Balıkesir Merhaba Gazetesi

Gürbüz Şahin ‘’Kutlamıyoruz!’’

Gürbüz Şahin ‘’Kutlamıyoruz!’’
24 Kasım 2022 - 14:22

 Gürbüz Şahin ” Kutlamıyoruz!”

 

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin açıklama yaptı.Açıklama 24 Kasım Öğretmenler gününe ilişkin. Şahin 24 Kasım Öğretmenler gününde öğretmenlerin en temel sorunlarının bile konuşulmadığını ifade etti.

 

Eğitim Sen Şube Başkanı Gürbüz Şahin,  24 Kasım tarihsel bir öneme sahip. Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün.  12 Eylül’de darbeciler tarafından binlerce öğretmen baskı, sürgün işkence ve cezadan geçti. Öğretmenleri darbeciler, açlık ve ölüme mahkûm etti.  ’diye konuştu.

Eğitim Sen Şube Başkanı Gürbüz Şahin,  öğretmenliğin kutsal ve ‘onurlu bir meslek’ olduğundan söz etti. Şahin, bildik ezber cümlelerin kullanılmasının rahatsızlık verdiğini söyledi. Başkan Şahin, eğitim emekçisinin ekonomik, sosyal ve mesleki sorunlarını çözmediğini belirtti. Sendika Başkanı,Meslek Kanunu diye çıkarılan yasa ile öğretmenlerin birliğine ve meslek onuruna göz dikildiğini açıkladı.

”MESLEK İTİBARI”

Gürbüz Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı  yapılan tüm eleştirilere ve tepkilere kulak tıkadı. Şahin açıklamasında Öğretmenlik Meslek Kanununuyla, eşit işe eşit ücret ilkesinin yok sayıldığını söyledi. Sendika Başkanı Şahin, sahada çalışma barışını bozacak; veli, öğretmen ve okul yönetimleri arasında uzmanlık ve başöğretmenlik üzerinden rekabetçi, çatışmacı, gergin bir okul ortamı yaratacak “dedi. Şahin, “Bu yasa sınavla maaş artışına yol açacak bir çalışma rejimi hayata geçirdi.”şeklinde konuştu.

‘’KARİYER BASAMAKLARI SINAVI SAYGISIZLIK’’

Eğitim Sen Şube Başkanı Gürbüz Şahin açıklamasına devam etti. “14 Eğitim sendikasının ortak kararıyla  yapılan  2 Kasım iş bırakma eylemi  1 milyon eğitim emekçisinin taleplerini ve yasaya yönelik tepkisini  net olarak ortaya koydu. 19 Kasımda yapılan Kariyer basamakları sınavı hangi düzeyde  yapılırsa yapılsın  öğretmenlerimize  bir hakaret.”

‘’DEĞERSİZLEŞTİRİLDİĞİMİZ BİR DÖNEM!’’

Şahin, “Meslek  kanunu adıyla çıkarılan yasalarla hiçe sayıldık. Haklarımız gasp edildi.” dedi. Sendika Başkanı yasa ile, esnek ve güvencesiz çalışma sözkonusu. dedi. Gürbüz Şahin açıklamasında ücretli, sözleşmeli, kadrolu olarak ayrıştık.”sözlerini kullandı. Uzman, baş öğretmen diye ayrıştık. Gürbüz Şahin “Artık piyasalaşan eğitimde, ticarethane gibi işletilen okullarda yok sayıldık.”şeklinde konuştu. Şahin, “Değersizleştirildiğimiz bir dönem.”dedi. Gürbüz Şahin  Bizler 24 Kasım’ı öğretmenler günü olarak Kutlamıyoruz!’’dedi.

Haber: Nursima Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.