Balıkesir Merhaba Gazetesi

Haklı Mücadelenin Yanındayız

Haklı Mücadelenin Yanındayız
08 Mart 2022 - 17:20

Haklı Mücadelenin Yanındayız

 

TMMOB Mimarlar Odası 16.dönem Başkanı Betül Dikici 8 Mart Dünya Kadınlar gününde, Üreten, Hayata Sevgi ve İncelik Katan; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlara Selam Olsun!dedi.

 

Betül Dikici yazılı yaptığı açıklamada, “Dünyada ve Türkiye’ de kadınların barış içinde yaşadığı daha adaletli bir dünya, kapsayıcı ve duyarlı bir toplum ve buna hizmet eden kentler ve mekanlara dair mücadelesi çoğalıyor ve büyüyor! Kadınlar geçmişte de olduğu gibi hala, her alanda artan şiddete ve ayrımcılığa, bunu yaratan patriarkal düzene karşı yılmadan, vazgeçmeden haklarını talep etmeye devam ediyorlar ve edecekler. TMMOB Mimarlar Odası kadınların ve ayrımcılığa uğrayan tüm bireylerin bu haklı mücadelesinde yanlarında durmakta kararlıdır.”dedi.

 

Mücadele ve Örgütlenme Önemli

 

Açıklamasının devamında, “Ülkemizde ve dünyada kadın hareketinin bugün geldiği noktada, toplumsal cinsiyet eşitliğinin, kamusal alandaki adil haklarının ve sorumluluklarının kritik bir önem taşıdığı açıktır. Ne var ki, günümüzde kadınlar halen gerek güvenlikleri, gerekse elde edilen hakları ve kazanımları için büyük çabalar harcamak, mücadele ve örgütlenmelerini sürdürmek durumundadırlar.Bu olumsuzluklara karşı mücadelede önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin acı sonuçlarını hep birlikte yaşıyoruz.”ifadelerine yer verdi.

 

Dikici, Birliktelik ve Dayanışma Çağrısında Bulundu

 

“Kadınların iş hayatında yoğun şekilde yaşadıkları cinsiyete dayalı sosyal ve ekonomik ayırımcılığı, sosyal güvencesiz çalışma koşulları ile ötekileştirilme sorunlarını, kadın meslektaşlarımızın görünmez kılınma süreçlerini kınıyor, kadınların ürettiği doğaya ve topluma duyarlı, barışçıl, kapsayıcı ve nitelikli yapılı çevreleri kutlamaya, onurlandırmaya davet ediyor ve bu önemli alandaki mücadeleyi desteklemek için tüm duyarlı kesimleri, bileşenleri birlikteliğe ve dayanışmaya çağırıyoruz”dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.