Balıkesir Merhaba Gazetesi

Havran’da tarih korunuyor

Havran’da tarih korunuyor
04 Mart 2015 - 0:06

Genel

Havran Belediyesi, İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi ve öğrencilerine ev sahipliği yapıyor. Havranda Kültür Varlıklarının korunması için çalışma gerçekleştiren ve önceki gün ilçeye gelen öğretim üyesi ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 30 kişilik heyet, Havran Belediyesi tarafından organize edilen ve Tarihi Hocazade Konağında verilen sabah kahvaltısında Havran protokolü ile biraraya geldi. Havran Kaymakamı Yasin Öztürk, Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerinin önceki geçmiş yıllarda belediyenin yürüttüğü sokak iyileştirme projesi kapsamında değerli çalışmalar yaptıklarını belirterek, bu çalışmaları Bursa Tabiat Varlıkları ve Koruma Kurulu’na gönderdiklerini açıkladı. Bursa Tabiat Varlıklarını Koruma Kurumu’nun bir takım eksiklikler bulduğunu sözlerine ekleyen Öztürk, “Bu yıl da kendileri emeklerini esirgemeyip tekrar aynı ekip ve Belediyemiz ile birlikte eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Bu proje Havran’ımız için çok elzem bir proje, tarihe kültüre değer verilmesinin bir göstergesi” şeklinde konuştu.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr Demet Binan ise Havran’da kültür varlıklarının korunması için yaptıkları çalışmanın ürüne dönüşecek bir çalışma olduğunu belirterek, “Havran çok önemli bir ilçemiz. Kültür varlıklarının somut olup olmayan değerleri açısından çok zengin eksikliler var. Kültür varlıklarının korunması noktasında biz de üniversite olarak bilimsel destek veriyoruz. Umarım bunlar bir an önce uygulamaya geçer. Havran’ın bu projelerden olumlu bir şekilde faydalanacağını ümit ediyorum” dedi.
Belediye Başkanı Emin Ersoy ise kendilerinden önceki dönemlerde aynı üniversitenin ilçede çalışma yaptığını vurgulayarak, “Havran’ın tarihi yapıtları ve sokak iyileştirme projemize katkı sağlayacaklar. Şimdiden kendilerine teşekkür ederim. Havran’ın tarihi zenginliğini gözler önüne sereceğiz” şeklinde konuştu.
Kahvaltı organizayonuna Havran Kaymakamı Yasin Öztürk, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Asarlı, Mehmet Yılmaz, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.