Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘HAYALLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİRİN’

‘HAYALLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİRİN’
15 Ekim 2014 - 0:05

Genel

Bandırmalı kadın girişimciler kız meslek liselilerle iş hayatı deneyimlerini paylaştı. Bandırma Ticaret Odası üyesi kadın girişimciler, liseli dinleyicilerinden ‘sevdikleri işi yapmaları, hayallerini gerçekleştirmeleri’ için çalışmalarını istediler.

Bandırma Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu ve Bandırma Kız Meslek Lisesi’nin işbirliğinde yapılan “Kariyer Paylaşımları” konferansının ilk oturumu Bandırma Ticaret Odası Konferans Salonunda yapıldı. Bandırma Hafsa Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin konaklama ve seyahat hizmetleri ile yiyecek içecek hizmetleri bölümlerinin öğrencilerine yönelik olarak Zuhal Ercan modetörlüğünde organizasyon işletmecisi Jülide Gülmezgil, seyahat acente işletmecisi Nimet Bekdemir ve otel büro müdürü Merve Büyükipçi, mesleki deneyimlerinden oluşan sunum yaptılar.

Moderatör Zuhal Ercan, konferans açılış konuşmasında; “Önemli olan hayal etmek, istemek. Ne yapmak istediğinizi iyi bilmeniz, doğru hayaller kurmanız önemli. Çok istediğiniz zaman bir şekilde hayallerinize ulaşırsınız” dedi.

‘HAYALLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİRİN’

İlk konuşmacı Jülide Gülmezgil, iş hayatında bir işin sevilerek yapılmasının verimi artırdığına dikkat çekti. Kendi hayatından örnekler veren Gülmezgil,  “okuduğum bölüm farklı, çalışıp emekli olduğum bölüm çok farklıydı. Ama şu an zevk aldığım, hayal ettiğim işi yapıyorum. Önemli olan sevdiğiniz mesleği yapıyor olmanız. Severek yapılan işlerde sorunlar daha kolay çözülüyor.” dedi.

Seyahat acente işletmecisi Nimet Bekdemir; “yıllarca amatörce, zevk için ve arkadaşlarım için yaptığım tur organizasyonlarında amatörlüğün bir yerden sonra yetmediğini gördüğüm an; işletmemi kurmaya karar verdim, artık işimi profesyonelce yapıyor olmaktan çok mutluyum.” Dedi. Bekdemir, Türkiye’nin turizm açısından daha çok fazla tanıtılmaya ihtiyacının olduğuna ve turizm bölümünde okuyan öğrencilerin önlerinin çok açık olduğunu belirtti. Otel büro müdürü Merve Büyükipçi de otel hizmetleri, yiyecek içecek imalat ve sunum aşamaları ile doğru yerde staj yapmanın öneminden bahsetti.

Bandırma Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Canset Sevim öğrencilere; “öncelikle siz kendi farkınıza varın, sizler önemlisiniz. Bir işletmeye bir mühendis yeter belki, ama ara eleman çok daha gerekli olur. Sizler bizim hayatımızı kurtaracak kişilersiniz, yediğimiz yemekten, kullandığımız makinelere kadar her şey sizlerin elinden çıkacak. Bu sebeple iş için başvuruda bulunduğunuz zaman da kendi değerinizi bilerek, elinizde olan mesleğin farkında olarak gidin.” Önerisinde bulundu.

İKİNCİ OTURUM DA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Bandırma Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu ve Hafsa Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin işbirliğinde yapılan “Kariyer Paylaşımları” konferansının ikinci oturumu da ilgi ile izlendi. Lisenin cilt bakımı ve güzellik, çocuk gelişimi bölümlerinin öğrencilerine yönelik olarak Zuhal Ercan moderatörlüğünde anokulu İşletmecisi Banu Akışık, güzellik salonu işletmecisi Sevcan Balan, rehabilitasyon merkezi İşletmecisi Güler Hazar Kaytan, mesleki deneyimlerini paylaştı. Tüm konuşmacılar iyi bir kariyer ve iş hayatı için önemli olan kuralın; ‘kişinin sevdiği işi yapması olduğuna’ değindiler ve hem güzellik salonu hem de anaokulu ve rehabilitasyon merkezlerinde öncelikli konunun güven vermek ve sabırlı olmak olduğunu vurguladılar. Konuşmacılar, konuyu destekleyici yaşanmış hikayelerini paylaştılar. Konuşmacıların sunumlarının ardından öğrencilerin soruları yanıtlandı ve konuşmacılara sertifikaları takdim edilerek konferansa son verildi.HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.