Balıkesir Merhaba Gazetesi

Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy; “Havran Halkı Ne İstediyse O” Dedik

Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy; “Havran Halkı Ne İstediyse O” Dedik
14 Kasım 2022 - 16:24

Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy; “Havran Halkı Ne İstediyse O” Dedik

 

Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, “Biz dağlarından bal ovalarından yağ akan bir şehrin zümrüt ilçesi olan Havranımız da hep memnuniyet odaklı çalıştık. İlçemizin tarihi değerleri ile Osmanlıdan yadigâr saklı bir cennet olan ilçemizde, geçmişten günümüze uzanan değerlerimizi her açıdan koruyarak çalışıyoruz. Dahası, halk ne istedi onu yapıyoruz” dedi.

 

Önceliğimi Altyapı Oldu

Başkan Emin Ersoy, “Havran Belediye Başkanı olarak 2014 yılından bugüne yaklaşık 8,5 yıldır ilçeme hizmet için çalıştım Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ilçemizdeki öncelikli sorunları masaya yatırdık. Yapılması gereken çok şey vardı hemen ilk iş uzun yıllardır sorun olan altyapı çalışmalarına başladık.” dedi.

İlçemize Arıtma Tesisi Kazandırdık

Havran Belediyesi olarak BASKİ ve Bakanlıklarla görüşmeler yaptıklarını belirten Başkan Ersoy, “ilçemize 45 kilometre yeni kanalizasyon hattı çalışmasını başlattık ve 25 bin kapasiteli arıtma tesisi yaparak ilçemize arıtma tesisini kazandırdık” dedi. Dahası arıtması olmayan ilçeler sınıfından ilçeyi kurtardıklarının altını çizdi.

 

 

İçme Suyu Hatları Yenilendi

İçme Suyu hat döşemesi çalışmasını da gerçekleştiren Belediye, 60’lı yıllarda yapılmış kanserojen borulardan su akan hatları yeniledi. Ekipler, merkezine 55 kilometrelik yeni içme suyu hattı döşemesini döşedi. Bu çalışma ile hem kaçaklar önlendi hem de kanserojen madde taşıyan sağlığa son derece tehdit eden asbestli içme suyu borularından ilçe kurtarılmış oldu.

“Evler ’den Eybek Suyu Akacak Dedik Artık Akıyor”

Başkan Ersoy, “Kazdağları eteklerinden akan eybek suyunu evlerimizden akıtacağız demiştik ve bu konuda suyumuzu merkeze getirdik. Havranımızda evlerden akan eybek suyunu halkımız kullanıyor. Burada 25 kilometrelik bir çalışma gerçekleştirdik. Verdiğimiz sözler arasında eybek suyunu merkeze getireceğiz demiştik ve getirdik” şeklinde konuştu. İçme suyu 2 bin tonluk su deposu ile birlikte mevcut kapasitenin üzerine çıkarıldı.2 bin 650 ton oldu.

 

 

Taşkın Koruma Bandı Riskleri Ortadan Kaldırdı

Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy “Sel ve su taşkınları ile ilgili olarak bizim Kalabak çayımız var. Burada zaman zaman taşkınlar oluyordu. İlçe merkezimizden yaklaşık bin 500 metrelik kısmında taşkın koruma bandı çalışması yaptık. Taşkın tehlikesine karşı taşkın koruma bandı ile ilçemizdeki riskleri ortadan kaldırmış olduk ”dedi.

“Tarihi Yapılar Korundu Kirli Görüntüye Geçit Vermedik”

İlçemizin kadim bir tarihi var diyen Başkan Emin Ersoy ilçenin tarihi dokusu ile ilgili yapılan çalışmaları da anlattı. Başkan Ersoy, “ Tarihi yapılarımızı günyüzüne çıkardık. Tarihi yapılarımızın bulunduğu cadde ve sokaklarda elektrik enerji hatları önce yeraltına alındı. Dahası tarihi dokuya zarar vermeden görüntü kirliliği yaratan kablo ve benzeri şeyleri ortadan bu çalışma ile kaldırmış olduk ”dedi. İlçede konuyla ilgili UEDAŞ tarafından yaklaşık 3 kilometrelik orta refüj boyunca aydınlatma direkleri yapılması sağlandı. Havran Belediyesi, Büyükşehir Belediyesinin de desteği ile çevre yolu orta refüj peyzaj çalışmasını yaptı. İlçenin giriş ve çıkış noktalarında aydınlatma çalışması gerçekleşti. Başkan Emin Ersoy, “kırsal mahallelerimizde ihtiyaç olan eskiyen ve ömrünü tamamlayan aydınlatma direklerinin değişimi sağlandı. İhtiyaç olan bölgelere yeni aydınlatma direkleri ilave edildi. Kırsal mahallelerimizde şehir merkezinde olduğu gibi güzel bir görünüme kavuşturuldu” dedi.

 

 

İlçemizi Doğalgaza Kavuşturduk

Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Körfez ilçelerinde olduğu gibi 2020 yılında protokolü imzalanan doğalgaz çalışmalarının 2022 itibarıyle yüzde 90 oranında tamamlandığını söyledi. Ersoy ayrıca, 4 bin konut ve işyerinin doğalgaza kavuşması sağlanan ilçede yıl sonuna kadar yüzde yüz doğalgaz kullanımının da sağlanmış olacağını ifade etti. Doğalgaz çalışması biten cadde ve sokaklarda vatandaşların mağduriyet yaşamaması için kanalizasyon, su, elektrik hatlarının yer altına alınması işi sonrası planlı bir çalışma yürüten Havran Belediyesi yapı çalışmalarını tamamladı ve vatandaşlarında memnuniyetini aldı.

Prestij Cadde Sokak Çalışması Yapıldı

Havran merkez ve kırsal mahallelerinde kilit parke taşı, antik küp taşı, bordür taşı ve kaldırım taş döşemeleri yapıldı. Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy bu çalışmalara ilişkin şöyle konuştu; Kırsal mahallelerimiz de taş döşeme işinin yüzde 90 oranında bitirilmesinin mutluluğunu yaşıyorum. Parke taşı döşeme ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları yapmış olduğumuz caddelerimizde şehrimize prestij kazandırdık. Göreve başladığımız 2014 yılından buyana şehrimizdeki yeşil alanların büyüklüğünü arttırdık. 65 bin 905 metrekare olan yeşil alanımızı ise 230 bin metrekareye çıkarttık.

Güvenlik Konusunda Mobil Sistem Kurulmasını Sağladık

İlçe güvenliği açısından ihtiyaç olan esnafın gündeminden çıkmayan Mobil Güvenlik Sisteminin şehrin dört bir yanına kurulduğunu belirten Başkan Emin Ersoy, “Kırsal mahallelerimizin giriş ve çıkışları kamera sistemleri ile güvenlik altına alındı. Kırsal mahalleler bu sayede ayrıca tehditlerden korunmuş oldu ”dedi.

 

 

Başkan Ersoy “Kent Müzemizi Açtık”

2014 yılından buyana ilçe merkezinde tarihi konakların ve tarihi binaların restorasyon çalışmalarının gerçekleştirildiğini belirten Başkan Emin Ersoy, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile 34 tarihi yapının restorasyon projesinin hazırlanarak Anıtlar Kuruluna onaylatıldığını söyledi. Bu sayede 110 yaşındaki Hocazade Konağının da restore edilerek Balıkesir’in ilk ve tek kent müzesi olarak 2018’de hizmete açıldığını belirtti. Kent Müzesi açıldığı günden buyana resmi rakamlara göre 65 bin ziyaretçi ağırladı.

Terzizade Konağında Atatürk ve Seyitpaşa Müzesini Açacağız

Başkan Emin Ersoy, Terzi zade Konağı ile ilgilide yapılan çalışmalar olduğunu söyledi. Konağın mülk sahibinden 25 yıllık irtifa hakkını Belediyeye aldıklarını belirten Ersoy, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte restorasyonun tamamlandığını ve Atatürk’ü Seyitpaşa Müzesi olarak hizmete açacaklarını açıkladı. Başkan Ersoy, Seyitonbaşının köyünde GMKA destekli proje ile Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınında içinde yer aldığı ortaklıkla Seyitonbaşı müze ve kafesinin yaşama geçirildiğini hatırlattı. Havran Belediyesinin yeni binaya kavuşması ile birlikte Havran eski belediye binasının da Millet Kütüphanesi olarak hizmet vermeye başlayacağını belirtti.

Havran Bilim ve Teknoloji Merkezini Kazandırdık Sırada Gençlik Merkezi Var

Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy gençler ve çocukları önemsediklerini belirtti. Onlar için yapılan Bilim ve Teknoloji merkezi, Gençlik merkezlerinde etkinliklerin yapıldığını ve farklı illerden öğrencilerinde şimdilik Bilim ve Sanat Merkezindeki merkezden faydalandıklarını söyledi.

Millet Bahçesi İle Etkinlik Alanı  Hizmete Girecek

Millet Parkının yenilendiğini anlatan Başkan Ersoy, modern park vurgusu yaptı. Havran ’da konut alanları olan Karşıyaka ve Havran Millet Parkı arasına yay köprüsü kazandırıldığını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ile TOKİ tarafından Kocaseyit Anıtı yolu üzerinde 115 dönüm arazi üzerine Millet Bahçesi yapımına başlandı diyen Ersoy ayrıca yakın zamanda buranın tamamlanacağını belirtti. Seyitonbaşı Millet Bahçesinde rekreasyon alanları, Millet Kıraathanesi, At Biniciliği, atlı okçuluk alanları, yağlı güreş ve deve güreşleri sahaları olmak üzere kapsamlı bir etkinlik alanının da Havran’a kazandırılacağı müjdesini verdi. Nursima Akyürek’in Haberi

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.