Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAFTASONUNDA KİTAP OKUMAK

HAFTASONUNDA KİTAP OKUMAK
Bedia Uçak
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
26 Eylül 2020 - 15:11

HAFTASONUNDA KİTAP OKUMAK

Kitap okumayı çok severim diyende duyarız ben pek okumayı sevmem dinlemeyi severim diyeni. Bugün kitap okumaya ilişkin hem bilimsel hem de deneyimlenerek kanıtlanmış kitap okumanın faydalarından bahsetmek istedim.

Stresle Baş Etmenin Yolu Kitap Okumak

Bilimsel olarak kanıtlanmış kitap okumanın faydalarından biri de stresle baş edebilmekir. Yoğun ve yorucu bir geçen günün arkasından akşam uyumadan önce 30 sayfalık bir okumanın ruhsal açıdan sizleri rahatlattığı bilinmektedir.

Sözcüklerin anlamını daha iyi kavramayı ve yeni sözcükler keşfetmeyi sağlar

Kitap okumanın en iyi faydalarından biri kelime dağarcığınızı geliştirmesidir. Kitaplarda sıklıkla kullanılan fakat bizlerin günlük konuşma dilimizde kullanmadığımız kelimeleri öğrenmiş olmak karşımızdaki insanı etkilemede oldukça başarılı bir yöntemdir. Bu sizin daha kültürlü ve kendine özgüveni olan biri olmanıza yardım eder.

 Kitap Okumak Hafıza Sorunlarının Çözümüdür.

Özellikle yaşlanma ile ortaya çıkan hafıza sorunlarının en etkili çözümü kitap okuyarak zihinsel aktivitelerin canlı tutulmasıdır. Kitap okuyan insanlarda Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskleri %50 oranlarında düşmektedir. Zihin için en iyi egzersiz bu nedenle kitap okumaktır. Kitap okumak neden önemlidir? Sorusunun en doğru cevabı bu olabilir.

Doğayı, Ormanı, Her canlıyı Sevmek İçin Bir Nedendir

Günlük yaşamın stresi çoğu zaman hayattan koparak hantal bir yaşam sürmemize neden olur. Özellikle edebiyat türündeki kitaplar kurguları ile size farklı bir dünya sunar. Kitap okuyan insanların umutları her daim taze kalır.

Kaliteli Uyku için Kitap Okumak

Uykuya dalamayan insanlar için bilim adamların önerdiği yöntemlerden biri olan kitap okumak bilimsel açıdan kanıtlanmış bir tekniktir. Uykudan önce okunacak birkaç sayfa ya da pasaj rahatlamanıza sebep olacaktır.

Kitap Okuma Alışkanlığınız Bulaşıcıdır!

Anne-babaların üzerine düşen en büyük sorumluluklardan biri çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırmasıdır. Okuyan anne baba çocuklar için iyi bir örnek olur ve kitap okuma çocuklarda düzenli bir alışkanlık haline gelir.

 Kendinizi Daha İyi İfade Edersiniz

Bilginiz artacak, kelime hazneniz gelişecek dolayısı ile kendinizi daha iyi ifade etmiş olacaksınız. İletişimi gelişmiş bireyler gerek sosyal yaşamları gerekse iş yaşamlarında başarıyı çok kolay yakalayabilirler.

Yalnızlık Hissini Yaşamazsınız

Kitapların en iyi arkadaş olduklarını sıklıkla duyarsınız. Günün her anında her yerde yanınızdaki en samimi dostunuzdur. Kitap okuyan insanlar yalnızlıktan şikâyet etmezler. Boş zamanlarını değerlendikleri için kimseye ihtiyaç duymazlar.

 Pratik Düşünmeyi Geliştirir

Olaylara pratik bir açıdan yaklaşmak her zaman için doğru hamledir. Bu nedenle devamlı beyni çalıştırmak gereklidir. Zihniniz için yapacağınız egzersizler arasında kitap okumak iyi bir tercih olabilir. Bir konuda çabuk düşünüp çabuk yorum yapmanın çözümlerinden biri kitap okumak olacaktır.

 Karar Verme Mekanizmanız Güçlenir

Bireyin yaşamı boyunca hayatının önemli dönemlerinde karar vermesi gereken konular oluşabilir. Bu tarz kritik durumlarda çok kitap okuyan bireyler artıyı eksiyi doğru şekilde ölçerek kararlarını en doğru şeklini belirleyebilirler.

Kitap Okumak Etkili Bir İlaçtır

Kitap okumayı hiç ilaç olarak düşündünüz mü? Evet, kitaplar yalnızlık çektiğinizde en sevimli ilacınız olacaktır. Ayrıca hasta olup yatağa girdiğiniz bir kitap ile asla sıkılmadan o yatakta yatabilirsiniz. İşte bu nedenle kitap okumak etkili bir ilaçtır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.