TeknolojiGündem

Güvenli İnternet Medya Merkezi (GİMMER) Kuruldu

TİMBİR ve TOBB UYUM işbirliğiyle kurulan GİMMER, internet medyasındaki dezenformasyonla mücadelede önemli bir rol üstlenmeye hazırlanıyor

Güvenli İnternet Medya Merkezi (GİMMER) Kuruldu

TİMBİR ve TOBB UYUM işbirliğiyle kurulan GİMMER, internet medyasındaki dezenformasyonla mücadelede önemli bir rol üstlenmeye hazırlanıyor

Guvenli Internet Medya Merkezi Gimmer Kuruldu 1

Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) bünyesinde ve TOBB UYUM işbirliği ile faaliyete geçecek olan Güvenli İnternet Medya Merkezi (GİMMER) kuruldu. GİMMER’in ilk kurucu işbirliği protokolü, uzun süredir devam eden çalışmaların ardından imzalandı.

İmza törenine TİMBİR Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, TOBB UYUM Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel, TİMBİR Genel Başkan Vekili Cüneyd Altıparmak, Danışma Kurulu Başkanı Veysel Cıncık, Genel Başkan Yardımcıları Menderes Demir ve Mehmet Erdem Tokuş ile Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilatlanma Başkanı Cengiz Aksan katıldı.

Guvenli Internet Medya Merkezi Gimmer Kuruldu 2

GİMMER’in İlk Adımları

GİMMER, bünyesinde uzman iletişimciler ve hukukçular bulunduracak ve üyelerine tahkim hizmeti sunacak. Dezenformasyonla mücadelede “alternatif bir çözüm yolu” olarak hizmet verecek olan GİMMER, TOBB UYUM’un birikimi ile harmanlanarak sunulacak. Merkezi Ankara’da olacak bu yapının kuruluş aşamasının Kasım 2024’e kadar tamamlanması planlanıyor.

GİMMER, itibar suikastına uğrayanlar, karalama kampanyalarının mağduru olanlar ve linçe maruz kalanlar için başvuru adresi olacak. Üyesi olanların haber içeriklerini kaldırma dahil olmak üzere çeşitli tedbir ve yaptırımlar uygulamaya yetkili olacak.

Guvenli Internet Medya Merkezi Gimmer Kuruldu 3

Yönetim Kadrosu ve İlkler

Genel Sekreterliğini TİMBİR Genel Başkan Vekili Av. Cüneyd Altıparmak’ın üstlendiği yapılanmanın Tahkim Divanı Başkanlığını Prof. Dr. Zakir Avşar yürütecek. Bu yapı, sivil bir birim olarak dezenformasyonla mücadeleye katkı sunma amacıyla kurulmuş ilk merkez olma özelliğini taşıyor.

Açıklamalar ve Teşekkürler

TİMBİR Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, “Bu bir ilk. TİMBİR olarak kuruluş gayemize uygun adımlar atıyoruz. Güvenli medya hepimizin ödevi. Devlet üstüne düşeni fazlasıyla yapıyor. Biz de sivil toplum olarak farklı bir açıdan durumu kavramak ve suretle katkı sunmak istedik,” diyerek projeyi başlatan ve destekleyen herkese teşekkür etti.

TOBB UYUM Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel, “Cüneyd Bey bu konuyu ilk gündeme getirdiğinde büyük heyecan duymuştum. TİMBİR üyelerinin kendilerini böyle bir denetim sistemine dahil etmeleri müthiş bir durum. Bu kimseler biz kendimize güveniyoruz diyor. Bu çok önemli,” dedi.

GİMMER Başkanı Altıparmak ise, “TİMBİR ve bir hukukçu olarak şahsım adına önemli bir adım değil sadece. Ülkemiz içinde ilk kez sivil bir birim olarak dezenformasyonla mücadeleye katkı sunuyoruz. Bir tamamlayıcı öğe olacak bu yapı. En büyük katkısı ise GİMMER üyelerinin ‘güvenli internet mecrası’ olma özelliği taşımaları olacak,” dedi.

Guvenli Internet Medya Merkezi Gimmer Kuruldu 4

Milli Güvenlik Kurulu Ziyareti

GİMMER protokolünün imzalanmasından sonra heyet, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu’nu ziyaret etti. Hacımüftüoğlu, “İnternette ve özellikle internet medyasında güvenilir alanlar oluşması önemli. GİMMER’in başarılı olacağını ve güvenli internet medyasının tesisine katkı sunacağını hep birlikte göreceğiz,” dedi.

GİMMER’in 10 Amacı

  1. Güvenli internet medyası mecralarını oluşturmak.
  2. Haber içeriklerinin iletişim ilkelerine aykırılığını tespit etmek.
  3. Aykırılık içeren haberlerin düzeltilmesini, bu mümkün değilse kaldırılmasını sağlamak.
  4. Manipülasyon içeren haberlerin bu mahiyetini kamuoyuna duyurmak.
  5. İnternet medyasının “güvenli habercilerini” tescil edip sertifikasyona tabi tutmak.
  6. GİMMER üyelerinin haber telifi bağlamındaki sorunlarını çözmek.
  7. Alan adı uyuşmazlıkları konusundaki süreçlerinde onları temsil etmek.
  8. Uluslararası mecralarda pilot dava ve girişimlerin öncüsü olmak.
  9. Diğer konularda hukuki destek, yargısal sorunlarında rehberlik yapmak.
  10. İletişim hukuku alanında çalışmalar, programlar ve eğitimler düzenlemek.

Palandöken: “29 Milyon Aracın Yüzde 20’sinin Sigortası Yok”

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu