Balıkesir Merhaba Gazetesi

Gurbetçilere SGK kolaylığı

Gurbetçilere SGK kolaylığı
05 Eylül 2014 - 0:05

Genel

Gurbetçilere SGK kolaylığı

Balıkesir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ömer Çalışkan, Almanya’da çalışan Türk vatandaşları ve alilerinin sosyal güvenlik haklarını Türkiye’de kullanabileceklerini söyledi.

04

 

Türk ve Alman vatandaşlarını sosyal güvenlik hakları konusunda bilgilendirmeye yönelik bir çalışma yapacaklarını kaydeden SGK İl Müdürü Ömer Çalışkan 23-25 Eylül tarihleri arasında SGK İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nde Türkiye-Almanya Danışma Günleri düzenleneceğini açıkladı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Çalışkan, 1965 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik sözleşmesi gereğince, Almanya’da çalışan Türkler ile bu kişilerin aile mensuplarının sosyal güvenlik haklarını Türkiye’de kullanma hakkına zaten sahip olduğunu hatırlattı.

SGK ile Alman Emeklilik Sigortası Kurumu arasında planlanan ve İzmir’de yapılacak olan Danışma Günleri toplantısına değinen Çalışkan, İzmir, Muğla, Aydın, Manisa, Balıkesir ve Denizli’de yaşayan Türk ve Alman vatandaşlar ile bu kişilerin ailelerinin de kabul edileceğini ve danışma hizmeti verileceğini söyledi.

Danışma hizmeti, Türkiye – Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesinin öngördüğü sosyal güvenlik haklarına (yaşlılık, malullük, ölüm, ve hastalık halinde sağlanan yardımlar) ve yurtdışında geçen sürelerin borçlanma yoluyla değerlendirilmesine ilişkin soruların Türk ve Alman uzmanlarla birebir yapılacak görüşmelerle cevaplandırılması şeklinde gerçekleştirileceğini ifade eden İl Müdürü ÇALIŞKAN Danışma hizmetinin ücretsiz olarak Türkçe ve Almanca olarak verileceğini belirtti.

Danışma hizmetinden yararlanmak isteyenlerin 0312 432 12 26 veya 0312 432 12 29 numaralı telefonlardan randevu almaları ve danışma gününe mutlaka kimliği, Türk sigorta sicil numarası, varsa tahsis numarası, Almanya’da bulunduğu esnadaki ikamet ve çalışma yerlerine ait belgelerle gelmeleri gerektiğinin önemini belirten İl Müdürü Ömer ÇALIŞKAN, Türkiye – Almanya Danışma Günlerinin, İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Milli Kütüphane Cad. SGK Rant Tesisleri C.blok NO.12 Kat.5 Konak – İZMİR adresinde yapılacağını açıkladı. HABER: DURMUŞ ALİ DOĞDU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.