Balıkesir Merhaba Gazetesi

Güvenlik değil diktatörlük hevesi

Güvenlik değil diktatörlük hevesi
07 Mart 2015 - 0:08

Genel

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Balıkesir Barosu’nu ziyaretinde İç Güvenlik Yasa Tasarısını, “Güvenlik gerekçesi ile açılan kapıdan içeriye diktatörlük hevesini sokmak da var” diye eleştirdi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Balıkesir’e gelen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Balıkesir Barosu’nu ziyaretinde bir basın toplantısı da yaparak güncel konular üzerine açıklamalarda bulundu. Feyzioğılu, İç Güvenlik Yasa Tasarısını; “Güvenlik kaygısı ile açılan kapıdan içeriye ‘diktatörlük hevesini’ sokmak da var” diyerek eleştirdi. Ülkemizde IŞİD ve PKK terörünün artacağı endişeleri ile bir İç Güvenlik Yasası’nın gündeme getirildiğini belirterek, İç Güvenlik Paketi ile ilgili yanlış bir siyaset yürütüldüğüne dikkat çekti. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Hangi sebeplerle vahşi terör örgütlerinin hedefİ olduk? Bunun mutlaka sorgulanması lazım” dedi. Feyzioğlu, “Siz ne derseniz deyin, biz bu yasayı geçireceğiz. demek yerine, muhalefet liderlerinin genel başkalarını toplayıp, ya da Meclis’te bir kapalı oturumda bunu anlatmalıydı. Bu güvenlik endişesinin açtığı kapıdan içeriye bir de diktatörlük hevesini sokmak var” diyerek izlenen yanlış politikayı vurguladı.

İÇ GÜVENLİKLE NE İLGİSİ VAR

“Valiye ve kaymakama, polise istediği kişiyi gözaltına alma yetkisi vermesinin iç güvenlikle ne ilgisi var?” diye soran Feyzioğlu, “Bir ceza soruşturmasında, dünyanın hangi demokratik devletinde vali ve kaymakam polise talimat verir? ‘Şunu içeri alın, bunu içeri alın, şu gazeteciyi götürün, şu STK başkanını alın’ demenin İç güvenlikle ne ilgisi var? Savcı talimatı verir, gereği yapılır. İçişleri Bakanı, Başbakan ve onların fiili amirliğini hiçbir zaman bırakmamış olan Cumhurbaşkanı, istediği kişiyi sokaktan toplatıp 48 saat içeri attırabilir. İşte budur vahim olan. Bu yetkiler, yarın iktidarlar değişir, bir başkasının eline geçer. Vicdanlı, ahlâklı ve mantıklı düşünmek lazım” diye konuştu.

‘MOLOTOF ZATEN SİLAH’

HDP’nin talebi üzerine bazı maddelerin tekrar gözden geçirilecek olmasına tepki gösterdi. Sadece HDP’nin değil, bütün toplumun talebinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Daha önce siyasi partilerin Meclis Grup Başkan Vekilleri ile görüştüğünü bu konuda uyarılarda bulunduğunu söyleyen Feyzioğlu, Güvenlik Yasası’na Molotof kokteylinin gerekçe gösterilmesini de eleştirirken, “Molotof zaten silah, bilye de silah olarak kullanılabilir. Bunlar kullanıldığında polisin güç kullanma yetkisi zaten var. Zorunluluğu da var, ama cebinde sapan olan birini de alnından vurmak vahşet olur” diye konuştu.

‘TÜRKİYE ADALET ARIYOR’ Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, 5 Nisan Avukatlar Günü’nde “Türkiye Adaletini Arıyor” sloganı ile bir yürüyüş başlatacaklarını açıkladı. Feyzioğlu, 5 Nisan Avukatlar Günü’nde Bursa’da düzenlenecek mitingin ardından İzmir’e kadar bir yürüyüş başlatacaklarını, Bursa’dan yürüyerek Kuvayi Milliye toprakları olan Balıkesir’den de geçileceğini bildirdi. Yürüyüşün, siyasi partiler üstü eylem olacağına dikkat çeken Feyzioğlu, “Tüm siyasi partilerle, Türkiye’yi kucaklaştıracak olan güç demokrasidir, insan haklarıdır. Anayasa’nın ilk üç maddesinde tartışmasız buluşmak olduğunu anlatacağız” dedi.  CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.