TariflerBalıkesir Merhaba Blog YazılarıGündem

Havran’ın Surası Kazanda Pişiyor!

Havran, tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini cezbeden bir ilçedir. Havran'a yolunuz düşerse, bu lezzetli yemeği denemeden dönmeyin. tune share more_vert

Havran’ın Surası Kazanda Pişiyor! Balıkesir’in Havran ilçesinde her yıl bahar aylarında geleneksel olarak yapılan “Havran surası” yemeği sezonu açıldı. Bu lezzetli ve şifalı yemeğin bu seferki versiyonu ise iştah açıcı bir şekilde kazanda pişiriliyor.

Havran’ın Surası Kazanda Pişiyor!

Sura Havran

Taze su terelerinin ve lezzetli kuzu etinin buluştuğu bu geleneksel yemeği denemek için Havran’a gitmeniz yeterli!

Havran Surası Eti Hakkında Bilgiler:

  • Malzemeler: Su teresi, kuzu eti, soğan, sarımsak, zeytinyağı, tuz, karabiber, kırmızı biber (isteğe bağlı)
  • Hazırlanışı: Su tereleri yıkanıp doğranır, soğan ve sarımsak kavrulur, et eklenip pişirilir, su tereleri eklenip yumuşayana kadar pişirilir, baharatlar eklenip servis edilir.
  • Püf Noktaları: Su terelerini ıslatmak acılığını alır, kazanda pişirmek aroma verir, et yerine tavuk veya hindi kullanılabilir, domates veya biber eklenebilir.
Havran'In Surası Kazanda Pişiyor!
Havran’In Surası Kazanda Pişiyor!
Havran Mutfağında Etli Lezzetler: Kuzu, Koyun ve Oğlak Etinden Sofralara Gelen Çeşitlilik

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı Havran’da etli yemekler kuzu, koyun ve oğlak etinden yapılıyor. Havran mutfağında öne çıkan et yemekleri arasında güveç, kuzu kaburgasıyla yapılan sura, buğday ve etten yapılan zeytinyağlı keşkek ve işkembe dolması yer alıyor.

Havran’ın En Ünlü Yemeği: Sura

Havran’a özgü en ünlü et yemeği olan sura, oğlak ya da kuzunun ön kol kaburga tarafından bıçakla açılan bölgeye önceden hazırlanmış iç pilavın doldurulup dikilmesi ve üzerine sulandırılmış salçanın sürülüp fırında pişirilmesiyle yapılır.

Suranın İç Pilavı ve Pişirme Teknikleri

Suranın iç pilavı pirinç, çam fıstığı, kuş üzümü ve baharat ile hazırlanır. Özellikle Havran Büyükdere ve civarında toprak fırınlarda, fırının ağzı çamurla sıvanarak pişirilen suraların lezzetine doyum olmaz.

Haber: Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu