Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAYATA KISA BİR MOLA

HAYATA KISA BİR MOLA
5
15 Aralık 2018 - 8:24

Genel

Kışın en güzel halini yaşamaya hazır mısınız? Öyleyse bu haftasonu tüm olumsuzlukları bir kenara bırakıp, sakin ve güzel bir zaman geçirmeye hazır mısınız?

Benim çok sevdiğim yazarlardan Zülfü Livaneli, İlber Ortaylı, İhsan Oktay Anar ve Ahmet Ümit dahil olmak üzere pek çok yazarın en güzel eserlerinden bir okuma listesi çıkardım. Güzel bir haftasonu için yapılacak en iyi aktivite; bir fincan kahve ve battaniye eşliğinde kitap okumak…

1-Göğe Bakma Durağı (Turgut Uyar)

İkinci Yeni’nin öncüllerinden biri olarak Turgut Uyar, zaten mensup olduğu akımın yenilikçi olmasının yanı sıra kendisi de şiirde taze atılımlar yapar ve daha da önemlisi bunu başarır. Eşi Tomris’e olan sevdası ve kitaba da adını veren “Göğe Bakma Durağı” şiiri ile çokça bilinen Uyar, yumuşak huylu olarak bilinmesine rağmen şiirde Can Yücel’in dediği gibidir: “Turgut Uymaz”

2-Huzursuzluk (Zülfü Livaneli)

İstanbul’da ikamet eden İbrahim’in, eski dostu Hüseyin’in ölümü üzerine çıktığı yolculukların kitabıdır. Bu hazin haberin ardından doğduğu kente, Mardin’e giden İbrahim, Hüseyin’in Mardin’le başlayıp Amerika’da son bulan hayatının dedektifliğine soyunur. Bu yolculukları sırasında ruhu da devingen bir hal alan İbrahim aslında bizi günümüz dünyasının gerçekliği ile karşı karşıya bırakıyor: zira çocukluk arkadaşı Hüseyin’in yanı sıra IŞİD vahşetiyle yüz yüze kalmış çocukların da hikâyelerine tanık oluyoruz. Şu “Middle East” denilen Ortadoğu’nun gerçekleri, İbrahim’in yolculukları ekseninde karşımıza çıkıyor.

3-İçimizdeki Şeytan (Sabahattin Ali)

Eser iki gencin; Ömer ile Macide’nin aralarındaki ilişki, evlilik, sonra da anlaşamayıp yaşadıkları ayrılık etrafında teşekkül ediyor. Ayrı dünyaların insanları, zıt görüşlerin sahipleri olmaları bakımından tencere kapak olamayan Ömer ve Macide aynı zamanda geleneksellik ile modernliğin çatışmasının da temsilcileridirler. Genç cumhuriyetin ilk yıllarında halkın bir kısmı çağa ayak uydururken bir kısmı da tabiri caizse eski zamanların hayatını sürdürür. Bunu en iyi örnekleyen eserlerden biri de Yakup Kadri’nin Kiralık Konak’ıdır hatta.

4-Keş On Dı Teybıl (Zafer Algöz)

Zafer Algöz, gülünç ve şaşırtıcı bir kitapla karşımıza çıkmış. İlkin kitabını kutlayıp “yazarlığa hoş gelmişsiniz” demek âdettendir. Önemli tiyatro oyuncuları, yazarlar, sinemacılar, futbolcularla olan anılarını hoş bir üslupla ele almış. Bu isimlerinden birkaçına baksak en az birkaçı ilgimizi çekecektir: Ertuğrul İlgin, Cüneyt Gökçer, Fikret Hakan, Öztürk Serengil, Nur Subaşı (ve elbette kedisi Siyami Bey), Süleyman Seba, Kamran Usluer, Cem Yılmaz, Can Yılmaz. Sinema ve oyunculuğun eski zamanlarından günümüze uzanan bir kariyere sahip ve aynı derecede de güleryüzlü biri olan Algöz’ün anılarını okumanın eğlenceli zamanlar geçirteceğinden şüphe yok.

5-Kırlangıç Çığlığı (Ahmet Ümit)

Polisiye, macera edebiyatının ülkemizdeki en belirgin ve iyi temsilcisi Ahmet Ümit’in son romanıdır. Yazar, kendisinin de ifade ettiği üzere bir romanı inşa etmezden evvel haftalar, aylarca belge ve tarih kitapları okur. Bu da kurmaca dünyanın içinde gerçek bilgiler verdiği takdirde yanlışa düşmemesini sağlayan en iyi yöntemi olsa gerek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.