Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAŞERE İLE MÜCADELE BAŞLADI

HAŞERE İLE MÜCADELE BAŞLADI
28 Mayıs 2015 - 9:34

Genel

Yaz mevsiminde merkez ve kırsal kesimlerde haşere ile hızlı ve etkin bir şekilde mücadele eden Büyükşehir Belediyesi, Altıeylül Belediyesi ve Karesi Belediyesi ilaçlama sezonunun açılışını gerçekleştirdi.

Belediyeler haşere mücadelesinde ulaşılmadık bölge bırakmayacak.İlaçlama sezonunun açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Önceliğimiz sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre oluşturmak” dedi.
Atatürk Parkında gerçekleştirilen tanıtım toplantısında başta Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz olmak üzere ilçe belediye başkanları, Ak Parti İl Başkanı Dinçer Orkan ve çok sayıda protokol katıldı.

En ücra bölgelere hizmet gidecek

Karesi ve Altıeylül Belediyelerinin ortak hareket edeceği ilaçlama organizasyonu tanıtım programında kullanılan teknolojik destekler sayesinde Karesi ve Altıeylül ilçelerinde bulunan en ücra bölgelere dahi hizmet gideceği belirtildi.Açılış konuşmalarını yapan ilaçlama şirketinin genel müdürü Bora Algan, haşere ile mücadele ile birlikte, Raamazan ayı öncesinde tüm ibadethane ve kamu kurumlarında dezenfekte çalışmaları yapacaklarını ayrıca kırsal mahallelerde ev ev gezerek uygulama eğitimlerini vereceklerini belirtti.
Hedef; sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre

Yapılan tanıtım toplantısında projenin eşine az rastlanan bir proje olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, ” Bazı haşerelerin bulaşıcı hastalıklar taşıması nedeniyle insanları tedirgin ediyor.Özellikle haşerelerin neden olduğu veba, sıtma, tifüs, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi hastalıklar insan kayıplarına da sebep olmakta. Tüm bu nedenlerden dolayı haşerelerle etkin bir şekilde mücadele ederek sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre oluşturmak temel önceliklerimiz arasında bulunuyor” dedi.

Teknoloji ve sağlık işbirliği

Haşere ile mücadele çalışmalarının Karesi ve Altıeylül Belediyeleri tarafından Karar Destek Sistemi ve Coğrafi Bilgi Sistemi tabanlı olarak yürütüldüğünü belirten Başkan Uğur, toplam 230 hektar alanda hızlı ve verimli mücadele yapabilmek için güçlü bir organizasyon altyapısı oluşturduklarını dile getirdi. 21 personel, 10 adet çift kabin kamyonet, bir adet 4×2 ilaçlama aracı, bir adet 8×8 arazi aracı, 2 adet robotize araç, 6 adet ULV cihazı, 4 adet kanal sisleme cihazından oluşan bir organizasyon ile mücadele çalışmalarının yürütüldüğünü belirtti.Haşere ile mücadele vatandaşların halk sağlığı konusunda eğitildiğini ve gereken fiziksel düzenlemelerin yapıldığını kaydeden Edip Uğur, kullanılacak olan ilaçlarının tamamının biyolojik ve Sağlık Bakanlığı onaylı olduğunu vurguladı. ” açıklamasında bulundu. SAMET AYDIN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.