Balıkesir Merhaba Gazetesi

HASİP’LE NASİP GİBİLER

HASİP’LE NASİP GİBİLER
21 Şubat 2014 - 5:50

Genel

Sındırgı’da seçim, AK Parti Adayı Ekrem Yavaş ve CHP Adayı Özgür Ertuğrul arasında geçecek. İki başkan arasındaki rekabet Galatasaray- Fenerbahçe derbisini aratmayacak türden ve seçim propagandaları  Zeki Alasya ile Metin Akpınar’ın “Hasip ile Nasip” li,  içerisinde yarış dolu filmi anımsatıyor.

 

Ekrem Yavaş :” Körfez, Bandırma, Akhisar yollarından önce Sındırgı’da duble yol oldu. 5 yılda üzerine 1km eklenemedi. “ Özgür Ertuğrul: Benim Devlet gücüm yokki. İktidar AKP, ben sadece Belediye Başkanıyım gücüm belli nasıl karayollarına bağlı yolları yapayım.

Ekrem Yavaş: “Sındırgı’yı termal turizm merkezi haline getirdik. İş kapıları açtık vatandaşa”. Özgür Ertuğrul:” Bu yüzden mi jeotermal müdürünü arayıp ‘Seçime kadar açmayın,  bekletin ’diyor”

Ekrem Yavaş: “Özgür Ertuğrul bizim başlattığımız Pazar yerine ilave yaptı birde oteli tamamladı. Özgür Ertuğrul: “Otelde, Ekrem’in hatasından 100 bin lira çöpe gitti. Tekrar projelendirip depreme dayanıklı hale getirdik”

Ekrem Yavaş: “Bize iftira atıyorlardı kendisi 130 dönüm ziraat bahçesini sattı.” Özgür Ertuğrul:”O, pazaryerini meclis üyesine 220 bine sattı aynı yer 28 gün sonra 450 bine başkasına satıldı.”

Ekrem Yavaş: “Kapalı spor salonu yaptık, lambalarını takamadılar. İşsizlik var ama mezbahayı kapattılar.” Özgür Ertuğrul:” Mezbahayı AB standartları dolayısıyla İl Tarım Müdürlüğü kapattı. Diğer yerde İşbir’e verdik 100 kişi çalışıyor.”

Ekrem Yavaş: “Ben halkla iç içe oldum. Düğüne de katıldım cenazeyede ama bunu Özgür gibi gösteriş için kullanmadım şov yapmadım” Özgür Ertuğrul: “Ekrem düğünlerde oynamazdı. Şimdi beni örnek alıyor oynayama başlamış. Korkuyorum ben oryantal yapsam O mezdeke yapacak”

Ekrem Yavaş: “10km dere ıslah çalışması yaptım. İlaca gerek yok sivrisineğin kökünü kazıdık.” Özgür Ertuğrul: “ Dere ıslahı DSİ’nin çalışması. Herşeyi ben yaptım diye düşünüyor”

Ekrem Yavaş: “Sağlık ocağımız kiradaydı. İki tane yaparak kiradan kurtardık.” Özgür Ertuğrul: “Sağlık ocağı kiradaydı doğru ama yine kiracı. Şu an belediyeye kira ödüyor.”

Ekrem Yavaş:”Oyun bereketi hangi oyda olduğunu bilmediğimiz için her bir oyu alabilmek için gece gündüz çalışıyoruz, kazanacağız.” Özgür Ertuğrul: “ Sındırgı merkezde oyumuz %75 lerde. İlçe genelinde %65 dolayındayız. Sındırgı’da değişim olmaz yine kazanacağız.”

 

 

KÖYLERİN DEDİĞİ OLACAK

Sındırdı’da iki parti ön plana çıkıyor. AK Parti Ekrem Yavaş ve CHP Özgür Ertuğrul. İlçe merkezinde durum başa baş gibi ama köylerde AK Parti’nin üstünlüğü hissedilir ölçüde görünüyor. Sındırgı’da 2009’un da rövanşı olan seçimde başkanı köyler belirleyecek ve Ekrem Yavaş başkanlığa yakın olan taraf.

 

Sındırgı, kimin kazanacağı en çok merak edilen ilçelerden birisi. Bunun gerekçesi, il başkanlarının kazanacakları yerleri sayarken içerisinde mutlaka Sındırgı’nın da yer alması ama en çok başkan adaylarının karşılıklı atışmaları ve kıyasıya rekabet içerisinde olmaları. Açıkçası bizde bu merakla gittik Sındırgı’ya ve diğer ilçelere nazaran Sındırgı’yı biraz daha detaylı araştırdık. İlk günümüzü ilçe merkezine ayırdık, iki günde köy köy dolaştık. Köyler, seçim konvoylarının dışında gayet sakin fakat ilçe merkezi tam anlamıyla seçim atmosferine bürünmüş. Hemen her yerde vatandaş seçimle ilgili görüş alışverişinde.

SINDIRGI’DA YARIŞ  CHP VE AK PARTİ ARASINDA GEÇECEK

Sındırgı’da seçimin iki parti arasında geçeceği gerçeği her kesim tarafından kabul görmüş. Kiminle konuşsak ya AK Parti adayı Ekrem Yavaş yada CHP adayı Özgür Ertuğrul kazanacak diyor. Sürpriz beklenen, adı zikredilen bir başka aday yok. Bunun açılımı aslında Sındırgı’da çeşitli partilerin birleştiği bir ittifakında oluşacağı şeklinde. İttifakın merkezi Özgür Ertuğrul. Özellikle Ertuğrul’un ismini verip CHP demiyorum çünkü genç başkanın ismi Sındırgı’da CHP’den öne geçmiş. Ekrem Yavaş ve AK Parti’nin ilçe merkezinde bu bloğu aşması çok zor ama Yavaş’a da en büyük destek yeni Büyükşehir yasasıyla köylerden yani bizzat Başbakan tarafından geliyor. Çünkü köy,kırsal oylarında AK Parti açık ara önde.

2004’DE SINDIRGI MERKEZ VE 2 BELDESİYLE AK PARTİ DEMİŞ

3 günlük Sındırgı gözlemlerinin detayına girmeden geçmiş seçimlere değinmek istiyorum. 2004 seçimlerinde AK Parti ile yarışa giren Ekrem Yavaş, DYP, CHP ve MHP ile yapılan mücadeleyi farklı kazanarak başkanlık koltuğuna oturmuş. 3 beldesi olan Sındırgı’da Gölcük ve Yüreğil AK Parti derken DYP de Yaylabayır’ı kazanmış. Beldeleri ve Sındırgı merkezinde başarılı sonuçlar alan AK Parti 5 yıllık hizmet sürecini bitirdikten sonra 2009’da bir kez daha seçmenin karşısına çıktığında  iki beldede yine seçimden birinci çıkıp belediyeyi almış ama ilçe merkezi CHP’ye kaptırılmış. İşte ilk olarak bunun sebebini sorduk seçmene ve birbirine benzer aldığımız cevapları özet olarak aynen veriyorum.

EKREM UĞUR’UN KÜÇÜK KOPYASIYDI, KAYBETTİ

Sındırgılı; AK Partili Ekrem Yavaş’ın hizmetlerini takdir ediyor ve ekliyor:” Sındırgı tarihinde en iyi hizmeti Ekrem Yavaş döneminde almıştır ama başkan Balıkesir’deki Sabri Uğur’un küçük bir kopyasıydı. Kaybetmesinin tek nedeni halkla kopuk olmasıydı” diyor. Ne demek bu Uğur’un kopyası onu da biraz açarak hatırlatalım. Balıkesir’de 2009 seçimlerinde AK Parti Belediye Başkanlığı yapan Sabri Uğur için seçim döneminde vatandaşa “Hart-hurt” yaptı diye propaganda yapıldı ve bu baya da etkili oldu. Etkili oldu diyorum çünkü Sabri Uğur için Balıkesir’de kimse “Başarısızdı” demiyor. Seçim kaybetmesinde en önemli unsur olarak bu argüman ön plana çıkarılıyor. İşte Uğur’un küçük kopyası gibiydi diyen Sındırgılı, Ekrem Yavaş için kısaca bunu dile getiriyor.

ÖZGÜR DAHA AZ HİZMET VERDİ AMA GÜLER YÜZLÜYDÜ

Peki CHP’nin genç başkanı Özgür Ertuğrul’un geride bıraktığı 5 yıl için Sındırgılılar ne diyorlar. Öncelikle Sındırgılı Özgür Ertuğrul’dan memnun ama hizmet kıyaslaması yapıldığında Ekrem Yavaş kadar üretken olmadığında hem fikir. Peki hem üretim az hem de memnun bu nasıl oluyor? Derseniz, Sındırgılı belediye hizmeti kadar güler yüze de önem veriyor. Ertuğrul geride bıraktığı beş yılda esnafla, komşuyla, pazarcıyla vatandaşla hep iç içe olmayı başarmış ve kendisini sevdirmiş. Düğünde altın takıp oyuna eşlik etmiş, cenazede saf tutup göz yaşı dökmüş.” Bizden birisi” diyor Sındırgılı O’nun için. Elbette 5 yıl yan gelip yatmamış. Belediye hizmetlerinde de elinden geleni ilçesine yansıtmış görev süresi boyunca. Yani “ Tarlada izi var harmanda yüzü var” seçime asılıyor.

SANKİ GALATASARAY-FENERBAHÇE DERBİSİ GİBİ

İki başkan arasındaki seçim propagandası bana Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ın “Hasip ile Nasip” li seçim ve yarış içerisinde geçen filmini anımsatıyor. Aralarındaki rekabet Galatasaray- Fenerbahçe derbisi gibi. Her ikisinin de birbirlerine karşı yolsuzluk, hizmet üretememe, yalan yanlış işler yaptığına yönelik iddiaları olmuş ve hatta bazı konular savcılık, dolayısıyla mahkeme kapılarına kadar gitmiş. Seçmende bu gelişmelere kayıtsız kalmamış, kendince hepsini değerlendirdiği mutlak. Peki bu ayrıntılardan sonra detaya gelelim. Sındırgı’da yarışı kim kazanır sorusunun cevabını arayalım. Bunun iki cevabı var aslında, merkez ve köyler. Çünkü iki yer arasında farklı sonuçlar mevcut. Ama bir gerçek var ki, başkanı sonuçlar farklı olsa da bu iki yerin toplamı belirleyecek. Yani Sındırgı Belediye Başkanı için köylerde söz sahibi.

 

SINDIRGI’DA ÖZGÜR, KÖYLERDE BAŞBAKAN ÖNDE

Merkezden baktığımızda bana göre Sındırgılı’nın “ Bizden birisi, güler yüzlü” başkan dediği  Özgür Ertuğrul önde görünüyor. Köy penceresini araladığımızda ise tartışmasız AK Parti gerçeği ortaya çıkıyor. Dikkat ederseniz  merkezde adayın ismini, köylerde partiyi ön plana çıkardım. Çünkü tablo böyle. Yani Özgür Başkan merkezde CHP’nin önüne geçmiş. Hal böyle olunca MHP dahil her partili seçmenden oy alabilecek durumda. Ekrem Yavaş ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan faktörünün çokça devreye girdiği köylerde AK Parti şemsiyesi altında yarışta avantaj sağlıyor. Yani şunu diyebilirim. Eğer seçim eskisi gibi olsaydı, Sındırgı’da CHP adayı Özgür Ertuğrul bir 5 yıl daha başkanlık koltuğunda oturacaktı. Ama Büyükşehir yasasıyla köylerin devreye girdiği yarışta Ekrem Yavaş’lı AK Parti bir adım önde ve bana göre bu fark kapanmaz.

ARADAKİ BÜYÜK FARK KAPANMAZ, AK PARTİ KAZANACAK

Peki nedir kapanmayacak bu fark birde ona bakalım. Önce 2009 Sındırgı  yerel seçim sonuçlarını vereyim. CHP Özgür Ertuğrul: 3 bin 994. AK Parti Ekrem Yavaş : 3 bin 483. Merkezde ki son seçim sonucuna göre Özgür Ertuğrul, Ekrem Yavaş’tan 511 oy farkla 2009 seçimlerinde belediye başkanlığını devir almıştı. Aynı yıl Sındırgı İl Genel Meclisi sonuçlarına da bir göz atalım. AK Parti 11 bin 557 ve CHP 8 bin 138. Aradaki fark 3 bin 419. Şimdi son olarak 2011 Sındırgı’sına bakıp ne anlatmak istediğimi daha da açayım. AK Parti 14 bin 302, CHP 7 bin 774 yani AK Parti oyunu 2 bin 745 arttırırken CHP aradan geçen 2 yılda 364 oy kaybına uğramış. Bugünde durum aynı yani kırsal dediğimiz köylerde AK Parti en yakın rakibi CHP ye karşı yaklaşık 7 bin 500 oy önde.

ÖZGÜR ERTUĞRUL’UN DEDİĞİ KÖYE GİTTİM !

Bugünde durum aynı, köylerde AK Parti önde diyorum ya bunu Sındırgı Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul ile de paylaştım. Bana en çarpıcı iki örnekle cevap verdi. ” Gidin Yüreğil ve Yaylabayır’a bakın.Buraları AKP’nin kalesi gibidir. Ama 2014 de buralarda CHP ve Özgür Ertuğrul diyecek. Birinci parti biziz.” Her iki yerde Sındırgı’nın kapanacak olan beldeleri. Merkeze yaklaşık 25 km mesafede kalabalık seçmenin bulunduğu yerleşimler. Gittik, başkanın iddialı olduğu bu iki yerde seçmenle buluştuk. Hiç de genç başkanın anlattığı tablo yok. Bu iki kapanacak beldede de AK Parti rakiplerine fark atarak seçimi silip süpürür. Hatta ısrarla CHP seçmenleri arayıp buldum ve başkanın iddiasını onlara sordum. Onlarda birinci olamayacaklarının farkında. Çünkü küçük yerler olduğundan, sabah akşam kahvede, tarlada, bahçede birlikteler ve vatandaşın rengi belli. Köylerle ilgili son bir gözlemimi paylaşıp bitireyim. Ekrem Yavaş’la hem sohbet edip hem de çalışmalarını yerinde izlemek için birlikte seçim çalışması yaptığı birkaç köye gittim. Hitabeti gayet güzel. Köylü kendisine ilgi gösteriyor. Gittiği yerde yaklaşık 10-15 dakikalık konuşmasında 4 kez Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’lı örnekler verdi. Ve Başbakan’ın adının geçtiği bu anlar çılgınca alkış aldı. Bizde zaten köylerde yaptığımız araştırmalarda bunu çok net gördük.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.