Balıkesir Merhaba Gazetesi

Haluk Ahmet Gümüş sordu

Haluk Ahmet Gümüş sordu
16 Ekim 2014 - 0:16

Genel

CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet GÜMÜŞ, 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde gıda mühendisleri için 3 bakanlığa birden soru önergesi verdi.

GIDA Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’na soru önergeleri sunan Gümüş, gıda mühendislerinin ciddi bir istihdam sorunu yaşadıklarını ve kamuda yeterli kadro açılmamasının hem bu istihdam sorunlarını çoğalttığını hem de gıda denetimlerini aksattığını dile getirdi.

“KAMUDA YETERLİ GIDA MÜHENDİSİ OLMAMASI GIDA DENETİMİNİ AKSATIYOR VE HALK SAĞLIĞINI TEHTİT EDİYOR”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e soru önergesi veren Gümüş, önergesinde bakanlık bünyesinde çalışan gıda mühendislerinin sayılarının yeterli olup olmadığını sorguladı. Gümüş, gıda mühendislerinin görüşlerini dile getirdi. Bakanlıkta yeterli sayıda gıda mühendisi olmamasının gıda denetiminde de aksaklıklara yol açtığını ifade etti. Gıda güvenliğinin halk sağlığı açısından son derece önemli bir konu olduğunu dile getiren Gümüş şöyle konuştu: “Ülkemizde toplu tüketim mekânları ilave edildiğinde, gıda denetimi yapılması gereken 500 bini bulan nokta olduğu tahmin edilmektedir. Bu 500 bin nokta 5 bin gıda denetçisi ile denetlendiği ve bu 5 bin denetçinin sadece %25’inin gıda mühendisi olduğu düşündüğümüzde kamuda daha fazla gıda mühendisine ihtiyaç olduğu ortaya çıkmaktadır.”

GÜMÜŞ, MİLLİ EĞİTİM BAKANINA SORDU: “ÜNİVERSİTELERDE GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMLERİ AÇILIRKEN İHTİYAÇ VE İSTİHDAM DURUMU DEĞERLENDİRİLİYOR MU?”

CHP Milletvekili Gümüş, Gıda Mühendisleri Odası’nın çalışmalarında sıklıkla çok fazla sayıda üniversitede gıda mühendisliği bölümleri açıldığını ve çoğu gıda mühendisinin alanı dışında işlerde çalıştığının ifade edildiğini söyledi. Üniversitelerde her yıl açılacak kontenjanların ve yeni açılan üniversitelerde yeni bölümlerin açılmasının piyasa dengesine terk edilmemesi gerektiğini dile getiren Gümüş, Milli Eğitim Bakanlığı’nın planlı bir eğitim politikası ile çalışması gerektiğini belirtti. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya dönük hazırladığı soru önergesiyle konuyu gündeme getiren Gümüş, gıda mühendisliği mezun sayılarının son 20 yılda ne kadar arttığını sordu. Üniversitelerde yeni gıda mühendisliği bölümleri açılırken, piyasada ve devletteki ihtiyaç sayılarının belirlenip belirlenmediğini de soran Gümüş, bakanlığın şu anda ülkemizde gıda mühendisliği mezunu kaç kişi olduğunu ve bu mühendislerin kaçının kendi alanında çalışmakta olduğunu açıklamasını istedi.

GÜMÜŞ’TEN BİR SORU DA ÇALIŞMA BAKANINA: “ÇALIŞMA BAKANI ŞU SORUYU YANITLAYABİLİYOR OLMALI: GIDA MÜHENDİSLERİNDEN NE KADARI ALANINDA ÇALIŞIYOR?”

Gıda Mühendislerinin çalışma hayatındaki durumlarının ne olduğunun incelenmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e de soru önergesi yönelten Balıkesir Milletvekili, tüm bakanlık birimlerinde toplam kaç gıda mühendisinin istihdam edildiğini sordu. Çalışma hayatının başarılı bir şekilde yürütülmesi için Bakanlıkların üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmesinin önemine vurgu yapan Gümüş şunları kaydetti: “Şimdi burada Bakanlıkların sorduğumuz sorulara net cevaplar verip veremeyecekleri önem arz etmektedir. Çalışma Bakanlığı ‘ülkemizde kaç gıda mühendisi mezunu var?’ sorusuna cevap verebiliyor olmalı. Veremiyorsa çalışma hayatını iyi yönetemiyor demektir. İstihdam politikaları piyasanın kaderine terk edilemez. Eğer ediliyorsa o zaman ‘Yönetiyorum’ demeyeceksiniz. Üniversitelerde gıda mühendisliği bölümleri açılacak, çocuklarımız oralardan mezun olacak, sonra alanlarında iş bulamayanların sayısı bulanları 5’e 10’a katlayacak böyle eğitim politikası, böyle istihdam politikası olur mu?” HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.