Balıkesir Merhaba Gazetesi

GÜVENDEMİYİZ?

GÜVENDEMİYİZ?
01 Nisan 2015 - 0:07

Genel

Ülke genelinde yaşanan elektrik kesintileri sıkıntılara neden oldu. Hastanelerde işlemler jeneratörler kanalıyla yürütülürken, trafik konusunda yollarda karmaşa yaşandı. BASKİ vatandaşlara kesintiler nedeni ile mesaj göndererek içme suyu kesintisi yaşanabileceğini ve tedbir alınması gerektiğini bildirdi.

Konuyla ilgili olarak Elektrikçiler Odası Başkanı Nejdet Aslan ‘gün içinde telefonlarım susmadı. Herkes kesintiyi soruyor. Kesinti önemli. Kesinti sonrası verilen elektrik, bölge bölge verilir birden verilmesi tehlikelidir. Tedbir alınmalı’ dedi. Balıkesir Elektrikçiler Odası Başkanı Nejdet Arslan elektrik kesintisi söz konusu olduğunda ’Her binada bir sigorta kutusu var ve birde ana sigorta kutusu var. Kaçak akım denilen bir cihaz elektik kesintileri karşısında sadece bu cihazı indirsek yeterli.’ dedi. Yüksek voltaj geldiğinde ki bu durumlarla da karşılaşılıyor Televizyon, buzdolabı, Bilgisayar v.b elektrikli aletler her an patlayabilir.’ ifadelerini kullandı.

KAÇAK AKIM ROLESİ ŞART

Kaçak akım cihazının indirilmeyişi patlamalarla karşı karşıya bırakabilir. Pek çok evde rastlanabilen bu tip elektrik kesintilerine karşı önlem için mutlaka kaçak akım cihazı kapatılmalı. Bazı bölgelerde elektriğin verilerek Televizyon, buzdolabı vb. araçların patladığı durumlar oldu diyen Elektrikçiler Oda Başkanı Aslan, voltajın yüksek olması bunun en önemli nedeni dedi. Arıza var 3 hat gidiyor bunlar birbirine değdiğinde nötr üzerinde de elektrik gelebilir. Binalara takılan kaçak akım rölesi bulunur. Yağmurlu günlerde şimşek çakması durumunda yakınlarda ise kendiliğinden atabilir. Atmadığı durumda tehlike arz eder. Çoğu binada olmaması da tehlike normali olması gereken ve hayati önem taşıyan bir tesisat sistemidir. Kaçak akım rölesi son derece önemlidir.

MÜTEAHİTLER YER ALTINA BOMBA MI DÖŞEDİLER?

Balıkesir’de yetkili firmaların bazı yerlerde yaptığı çalışmaları yer altına yaptığı ve yapılan işi müteahhitlere verdiği biliniyor. Gözle görünür yerde 4×6, toprak altında 4×10 yani gözle görünen kısma kalın kablolar görünmeyen kısma ince kablolar koyulursa bu durum neler yaratabilir?

Bir kablonun içinde 4 kablo bir diğerinde 16lık vs kablolar bulunuyor. Binalara göre değişebilen büyüklükte olan bu kablolar binanın gücüne göre belirleniyor. Müteahhit toprak altına ne ekledi siz görmüyorsunuz bu tip durumlar olabilir. Ve en önemlisi elektrikte ek her zaman tehlikelidir. Bir işte ne kadar az ek varsa iş o kadar kalitelidir. Ek demek arıza kaynağıdır. İyi yapılmadığında aşırı akım yapar ve yanmaya geçer bu durumda çeliği eritir.

17 AĞUSTOS’U HATIRLATTI

Türkiye’de bir çok ilde elektrik sistemi çöktü. Kesinti yaklaşık 2 saat hayatı durma noktasına getirdi. Metro çalışmadı, hastanelerde ameliyatlar yapılamadı, sanayi durdu, trafikte kargaşa yaşandı. Türkiye genelinde dün yaşanan elektrik kesintisi hayatı olumsuz etkiledi. Türkiye genelinde olan Kesintiden habersiz olan bazı vatandaşlar, ‘olağan bir kesinti diye düşündük. Evlerde yok ama zaman zaman oluyor bir saat sonra geliyor tüm Türkiye’de kesikse 17 Ağustos’u hatırladık’ dediler. Çeşitli yorumlar yapan sokaktaki vatandaşlar ise ne olup bittiğini internetten takip etmeye çalışıyoruz. Özellikle araç trafiğinin Balıkesir’de ana arterlerde yarattığı karışıklığa Balıkesir Trafik ekipleri müdahale etti ve Trafik Polisi’nin nezaretinde yol güzergahları kullanıldı. KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.