EkonomiGündem

GÜNMARSİFED’den Bölgesel Kalkınma ve Rekabetçilik Raporu

Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GÜNMARSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Funda Seçil Dedeoğlu, Balıkesir ve Çanakkale illeri için hazırladıkları “Bölgesel Kalkınma Tuzağı” ve “Rekabetçilik” raporu hakkında açıklamalarda bulundu

GÜNMARSİFED’den Balıkesir ve Çanakkale İçin Bölgesel Kalkınma ve Rekabetçilik Raporu

Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GÜNMARSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Funda Seçil Dedeoğlu, Balıkesir ve Çanakkale illeri için hazırladıkları “Bölgesel Kalkınma Tuzağı” ve “Rekabetçilik” raporu hakkında açıklamalarda bulundu.

Dedeoğlu, bu kapsamda bölgesel kalkınma ve rekabetçilik konularına ilişkin önemli veriler sundu.

Bölgesel Kalkınma Tuzağı ve Rekabetçilik

GÜNMARSİFED tarafından hazırlanan raporda, Balıkesir ve Çanakkale illerinin kalkınma ve rekabetçilik durumları değerlendirildi. Dedeoğlu, bölgesel kalkınma tuzağının, bir bölgenin gelir, verimlilik ve istihdam açısından dinamizmini koruyamaması durumunu ifade etti. Balıkesir’in 2016 yılından itibaren kalkınma tuzağı değerlerinde düşüş yaşadığı, 2020 yılından itibaren ise bu durumun sabit seyrettiği belirtildi. Ankara, 0,87 endeks değeriyle en yüksek kalkınma tuzağı değerine sahip il olarak öne çıkarken, Balıkesir 0,69 endeks değeri ile kalkınma tuzağında yer aldı.

Rekabetçilik Verileri

2014 ve 2023 yıllarına ait rekabetçilik endeksi verilerine göre, İstanbul birinciliğini korurken, Ankara ikinci, İzmir ise üçüncü sırada yer aldı. Balıkesir, 2014 yılında 36 puanla 20. sırada yer alırken, 2023 yılında 30 puanla 17. sıraya yükseldi. Çanakkale ise 2014 yılında 41 puanla 11. sırada iken, 2023 yılında 32 puanla 13. sıraya geriledi.

Dedeoğlu’nun Değerlendirmeleri ve Önerileri

Dedeoğlu, Balıkesir’in emek piyasaları ve insani sermaye endeks değerlerinde büyük gelişmeler kaydettiğini ancak yaratıcı sermaye endeks bileşenlerine odaklanması gerektiğini belirtti. Çanakkale’nin ise makroekonomik istikrar ve insan sermaye endeksi bileşenlerinde gelişime ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Dedeoğlu, Türkiye’nin bölgelerarası gelişmişlik farkı ve ekonomik adaletsizlik sorunlarının altını çizerek, rekabet gücünün artırılması için nitelikli eğitimin önemini vurguladı. Raporda, TR22 bölgesinin sorunlarının çözümü için şu politika önerilerine yer verildi:

  • Krediye erişim sağlanmalı.
  • Hızlı internet altyapısı yaygınlaştırılmalı.
  • Kamu altyapı yatırımları tamamlanmalı.
  • Mesleki eğitim kalitesi yükseltilmeli ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele edilmeli.
  • Kadınların iş gücüne katılımı sağlanmalı ve desteklenmeli.
  • Üniversitelerin akademik üretimi artırılmalı.
  • Nitelikli gençler ve iş gücünü çekebilecek politikalara yönelinmeli.

GÜNMARSİFED, bölgesel kalkınma ve rekabetçiliğin artırılması için çalışmalarına devam edeceğini belirterek, Balıkesir ve Çanakkale illerinin kalkınma süreçlerine katkı sağlamayı hedefliyor.

TUİK Nisan Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Verilerini Açıkladı

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu