Balıkesir Merhaba Gazetesi

Güzel bahçem güzel Türkçem

Güzel bahçem güzel Türkçem
04 Nisan 2015 - 0:02

Genel

Dursunbey Farabi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi, yabancı kelimelerin yerine Türkçe kelimelerin kullanılması için ‘Güzel Bahçem Güzel Türkçem’ sloganıyla bir proje başlattı.
Dursunbey Farabi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat öğretmeni Yeliz Yenioğlu öncülüğüyle başlatılan projede dilimizin kitle iletişim araçlarından, cadde, mağaza isimlerine, günlük konuşma dilindeki tepki biçimlerimize kadar Türkçe-İngilizce karışımı bir dile dönüşmeye başladığına dikkat çekildi. Yenioğlu, proje ile Türkçe’nin konuşulmasında herkesin duyarlı olmasını amaçladıklarını belirterek, “Türkçe’nin yabancı dillerin etkisinden mümkün olduğunca kurtarılması ve mümkün olduğunca Türkçe sözcüklerin kullanılmasına dikkat çekmeyi amaçladık” şeklinde konuştu.
Herkesin bu konuya duyarlı olmasını beklediklerini belirten Yenioğlu, proje için el brosürleri hazırlayarak Dursunbey halkı ve esnafına dağıttıkları bilgisini verdi. Dursunbey Farabi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ise esnafa işyeri isimlerinin Türkçe olması talebini ilettiklerini belirterek, Türkçe’nin özünün korunması gerektiğine dikkat çektiler.
Dursunbey Kaymakamı Yaşar Aksanyar, proje hakkında konuşarak, Farabi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kaygılarını kendisinin de taşıdığını belirtti. Aksanyar, bu projenin Türkiye’nin diğer il ve ilçelerinde de yaygınlaşmasını istediğini vurguladı.
Farabi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Köse ise projelerini kamu kurum ve kuruluşlarına, ilçede bulunan tüm esnafa ve tvatandaşlara hazırladıkları broşürleri dağıtarak Türkçe’nin yabancı dil baskısından kurtulması adına başlattıklarını vurguladı. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.