Balıkesir Merhaba Gazetesi

HALK MUTLU

HALK MUTLU
05 Kasım 2014 - 0:18

Genel

 **23 kilometre uzunlukta 98 derece sıcak su kaynağından 180 litre saniyelik kapasiteli sıcak su projesi açılışla hayat buldu. Önceki gün Sındırgı’da düzenlenen açılışta yap-işlet- devret modeli ile 25 yıl süreli olan proje hakkında konuşmalar yapıldı. Açılışta sıcak suyun Sındırgıya kazandırılmasının önemi vurgulandı.

**Evleri ısıtacak ve seracılıkta çıtanın yükseltilmesi sağlanacak projenin en önemli kaynaklarından biride üretici. Üreticiler seracılıkta ürünlerin verimini arttırma ve ürün seçimini yapacak ve kaliteli üretimle ekonomiyi canlandırma çalışmaları yürütmüş olacaklar.Sıcak su ile ilgili olarak düşüncelerini MERAHABA’ ya aktaran Sındırgı’lı vatandaşların söylemleri sayfa 2’de

 25 yıllık hayal gerçek oldu

 

Sındırgı’da yapılan sıcak su merkezi açılışı için ilçe dışından katılımcıları da ağırlayan Sındırgı halkı misafirperverliği ile de dikkat çekti.

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ile kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı görkemli açılışta görüşlerini sorduğumuz Sındırgı halkı “Hizmet gelmesi bizi sevindiren haberler. İyi ve güzel işlere atılan imzalarla vatandaş sevinir bizde bu nu isteriz” dediler.

NAİL YAŞAR ALTAN      Sıcak suyun gelişine sevindik. Topraklarımızın verimini inşallah arttırır diye düşünüyorum ve bilhassa Kış mevsiminde seracılığa can katacaktır. Simav kuruduğunda 23 yaşındaydım. Şimdi 73 yaşındayım. Simav kendini kurtardı ama bu gidişle Simav’ı geçeriz.

EMİN KOZAN  Seracılığa getirilen bu kolaylık vatandaşa hizmet. Evlerimize de gelecekmiş. Bizim güneş enerjileri var evlerin tepesinde bunlar kalkacak. Şofbenler kalacak. Herhalde huzur gelecek gari.

RECEP UÇAR   Ben açılışı duydum. İzmir’den açılış için geldim.25 senedir bekliyorduk. Duyduğumda İnanamadım. Sonunda inandık. İnanmakla da kalmayıp gördük.

AHMET YAVUZ     Sıcak suya kavuşmamız çok hayırlı oldu.25 yıldır özlemini duyduğumuz sıcak suya kavuştuğumuz için teşekkür ediyorum. Özlemle bekledik. Şimdiki başkan

HÜSNÜ ARAS  Sıcak su tesisini Sındırgıda beklemeyen yoktur. Ama çok vakit aldı gelmesi. Önemli olan artık kavuşmuş olmamız. İnşallah doğru kullanır ve üretim yapacak seracılığında önünü açmış oluruz.

ÜMMÜ UÇAK  Sıcak su geldi ne yapacağız bize düşen sevinmek. 32 evlerin orada oturuyorum. Soba yakıyoruz evde sıcak su oraya geliyor mu bilmem ama gelirse bizde alırız.

***Sıcak su bizi memnun etti. Ne diyelim hizmet gelsin kim getirirse getirsin

GÜLTEN DEMİRCAN      Sıcak suyu alacağımız günü bekliyoruz bizde sobadan kurtulalım isteriz. Evlerde ısınacak herhâlde. Yarıya kadar Özgür başkan getirmişti boruyu yarısını da Ekrem başkan getirdi tamamlandı. Mutluyuz.

NERİMAN DAĞDELEN:  İlçede hareketliliğin yeterli olmadığını düşünüyorum. Sıcak su bir hareketlilik kazandırdı bunu bugün hissettik. İnşallah üretici faktörü de hareketli olur ki başkan konuşmasında üretim beklediğini söyledi vatandaşlara bu şekilde seslendi. Hizmet elimizde ama kullanmıyorsak işe yaramaz onun için bir şeyler yapmalıyız. Ben çalışıldığında her zaman kazanç sağlanacağını düşünüyorum. Özellikle seracılıkta inşallah fark atarız. ÖZEL HABER KAMİL AKYÜREK

 SICAK SU GÜNEŞE RAKİP OLABİLİR

Termal su, turizm, konut ısıtma, sera, endüstri ve havalandırma gibi değişik alanlarda kullanılabiliyor. Dünyada jeotermal enerjinin yüzde 33’ünün ısı pompalarında, yüzde 13’ünün alan ısıtmada, yüzde 15’inin kaplıcalarda, yüzde 13’ünün balık çiftliklerinde, yüzde 12’sinin seracılıkta ve geri kalanının diğer alanlarda kullanıldığı tahmin ediliyor. Termal suyun özellikle seracılıkta kullanımı dünyada giderek artarken, Türkiye’de de benzer ivmeyle yükseliş gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.