Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAFTASONU NEREYE GİTSEK?

HAFTASONU NEREYE GİTSEK?
14 Kasım 2014 - 0:02

Genel

Avrasya Sirki Balıkesir’de

Ünlü Avrasya Sirki, Balıkesir’de gösteri yapacak. Sirk çadırı Kipa AVM otoparkına kuruldu. Gösteriler Cumartesi ve Pazar günleri saat; 12.00’de, 13.30’da, 15.00’de, 16.30’da, 18.00’de ve 19.30’da sunulacak.

Karesi Belediyesi’nin katkılarıyla geldiği açıklanan  Uluslararası Avrasya Sirki, 15-30 Kasım tarihlerinde Balıkesir’de gösteri yapacak. Balıkesir Kipa AVM

Otoparkına kurulan dev sirk çadırında gösterilerini sunacak.

Karesi Belediyesi’nden konuyla ilgili açıklamada, Avrasya Sirki; “Yok olmaya yüz tutan geleneksel seyirlik sanatlarımızı halka tanıtmak için yola çıkan Sirk Topluluğu” olarak tanıtıldı. Sirk’teki gösterilerin kapsamı ‘somut olmayan kültürel miras’ olarak ifade edilerek gösterin içeriği: “ip cambazlığı, parendebazlık, ateşbazlık, akrobatlık, kılıçbazlık gibi Somut Olmayan Kültürel Miras kapsamındaki seyirlik sanatların yanı sıra, palyaçolar, sihirbazlar, yüksek hava gösterileri, sevimli hayvanlar, dev piton yılanlarıyla gittiği her yerde özellikle çocukların ve ailelerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor” ifadeleri ile belirtildi.

 “KÜLTÜREL BİR KÖPRÜ”

Projenin sanat yönetmeni ve topluluğun kurucusu tiyatro sanatçısı Servet Yalçın,“Türkiye’nin ilk sirkinin kurucusu” olarak tanıtıldı.  Servet Yalçın, organizasyonla ilgili açıklamasında; “Anadolu Uygarlıklarından ve halk şenliklerinden gösteri sanatlarımıza aktarılan çok önemli seyirlik unsurlar vardır. İp cambazlığı gibi sirk sanatları bu seyirlik unsurların başında gelir. Bu sanatlarımız, cambazhanelerin köy köy, kasaba kasaba tüm Anadolu’yu gezerek yaptıkları gösterileriyle 1970’li yıllara kadar yaşamış ve ilerleyen zamanlarda eğlence anlayışının kökten değişmesi ile tarihe karışmıştır. Kaybolan bu sanatlar üzerine toplanan belge, bilgi, minyatür, gravür ve eski fotoğraflardan yola çıkılarak oluşturulan ‘Seyirlik Sanatları Gösterisi’ modern toplumda geçmişle geleceği birbirine sanatla bağlayan kültürel bir köprü görevi görmektedir” dedi.

Gösteriler Cumartesi ve Pazar günleri saat; 12.00’de, 13.30’da, 15.00’de, 16.30’da, 18.00’de ve 19.30’da sunulacak.  HABER MERKEZİ

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.