Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAVRANLI SEYİT ONBAŞI

HAVRANLI SEYİT ONBAŞI
02 Aralık 2019 - 13:42

Çanakkale Kahramanı Kocaseyit, 80. ölüm yıl dönümde, memleketi olan Havran ilçesinin Kocaseyit Mahallesindeki kabri başında dualarla anıldı.

Vali Ersin Yazıcı, Çanakkale Savaşları’nın seyrini değiştiren Kocaseyit’in 80. ölüm yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen Mevlid-i Şerif ve anma programına katıldı. Kabir ziyaretinin ardından mezara karanfiller bırakıldı ve dualar okundu.

KOCASEYİT BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN SİMGESİ

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, Kocaseyit’in, birlik ve beraberliğimizin simgesi olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, “Bugün Kocaseyit’in ölümünün 80. yıl dönümü için burada toplandık. Kocaseyit ve silah arkadaşları sayesinde bugün huzur içerisinde, demokratik bir ortamda yaşıyoruz. Bugünkü huzurumuzu, yaşamımızı, demokrasimizi Seyit Onbaşılara ve onun gibi canını ortaya koyarak, bu ülkenin kurtuluşu, bağımsız kalması için her şeyi yapmış askerlerimize borçluyuz. Seyit Onbaşı, savaştan gelip ömrünü kendi köyünde, burada tamamlıyor ve 80 yıl önce de Hakkın rahmetine kavuşuyor. Onun göstermiş olduğu kahramanlık, yurdumuzdaki tüm çocuklarımıza, insanlarımıza anlatılmalı ve anlatılıyor da zaten. İman gücüyle bir insanın 276 kiloyu kaldırabileceğinin örneğidir. Kocaseyit Onbaşılar bu ülkede var. Gerektiğinde, ihtiyaç olduğunda ülkesini, vatanını, toprağını korumak için canını feda edebilecek milyonlarca insanımız var. Bu topraklar kutsal. Şehirlerimizin kanıyla sulandı çünkü. Bugünlerde bütün dünya ülkemizin üzerine gelmeye devam ediyor. Biz inanıyoruz ki, Seyit Onbaşılar hala var ve bunlar var oldukça da hiç kimseye ülkemizden bir çakıl taşı dâhil teslim etmeyeceğiz. Ruhu şad olsun.” dedi.

Anma programlarına Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Mustafa Canbey, Pakize Mutlu Aydemir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Öz, Halil Özdemir, Celal Yıldız, Havran Kaymakamı Şeref Aydın, Balıkesir İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Türk Dili Bölümü ve Çanakkale Savaşı Danışma ve Tanıtma Topluluğu Akademik Danışmanı Niyazi Sezen, resmi kurum ve kuruluşların müdür ve amirleri, siyasi parti temsilcileri, meslek odaları, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.