Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAVRAN’DA  KALİTE ARTTI REKOLTE ÇOŞTU

HAVRAN’DA  KALİTE ARTTI REKOLTE ÇOŞTU
20 Ekim 2014 - 0:10

Genel

 Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, zeytin sineği ile yapılan mücadele sonrasında, artan zeytin kalitesinin fiyatlara da yansıdığını söyledi.İlçenin kalkınması ve her aşamada ileriye gitmesi için yapılan çalışmalar konusunda, önceliklerin tespit edilerek çözüme kavuşturulması için planlamaların başlatıldığını belirtti.Özellikle eğitim konusunda da adımlar atıldığını ifade ederek ‘hayat okulu’ projesinin öğrencilere ışık tuttuğunu açıkladı.Yüzde yüz değişimin yaşandığı Havran ilçesinde zeytincilikte önemli bir nokta atışı yapıldı.

 YÜZDE 100 ARTIŞ

 Havran Belediye başkanı Emin Ersoy ilçede zeytin üretimi ile ilgili yapılan çalışmalara değindiği konuşmasında ilaçlamanın katkısının büyük olduğunu söyledi. Zeytin ihalesini önceki gün yaptık diyen Başkan Ersoy,zeytin ihalesi 6 Saat sürdü. 8 bin 376 çuval zeytinimizi sattık.1 trilyon liraya.’Dedi.

 NET KALİTE NET VERİM ALDIK

 CHP Zihniyetindeki arkadaşlarımız zeytin sineği ilaçlamaları konusunda aktif olamamışlardı. Zeytin sineği ile mücadele sıfırdı. Kaymakamı birliğe başkan yaparak ve bu anlayıştan kurtararak zeytinciliği kurtardık diye düşünüyorum.O zamanlar milletvekilimiz Edip bey’di. Zeytin üreticisine en büyük desteği sağlayan isim oldu. Bu yılki ilaçlamamız Erdek kanalı ile oldu. İkinci aplikasyonlar yapıldı. İlaçlama yapıldığında üretici her zaman karda. Kalite artışı hem zeytin yağı, hem de zeytinde oldu. Bugünkü yeşil zeytinin fiyatı 3 lira. Aplikasyon yapılmasaydı,bırakın 3 lirayı bugün belki 1 liralık zeytini bile bulamazdık. Zeytin ihalesini önceki gün yaptık. 6 Saat sürdü. 8 bin 376 çuval zeytinimizi sattık.1 trilyon liraya. Havran ilçemizde zeytinin net bir kaliteye kavuşması fiyata da yansıdı. Düşünün, yaklaşık muhammen bedel 590 bin lira civarındaydı.1 trilyona zeytinimizi biz önceki günlerde sattık. Bu fiyatlar zeytinin ilaçlaması, bakımı, sulaması sayesinde oldu. Sinek zeytine vurmadı. Sinek zeytine girdiği zaman içini çürütüyor. Böyle olduğunda ne hasat’ı, nede bu fiyatları görürdük. Zeytin sineği ile mücadele bundan sonra devam eder.Hala da devam ediyor.Tarım İl Müdürlüğü onay verdikten sonra ilaçlamalar başlıyor.

ARICILARIN İŞLERİ YOLUNDA SIKINTI YOK’

Havran ve körfezin önemli geçim kaynağı zeytincilik ilçemizin de ekonomisine yansıyan bir üretim.Mandalina üretimi de aynı.Zeytin sineği ile yapılan ilaçlama, mandalinaya bile olumlu yansıdı. Mandalina üreticilerimiz bunu söylüyor. Kalite ve verim açısından mandalina üreticisi de yararlandı.Arıcılar için söylenen sözler  var.Bu konuya da açıklık getirmek isteriz. İlçemizde  arıcılık sektörü de büyük bir sektör.Arıcılar Birliğimiz ilaçlama yapılmadan önce hem mesaj hem de telefonlarla bilgilendiriliyorlar. Arılarda bu mevsimde buralarda değil dağ ve çamlık arazideler.Arıcılar konusunda yapılan spekülasyonlar yanlıştır. Arıcılarımız zaten durumdan haberdar oluyorlar ve zararda yok.Yapılan her iş bilinçle ve kazanımla yapılıyor.

MİNİK ÖĞRENCİLERİMİZİN BÜYÜK ALKIŞINI ALDIK

Bin 800 öğrencimizin masalarına, kırtasiye malzemelerimizi bu sene dağıttık. Öğrencilerimizle buluştuğumuz zamanlar oldu. Alkışlarını aldık. 150 bin liralık bir Hayat Okulu projemiz var. İçişleri bakanlığından 120 bin lirası aktarıldı. Eğitim konusunda atılan adımların hız kazanması gerekiyordu. Girişimlerimizi hemen başlattık. Öğrencilerimiz için okullar hayat oldu ve 20 koç öğretmenimizle birlikte eğitim kalitesini daha da yükseltmek için 100 öğrencimize özel imkanlar sağlandı. Ne yapıldı? Öğretmenlerle öğrenciler bir arada cumartesi yada Pazar fark etmiyor her zaman çalışabiliyorlar. Proje eğitim projesi Havran’a da katkısı olacak. Belediyemizin bu projesi, öğrencilerimizin eğitimi aşamasında katkı sunacak.Önemli olan projelerin hayat bulması.Çocukların eğitimlerine katkı sunması ve beraberinde başarıyı getirmeleri. ÖZEL HABER: KAMİL AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.