Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAVA KİRLİLİĞİ ÖNLENECEK

HAVA KİRLİLİĞİ ÖNLENECEK
30 Aralık 2014 - 0:20

Genel

MASRAFLAR BELEDİYEDEN

Büyükşehir, Karesi, Altıeylül belediyeleri ve Balgaz işbirliğinde 1000 eve 1000 doğalgaz sobası dağıtılacak. Abonelik, güvence bedeli, tesisatı, sobası hepsi bu proje kapsamında karşılanacak. Vatandaş sadece gaz faturalarını ödeyecek.

 AKSA Doğalgaz Bölge Müdürü Ferhat Öztürk, proje ile Balıkesir’in hava kirliliğinin önlenmesinin hedeflendiğini, fikrin ise Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’dan geldiğini söyledi. Daha çok dar gelirli kesimler için düşünülen proje, şimdiden üç konutta uygulandı.

Bin eve bin doğalgaz sobası projesi başlatıldı.

Balıkesir’in havası temizlenecek

Kirli olduğu belirtilen Balıkesir’in havasının Büyükşehir, Karesi, Altıeylül ilçe belediyeleri ve AKSA iş birliğinde temizleneceği yönünde iddialı bir proje hazırlandı.

Büyükşehir, Karesi, Altıeylül belediyeleri ve  Balıkesir Doğal Gaz Dağıtım A.Ştarafından ortaklaşa hazırlandığı belirtilen proje ile Balıkesir’in kirli havadan kurtulacağı belirtildi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan AKSA Doğalgaz Bölge Müdürü Ferhat Öztürk, proje fikrini Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet edip Uğur’dan geldiğini belirtti.

Balıkesir’in havasının kirli olduğu, konuyla ilgili ne yapılabileceği konusunda çalışma başlatıldığını söyleyen Öztürk, “Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde

bizim desteğimizle önce alt gelir durumuna ait yerler belirlendi. Sosyal yardımlaşma kurumundan gelir seviyesi düşük ihtiyacı olan yerler belirleniyor. Belediyeden ve bizden bir kişi, yerinde inceleme yapıyor. Uygunluk verildikten sonra çalışmaya başlanıyor. Abonelik, güvence bedeli, tesisatı, sobası hepsi bu proje kapsamında karşılanacak. Vatandaş sadece gaz faturalarını ödeyecekler” açıklamasında bulundu.

 BÜTÜN MASRAFLAR BELEDİYEDEN

Bütün masraflar proje kapsamında Belediye ve Balgaz tarafından karşılanacağını söyleyen Öztürk,

1000 haneye 1000 doğalgaz sobası dağıtılacağını, bir doğalgaz sobasının 15 metrekarelik bir odayı ısıtabildiğini, aylık olarak maliyetinin 50 lira civarında olacağını, sobadan daha ekonomik olacağını belirtti.

Doğal gaz kullanımının daha güvenli ve çevre kirliliğini de önlediğine dikkat çekti. Öztürk, projenin başlatıldığını 3 konutta açılışın yapıldığını bildirdi.

Öztürk, Balıkesir’in, doğal gaz altyapısının Türkiye genelinde en yüksek oranda gerçekleşen illerden olduğu, merkezde yüzde 97 gerçekleşme olduğu bilgisini verdi. Öztürk, “Yaklaşık olarak da 33 bin 500 binanın önünde doğal gaz servis kutusu bırakılmış durumda. Bugün itibari ile de adet bazında 91 bin abonemiz mevcut. Bu abonelerden yaklaşık olarak da 84 bin’ini gaz kullanmakta. Abone olmuş ama henüz gaz kullanmayan 7 bin adet müşterimiz mevcut” bilgisini verdi.

 VERİMLİ ISINMA İÇİN ÖNERİLER

AKSA Doğalgaz Bölge Müdürü Ferhat Öztürk, konutların verimli ısıtılması için bazı önerilerde de bulundu. Öztürk,

bireysel ısıtma yerine ise daha çok merkezi ısıtmayı ve binalara yalıtım yapılmasını, kombi termostatlarının bir oda veya koridora konulmasını, kombinin 40-50 santigrat derecede tutulması yerine termostatla yönlendirilmesi daha verimli olacağını, özellikle çalışan ailelerin gündüz kombiyi kapatıp akşam yakarak daha çok tüketime sebep olmamalarını önerdi. Öztürk, arızaların zamanında duyurulması çağrısında da bulunarak, “Abonelerimiz doğalgaz kokusu duydukları zaman hemen 187’yi aramaları gerekmekte. Bunun dışında 44 44 187 AKSA Doğal Gaz Müşteri Hizmetleri de 24 saat aranabilir. Bu hatlardan doğal gaz kullanımı ile her türlü bilgiyi de alabilirler” dedi.

HABER: HAYATİ KARAKURT

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.