Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAYAT İÇİN BAĞIŞTA BİRİNCİYİZ

HAYAT İÇİN BAĞIŞTA BİRİNCİYİZ
10 Nisan 2015 - 0:10

Genel

Son yıllarda rekor denilecek seviyede artış gösteren organ bağışında 210 hastane arasında, 7 beyin ölümü ve 4 kadavra donör bildirimi ile birinci sırada Balıkesir Devlet Hastanesi yer aldı.
Ülkemizde organ bağışı ve organ nakli sayıları, yapılan kampanyalar ve çalışmalar sayesinde rekor denecek seviyede artış göstermeye başladı. Bu artışlardan biride Balıkesir Devlet Hastanesinde yaşandı.
Geçmişte organ bağışı ve organ naklindeki sayının yetersizliği, tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine sebep olurken son yıllarda yapılan kampanyalar ve oluşturulan kamuoyu sayesinde bu oran artış göstermeye başladı.
Artışlara Rağmen Sayı Yeterli Değil
Buna rağmen hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korurken,  sevindirici haber Balıkesir Devlet Hastanesinden geldi.  Türkiye genelinde beyin ölümü ve kadavra donör bildirimi yapan 210 hastane arasında,  Balıkesir Devlet Hastanesi, 7 Beyin Ölümü ve 4 Kadavra donör bildirimi ile Sağlık bakanlığı Organ, Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığınca birinci sırada gösterildi.
Sayının Arttırılması En Büyük Hedefimiz
Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada;
Organ nakli dışında yaşama umudu olmayan hastaların hayata döndürülmesinde umut ışığı olacak beyin ölümü bildirimi ve kadavra donör sayısının arttırılmasına yönelik yapılan çalışmalar neticesinde, ilimizde 2014 yılında, vantilatörlü yoğun bakım servisi bulunan hastanelerimizde 39 beyin ölümü vakası tespit edilmiş olup, bunlardan 17 tanesi donör olmuştur. 2015 yılının ilk üç ayında ise, 15 beyin ölümü vakası tespit edilmiş ve 5 donör bildirimi yapılmıştır. Bu bağlamda Sağlık bakanlığı Organ, Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığınca 210 hastane arasında en fazla bildirim yapan hastane olduk. “ dedi.

Organ nakli hizmetlerinin iyileştirilmesi ile ilgili yapılmakta olan çalışmalarda, organ bağışı ve organ nakli sayılarının arttırılmasını en büyük hedefleri olduğunu belirten Sağlık Müdürlüğü “Organ nakli hizmetlerinin iyileştirilmesi yönünde beyin ölümü tespiti yaparak donör bildirimine katkıda bulunan ve bu yönde özverili çalışma gösteren organ nakil koordinatörlerimize, acil servis, yoğun bakım ve ameliyathane ekiplerine teşekkür ederiz” dedi. SAMET AYDIN

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.