Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAYATIN İÇİNDEN

HAYATIN İÇİNDEN
22 Aralık 2014 - 0:01

Genel

Değerler Eğitimi ile okullarda pek çok konuda çalışmalar yürütülüyor. Hoşgörü ve sevgi temalarının yanında sevgiye ve bilgiye açılan kapılarda öğrenciler zaman zaman müzikle buluşup ruhunu dinlendiriyor.

Mehmetçik Ortaokulu öğrencilerinin müzikle ilgili düşüncelerinde sesleriyle dile getirilen şarkılar, türküler kimi zamanda çalgı aletleri ile öğrenilen keyifli bir müzik dersi yer alıyor. Mehmetçik Ortaokulu’nun seçmeli müzik dersinde öğrenciler müzikle yaşamı birleştirdiklerini hüznü de sevinci de müziğe yansıttıklarını söylüyor.

 

BERKİN GÖKALP: Melodika çalıyorum. Müzik dinlemeyi seviyorum. Müzik dinlemek beni dinlendiriyor. Pop müzik dinlemeyi seviyorum.

SADULLAH KAYA: Müzik dinlerken ruhum dinleniyor. Ben bateri çalmak isterdim. Müzik hayattır. Ben nerdeyse her gün müzik dinliyorum. Kızgın olduğum zaman bile müzik dinleyince rahatlıyorum. DJ olmak ve yabancı müzik yapmak isterdim. Genelde yabancı müzik dinlerim.

METE ÇETİN: Ben basgitar çalmak isterdim. Oyun oynarken müzik hayattır benim için. Söylemeyi de severim, dinlemeyi de.

SUDEM ÖZÖRMENOĞLU: Blok, flüt, melodika ve biraz gitar çalabiliyorum. Bir insan nefes almadan yaşayamazsa bende müziksiz yaşayamam. Müzik benim için mutluluğun ve neşenin tarifidir. Çalmak istediğim elektrogitar, keman ve bateri. Bir tek şarkı söylemek değil o müziğin içindeki duyguları hissetmek daha mutlu ediyor beni. Ben müzik yapsaydım yabancı pop veya yabancı Rock yapardım.

HİLAL TOKMAK: Ben genellikle gitar çalarken çok mutlu oluyorum ve de müzik dinlerken. Ben geçen sene gitar çalma merakına girmiştim. Hayallerim gerçek olmuştu. Annem de babam da bana destek olmuştu ve şu an gitar çalıyorum ve gitar çalarken sanki kendimi bir başka dünyadaymış gibi hissediyorum. Ben müziği çok seviyorum.

ÇİSEM ÇAYLAK: Ben müzik dinlemek, dersine girmek ve çalmaktan çok hoşlanıyorum. Bu dersi de kendi isteğimle seçtim. Aslında gitar çalmak istiyorum. Yakın zamanda da dersine yazılmayı düşünüyorum. Çünkü gitar benim müzik aletlerinden en sevdiğim enstrüman. Bu konuda da hayallerimin peşinden gitmeyi düşünüyorum. Yani kısacası ben müziği çok seviyorum.

NEVAL UZUNOĞLU: Müzik dinlerken hem de söylerken mutlu oluyorum. Bana göre müzik ruhun gıdasıdır. Müzik dinlemeyen ve sevmeyen insan çok rahatsız olur. Ben gitar çalmak istiyorum. Gitar çalarken rahatlıyorum. Ben bu nedenle müziği çok seviyorum. Söylediğim gibi müzik ruhun gıdasıdır.

ÖYKÜ TUFAN: Ben flüt, melodika ve keman çalabiliyorum. Gitar çalmak isterdim. Müzik ruhun gıdasıdır. Bu söze bayılıyorum. Müzik dersini ve müzik aslında öğretmenlerin sayesinde çok seviyorum. Çünkü öğretmenlerimi çok seviyorum. Aytaç Kümür, Berfu Erdoğan benim bugüne kadar dersime gelmiş öğretmenlerim. Onların müzik sevgisi içten geliyor. Umarım onlar gibi içten müzisyen olurum. Müzik çalmak kadar dinlemeyi de seviyorum. Rock müzik, pop müzik ve yabancı müzik dinlemeyi seviyorum. Ritim yeteneğim ağabeyimden geliyor. Kendisi bateri dersleri veriyor. Gelecekte müzikle ilgili çalışmalara katılmak istiyorum. Umarım müzik duygum asla ölmez.

MUSTAFA SİNA: Ben yan flüt çalmak istiyorum. Müzik dinlemeyi seviyorum. Şu anda melodika çalıyoruz. Daha çok üflemeli enstrüman çalmak istiyorum.

Hazırlayan: KAMİL AKYÜREK

 

MÜZİK VE YAŞAM

İnsan ruhuna en çok dokunan sanat dalların biri Müzik. Moralimiz bozuk olduğunda, kızgın olduğumuzda, mutlu olduğumuzda da yanımızda olan tını. Hareketli bir müzikle kimi zaman kendimizi tutamayıp halay çektiğimiz, kimi zaman hüzünlendiren dalgaların şırıltısı ile oluşan ses ahengi.Müzik ruhun gıdasıdır diye boşa denmemiş insan ruhunu dinlendirme yetisine sahip olduğu için. Müzikle ruh halimizi, duygularımızı kolayca ifade edebiliriz. Bazı müzikte duygulanırken, bazısında yerimizde duramayıp dans ederiz. Müziğe kendimizi iyi hissetmek, ruhumuzu dinlendirmek için başvurabiliriz. Örneğin Müzik dinlerken ev işlerinde annemize yardım etmek kadar güzel ne olabilir? Ya da mutlu olduğumuzda müzik sesini biraz yükseltmekte ne zarar var. Tabi ki apartmanda yaşıyorsak başkalarının rahatsız olabileceğini düşünerek. Müzik ve yaşam iç içe. Konuşmalarımız bile müzikal ‘’MERHABA’’ derken sevgiyle mi, ilgiyle mi, ciddiyetle mi yoksa alay eder gibimi söylendiğini anlıyorsak ses dalgaları ile müziğin içinde olduğumuzu duygularla yönettiğimizi müziğin hareketli oluşuna neden olabildiğimiz gibi sessiz durgun hüzünlü oluşunu da yaşamımıza katabiliyoruz. Müzik mi? Müzik her şey. Müzik yaşam.   YAZAN: NUR SİMA

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.