Balıkesir Merhaba Gazetesi

HALKLA TARİH YAZIYOR

HALKLA TARİH YAZIYOR
28 Kasım 2014 - 0:18

Genel

 Eskiyi yaşatan tarihi çeşmenin suyu hala akarken anıları yaşatan çınar ağacı ise heybetli bir şekilde yıllara meydan okuyor.

HALKLA BİRLİKTE TARİH YAZIYOR VE YAŞATIYORUZ

Balıkesir Bozen mahallesinde köylünün anılarına şahitlik eden asırlık çınar ağacı ve köylünün tarihini yaşatan çeşme korumaya alınacak. Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ’Ecdadımız miras bırakmış bize düşen sahip çıkıp korumak’ dedi.

GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ ANILAR CİHANA DEĞER

 MERHABA Gazetesi ekibinin köylerimizle ilgili yaptığı araştırmalar arasında bulduğu mekân, tarihi yaşatan bir çeşme ve çınar ağacını içinde barındırıyor. Köylü ise bu mekânda ne anılarımız var diyerek buranın yaşatılmasını, temizliğinin yapılarak turizme kazandırılmasını istiyor.

 Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ‘Tarihi bir çınar olduğu aşikâr. Birkaç yüzyıllık değil tahminim 5-6 asırlık bir çınar. Bir isim verip tarihini yazmak çevresini tanzim etmek gerekir’ dedi.

 BAŞKAN KAFAOĞLU TARİHE SAHİP ÇIKTI

Altı Eylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun  ‘’halk istiyorsa evet’’ dediği çalışma kapsamında Başkan Kafaoğlu, köylünün sesine kulak verdi. Burada gördüğümüz tarihi mekânda, restore çalışması yapılmalı biz bu alanı köylünün de istediği şekilde düzenleriz.’ ifadelerini kullandı.

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ‘Tarihi bir çınar olduğu aşikâr. Birkaç yüzyıllık değil tahminim 5-6 asırlık bir çınar. Bir isim verip tarihini yazmak çevresini tanzim etmek gerekir diye düşünüyorum. Peyzaj mimarlarımızı da göndeririz. Etrafını güzelleştirir, turistik gezilere açık bir alan yapabiliriz. Balıkesir’i panoramik olarak izlemenin yanında tarihi çınarı da çeşmeyi de (çamaşırlık)görmüş olurlar. Oturup çay içebilecekleri bir mekân haline getirilebilir. Bu konuda muhtarımıza biz tesislerimizi yapacağız oda sahip çıkacak inşallah. Belediye olarak ciddi çalışmalarımız olacak. Biz bir söz verdik. şehirde ne varsa köyde de olacak’ dedi.

BOZEN’DE ‘TARİHİ ÇINAR’ MESİRE ALANI

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Bozen Mahallesinden Balıkesir’in, gündüz ve akşam saatlerinde panoramik görüntü olarak izlenebilecek yüksekliğe ve görüntüye sahip olduğunu belirtti. Tarihi çınar ve çamaşırlık alanının değerlendirilip ,yaşanılan alanlarda mutlu mekanların temizliği ve görselliğinin de önem taşıdığını söyledi. Kafaoğlu MERHABA’ya yaptığı açıklama ’Anıtlar Kurulu ile görüşüp tescil ettirilebilir. Bu konuyu aktaracağız. Böylelikle tarihe de kayıt düşülmüş olur. Tarihi bir sit alanı ve çınar ağacımız olmuş olur tahrip edilmemiş ve kesilmemiş olur. Belediye olarak biz bunu yapmayı elbette ki isteriz köylümüzde istiyor bunun içinde yapacağız ’Dedi.

GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ ANILAR CİHANA DEĞER

Bozen köyünden 60 Yaşındaki Ayşe Akdeniz ekibimize yaptığı açıklamasında şöyle konuştu: Eskiden su, elektrik hiçbir şeyimiz yoktu. Gençliğimizin geçtiği yerler buralar. Kazanlarda su kaynatır ayda 1 çamaşırlarımızı yıkamaya gelirdik. Kalıp sabunlarımız olurdu. Şimdiki gibi deterjan yoktu. Yalakların (Yalak: Akan suyun çevreye sıçramasını veya akıp gitmesini önlemek için çeşme, musluk vb.nin altına konulan delikli taş tekne)içinden Çamaşırların kiri çıksın diye küllü su akıtırdık. İhtiyarlar, gençler burada olurdu. Türküler söylerdik. Bağıra bağıra söyleyenler olurdu gülüşürdük. Çınar ağacını, çamaşırlığı dedelerimde anlatırdı. Çok eski burası. Annem, babam dedem hayatta değil. Onlardan çok dinlerdik. Kazanları kaynatır suyu ısıtırdık. Sabahtan gelirdik çamaşırlığa akşama kadar yıkardık.1 aylık çamaşır hemen biter mi? Şimdiki gibi imkan yoktu. Karnımız acıktı mı Çınarın altına gider yemeğimizi yerdik. Çamaşırlarımızı değil sadece Çocukları da burada yıkardık.’

Bozen mahalle muhtarı Cengiz Akdeniz ise Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’na mekânın tarihi içinde barındırdığını belirterek yapılacak olan çalışmadan dolayı teşekkür etti. Muhtar Akdeniz, köyümüzün eksiklerini tespit ederek yaptığımız çalışmalar içinde atıl durumdaki bu miras yere sahip çıkarak gelecek nesile de tarihi emanet etmiş olacağız’ dedi. ÖZEL HABER:SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.