EkonomiTürkiye Gündemi

Gurbetçilerin Gelişiyle Kuyumcular Hareketlenme Bekliyor

Gurbetçilerin Gelişiyle Kuyumcular Hareketlenme Bekliyor

Trabzonlu kuyumcular, Temmuz ayıyla birlikte özellikle yurt dışından gelmesi beklenen gurbetçilerin sektöre canlılık getireceğine inanıyor. Özellikle düğün sezonunun başlamasıyla işlerinin yoğunlaşacağını düşünüyorlar.

Levent Çelikoğlu adlı bir kuyumcu, Temmuz ayında gurbetçilerin Trabzon pazarında hareketlilik yaratacağını belirterek, “Yaz ayları genellikle sektörümüzde hareketli geçer. Düğün mevsimi başlıyor ve yurt dışından gurbetçiler akın ediyor. Kurban Bayramı’ndan sonra bir durgunluk yaşanır ama Temmuz ayının başlamasıyla bu durgunluğun sona ereceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Gurbetçilerin Gelişiyle Kuyumcular Hareketlenme Bekliyor

Başka bir kuyumcu olan Zekeriya Tonyalı ise dünya ekonomisindeki dengeler nedeniyle bu yıl büyük sürprizler beklememektelerini ifade etti. Tonyalı, işlerdeki hareketlenmenin 15 Temmuz’dan sonra başlayacağını söyledi ve ekledi: “Altın dünya genelindeki olaylardan etkileniyor. Beklentimiz yüksek ama ekonomik dengelere bağlı olarak çok özel bir yıl beklemiyoruz. Yurt dışından gelen vatandaşlarımız düğünlerde takı takmak için ellerinden geleni yapacaklar ancak tatil sezonu tam olarak başlamadı henüz.”

Tonyalı, Trabzon’un özel takıları olan hasır bileziği, Trabzon burması ve Reşat beşliği gibi ürünlerin yöre halkı tarafından tercih edildiğini belirtti. Altının fiyatıyla ilgili olarak da şunları söyledi: “Altın, doların yükselmesiyle etkileniyor. Şu anda bir ay öncesine göre altında 200-250 TL düşüş var ama bu sürekli bir durum değil. Yıl sonuna doğru veya daha erken 3 bin TL’nin üzerine çıkabilir. Yatırım yapacaklara 24 gram altını tavsiye ediyoruz çünkü alım-satım farkı düşük.”

Kuyumcular, genel olarak Temmuz ayının ortasından itibaren işlerinde canlanma beklediklerini ve gurbetçilerin bu sürece olumlu katkı sağlayacağını düşünüyorlar.

İHA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu