Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAVUTÇA’DAN KYK TEPKİSİ

HAVUTÇA’DAN KYK TEPKİSİ
16 Ocak 2015 - 0:10

Genel

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda (KYK) kalan 350 bini aşan üniversite öğrencisinden yurt ücreti alınmaması için CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça kanun teklifi hazırladı.
Havutça’nın hazırladığı kanun teklifi üniversite öğrencilerine ve ailelerine nefes aldıracak. Kredi Yurtlar Kurumu’nun (KYK) 2015 yılında yurt ücretlerine yaptığı zammın yüzde 10’u bulduğunu ve bu artışların öğrenciler ve aileleri için büyük bir yük olduğunu söyleyen CHP Balıkesir Milletvekili Havutça “Eğitim bir haktır. Öğrencilerin eğitimlerini sürdürebilmeleri için devletin yardım önlemleri alması anasayal bir görevdir.” dedi. Asgari ücretle geçinen bir ailenin ayda 130 ile 230 arasında değişen yurt ücreti veriyor olmasının sosyal devlet anlayışında kabul edilemeyeceğini belirten Namık Havutça “Devletin yurtlarında kalan öğrencilerden alınan yurt ücretleri Anayasa ile hatta kanun ile çelişmektedir. Bu çelişki ortadan kaldırılarak, öğrencilere devlet yurtlarında parasız barınma olanakları sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kanun teklifi KYK’nın gelirleri arasında bulunan yurt ücretlerinin kaldırılmasını ve öğrencilerden talep edilen depozitonun aşağıya çekilmesini içeriyor. Aynı zamanda bu kanun teklifine göre sağlık mazereti olanlar dışında sınıfta kalan öğrenciler ile yaz aylarında nöbetçi yurtlarda kalan öğrencilerin yurt ücreti ödeyecekler. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.