şehrimizde uzun yıllardır şiddetli yağışlarda yaşanan su baskınlarını kalıcı olarak çözüme kavuşturmak adına belediye yönetimi olarak gerekli tüm çalışmalara başlamış bulunmaktayız” şeklinde konuştu. Fatma Kara

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.