SağlıkGündemTürkiye Gündemi

Hava Kuvvetlerinin Ambulans Uçakları 7/24 Göreve Hazır

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ambulans uçaklar, Ankara'daki 11. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'na bağlı 212'nci Özel Filo Komutanlığı'nda konuşlu bulunuyor ve 7 gün 24 saat esasına göre görev yapıyor

Hava Kuvvetlerinin Ambulans Uçakları 7/24 Göreve Hazır

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ambulans uçaklar, Ankara’daki 11. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’na bağlı 212’nci Özel Filo Komutanlığı’nda konuşlu bulunuyor ve 7 gün 24 saat esasına göre görev yapıyor

Hava Kuvvetlerinin Ambulans Ucaklari 7 24 Goreve Hazir 1

CASA olarak bilinen “CN-235” tipi kargo uçaklarının modernizasyonuyla oluşturulan ambulans uçaklar, adeta bir hava hastanesine dönüştü. Bu uçaklar, yoğun bakım ünitesinde yer alması gereken tüm donanımları taşıyor ve 6 hasta sedyesine sahip. Her sedyede hasta izleme monitörü, infüzyon pompası ve mekanik ventilatör bulunuyor.

Hava Kuvvetlerinin Ambulans Ucaklari 7 24 Goreve Hazir 3

Ambulans uçaklar, hasta taşıma ve organ nakli görevlerinde etkin rol alıyor. Sağlık Bakanlığı’ndan gelen talep üzerine hızlıca harekete geçerek görevlerini yerine getiriyorlar. 7/24 görev esasına göre çalışan ambulans uçak ekibinde 2 pilot, 2 uçuş teknisyeni ve gerekli sağlık personeli bulunuyor.

Hava Kuvvetlerinin Ambulans Ucaklari 7 24 Goreve Hazir 2

Pilot Üsteğmen, ambulans uçakların savaş, barış, doğal afet ve organ nakli süreçlerinde etkin kullanıldığını belirterek, görevlerinin yüksek manevi değer taşıdığını ifade etti. “Türk milletinin ne zaman ihtiyacı olursa 7/24 esasına dayalı olarak her an kalkış yapabilecek şekilde hazır bulunmaktayız” diye konuştu. Unutamadığı bir görevini de paylaşan Üsteğmen, “Uçakta doğum gerçekleşti. Bir kız ve bir erkek olmak üzere ikiz çocuk dünyaya geldi. Bu unutamadığımız görevler arasında yer alabilir” dedi.

Hava Kuvvetlerinin Ambulans Ucaklari 7 24 Goreve Hazir 4

Kamu Harcamalarında Yeni Dönem! Yapay Zeka Devreye Giriyor

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu