Ekonomiİlçe Haberleri

Gürbüz Şahin: “Gerçek Enflasyon Gizleniyor”

Balıkesir Kesk Şubeler Platformu adına basın açıklama yapan Gürbüz Şahin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, “TÜİK yaşadığımız hayat pahalılığını en az yarı yarıya düşük göstererek maaş artışlarımızı kara delik gibi yutmaya devam ediyor” dedi.

Gürbüz Şahin: “Gerçek Enflasyon Gizleniyor”

Egitim Sen Baskani Gurbuz Sahinden 1 Mayisa Sicak Cagri 2
Gürbüz Şahin: “Gerçek Enflasyon Gizleniyor”

“TÜİK, Gerçek Enflasyonu Gizliyor”

TÜİK’in Haziran ayı için açıkladığı enflasyon oranlarının, bağımsız ekonomistlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup) tarafından açıklanan verilerle tutarsız olduğunu belirten Şahin, “ENAGrup’a göre Haziranda aylık enflasyon yüzde …, altı aylık enflasyon yüzde … ve yıllık enflasyon yüzde … artmıştır. Bu veriler, TÜİK’in açıkladığı sanal rakamların aksine, yaşadığımız gerçek hayat pahalılığını yansıtmaktadır” ifadelerini kullandı.

Egitim Sen Baskani Gurbuz Sahinden 1 Mayisa Sicak Cagri 1
Gürbüz Şahin: “Gerçek Enflasyon Gizleniyor”

“Elektrik Zammı Hesaplamalarda Dikkate Alınmadı”

Şahin, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirerek, özellikle elektrik zammının Haziran enflasyon hesaplamalarına dahil edilmemesini konu aldı. “İktidar elektriğe yüzde 38 zam yaptı ancak bu zam Haziran ayı enflasyon hesaplamalarında dikkate alınmadı. Bu şekilde emekliler ve kamu emekçilerinin altı aylık maaş artışında yaklaşık 1 puanı gasp edildi” dedi.

Egitim Sen Baskani Gurbuz Sahinden 1 Mayisa Sicak Cagri 3
Gürbüz Şahin: “Gerçek Enflasyon Gizleniyor”

“Asgari Ücret Avrupa Ülkelerine Göre Çok Düşük”

Açıklamasında asgari ücret konusuna da değinen Şahin, Türkiye’deki asgari ücretin Avrupa ülkelerine kıyasla çok düşük olduğunu belirtti. “Asgari ücret Almanya’da 1.997, Hollanda’da 1.995, Belçika’da 1.955 Euro iken Türkiye’de yaklaşık 485 Euro’ya denk geliyor” dedi.

“Yoksulluk ve Sefalet Düzenine Karşı Mücadele Edeceğiz”

Şahin, açıklamasının sonunda kamu emekçilerini ve emeklileri insanca yaşam ve adil ücret talepleri etrafında birleşmeye çağırdı. “Gelin, yoksulluk ve sefalet düzenine karşı insanca yaşayacak ücret, güvenceli iş ve güvenli gelecek mücadelesinde birleşelim” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber: Bülten

Başkan Şahin “Okulların Dinselleştirilmesine Karşı Çıkıyoruz”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu