Dünyadan Haberler

Güney Kore’de seçimleri ana muhalefetteki Demokratik Parti kazandı

İktidardaki Halkın Gücü Partisi’nde istifa depremi

Güney Kore’de seçimleri ana muhalefetteki Demokratik Parti kazandı

İktidardaki Halkın Gücü Partisi’nde istifa depremi

Güney Kore’de gerçekleştirilen genel seçimlerde ana muhalefetteki Demokratik Parti (DP) zafer kazandı. Seçim mağlubiyeti sonrasında ise iktidardaki Halkın Gücü Partisi (PPP) lideri Han Dong-hoon ve Güney Kore Başbakanı Han Duck-soo istifa etti.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Demokratik Parti (DP) Ulusal Meclis’teki 300 sandalyeden 175’ini kazanarak çoğunluğu sağladı. Halkın Gücü Partisi (PPP) ise 108 sandalyede kaldı. Eski Adalet Bakanı Cho Kuk liderliğindeki Kore’nin Yeniden İnşası Partisi (RKP) 12 sandalye elde ederken, Reform Partisi 3, Yeni Gelecek Partisi 1 ve İlerici Parti 1 sandalye kazandı.

Guney Korede Secimleri Ana Muhalefetteki Demokratik Parti Kazandi

Seçimin galibi olarak belirlenen Demokratik Parti’nin lideri Lee Jae-myung, zaferin partilerinin değil halkın zaferi olduğunu vurgulayarak tüm partilerin ekonomik krize karşı birlikte mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

Seçimde hüsran yaşayan Halkın Gücü Partisi’nde (PPP) ise istifa dalgası yaşandı. PPP lideri Han Dong-hoon, seçimlerdeki yenilginin sorumluluğunu üstlenerek istifa etti. Ayrıca Başbakan Han Duck-soo da istifasını sunarak değişim mesajı verdi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ise seçim yenilgisini kabul ederek değişim mesajı verdiğini açıkladı. Yoon, yönetimde reform yapmak için çaba göstereceğini ve ekonomiyi istikrara kavuşturmak için çaba harcayacağını ifade etti.

Yaklaşık 52 milyon seçmenin oy kullandığı seçimlerde, Ulusal Meclis’teki 300 sandalyenin 254’ü doğrudan seçimlerle belirlenirken, 46 sandalye ise parti oy oranına göre dağıtıldı.

Türkiye’nin Petrol Üretiminde Yeni Rekor Yolda

İha

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu