Balıkesir Merhaba Gazetesi

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Fizibilite Desteği Programını İlan Etti

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Fizibilite Desteği Programını İlan Etti
27 Haziran 2022 - 18:48

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Fizibilite Desteği Programını İlan Etti

 

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) 2 Milyon TL bütçeli 2022 Yılı Fizibilite Desteği Programını ilan etti. Ayrıca, program 24.06.2022 tarihi itibarıyla geçerli olacak.

 

Rekabet Gücü ve Tehditler Açısından Katkı Sağlayacak

Açıklanan destek programı, TR22 Bölgesinin kalkınması ve rekabet gücü açısından önemli fırsatlardan yararlanılmasına katkı sağlamayı hedefliyor. Ayrıca, Bölge ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesi de hadefler arasında yer alıyor. Dahası, Bölgenin yenilik ve girişimcilik kapasitesinin geliştirilmesine yönelik yatırım projeleri havuzunun güçlendirilmesine de katkı sağlayacak.

GMKA ve İmalat Sanayinde Kurumsallaşma ve Dönüşüm sonuç odaklı programına uygun olarak hazırlanan Fizibilite Desteği Programına ait bilgiler ise şu şekilde;

Programın Öncelikleri

Bölgede kurulu OSB’lerin sürdürülebilirliğinin sağlanması, rekabet gücünün ve verimliliğin artırılması için gerekli altyapı yatırımları ve kolaylaştırıcı ortam uygulamalarının yaygınlaşması. Bölgedeki belediyelerin katı atık, su, atık su, sokak aydınlatması, enerji tedariki, ulaşım gibi sorunlarına yeşil çözümler sunmasına yönelik uygulamalarının yaygınlaşması. Ayrıca, Kaynak verimliliğinin artırılması, atık oluşumunun azaltılması, doğal kaynakların ekonomiye kazandırılması ve döngüsel ekonomiye yönelik yatırımların yaygınlaşması öncelikler arasında yer alıyor.

Destek Tutarı

Bu program çerçevesinde belirtilen öncelikler kapsamında sağlanacak destek tutarlarında ki Asgari tutar 50 bin TL, azami tutar ise 300 bin TL olacak. Ayrıca, destek oranı ise, bir fizibilite teklifinin toplam uygun maliyetinin en az %25’i en fazla ise %90’ı şeklinde olacak.

Kimler Başvurabilir?

Programa, Kamu Kurumları, Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Kuruluşları, Bölgeler – Siteler (Organize Sanayi Bölgesi, Küçük Sanayi Siteleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri) ve Özel Sektöre Yönelik Faaliyet Gösteren Sivil Toplum Kuruluşları başvuru yapabilecek.

Başvuru Süresi

Fizibilite desteği bir proje teklif çağrısı olmadığından ötürü, fizibilite destek talepleri, Ajansa ulaştığı tarihten itibaren en fazla bir ay içerisinde teknik ve mali açıdan değerlendirilecek ve başarılı bulunan başvurular destek kararı için ilk yönetim kurulu toplantısında gündeme alınarak onaylanmak üzere yönetim kuruluna sunulacak. Son olarak, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulunun vereceği destek kararları neticesinde, program için ayrılmış olan toplam destek bütçesinin, başarılı bulunan tekliflere tahsis edilmesinden sonra başvuru kabulü sona erecek.

Başvuru son tarihi 27.10.2022. Ancak kurumdan yapılan açıklamada, özellikle başvuru için son tarihin beklenmemesi önerisi de vurgulanıyor.

 Destek ve Başvuru Süresi

Program kapsamında finanse edilen teklifler için uygulama süresi azami 12 (on iki) şeklinde olacak. Ancak, Bu süre, sözleşmenin tüm taraflarca imzalandığı günden bir sonraki gün itibarıyla başlayacak. Başvuru Süreci tamamen Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden tamamlanacak. Ayrıca, başvuru formu ve ekleri ile destekleyici belgeler, başvuru aşamasında Ajansa matbu olarak sunulmayacak.

Taahhütnamenin E-İmza Ya da Islak İmzalı Olarak Teslim Edilmesi Gerekiyor

Başvurular, https://kaysuygulama.sanayi.gov.tr/ adresine girilerek KAYS başvuru modülünden yapılacak ve KAYS üzerinden üretilen proje taahhütnamesinin e-imza ile imzalanması veya taahhütnamenin ıslak imzalı olarak Ajansa teslim edilmesi ile başvuru tamamlanmış olacak.

Haber: Yoldaş Kocaer

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.