Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAYATINIZA GÜZELLİK KATIN

HAYATINIZA GÜZELLİK KATIN
26 Ocak 2015 - 0:05

Genel

Bu hafta farklı bir bitkisel tedavi yöntemi ile tanıştıracağım sizi… Hayatınızda , evinizin bir köşesinde , pratik karışımlarda yada koku amaçlı kullandığımız refleksoloji de varlığını kanıtlamış ;

Hepimizin hayatında en az  bir kez kullandığı, kulaktan duyma bilgiler, görsel ve yazılı basın ile uygulamak için denemiş olduğumuz yağlar ile tedaviden bahsetmek istiyorum. Belirli aralıklarda ortak kişisel rahatsızlıklarımıza çözüm olmuş bitkisel yağları ele alacağız.

 ALABALIK YAĞI (Trout Oil)

Alabalık yağı elde edilmesi çok zor bir yağdır. Bu sebeple son teknoloji olan basınç farkına dayanan SCS(Super Critical System) kullanılarak elde edilmektedir. Bu sistem sayesinde ürünü sıcaklık uygulanmakta , içeriğini korumakta ve oksitlenmesi önlemektedir. Dahili olarak güvenle kullanılabilmektedir.

Tıbbi Etkileri : Özelilikle romatizma vakalarında olumlu etkisi sebebi ile kullanılmaktadır. Masaj yağı ile kullanılan alabalık yağı , romatizmal ağrıların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kas gevşetici ve kramp giderici olarak kullanılmaktadır. Şiddetli bel ağrılarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.

! ! ! UYARI Uzun süre kullanılması önerilmez iskelet sistemine zarar verebilir.

 ÇÖREK OTU YAĞI (Black Sesame Oil)

Ortadoğu ülkeleri arasında bir çok derdin dermanı olduğu için “Hebbat Al Barakah” ya da “Kutsanmış Tohum” olarak bilinen çörek otu,binlerce yıldır Ortadoğu, Asya ve Afrika’da kullanıldığı gibi günümüzde Amerika ve Avrupa’da tanınmış ve kullanılmaktadır. Çörek otu yağı %58 oranında omega-3 ve omega-6 yağ asidi ihtiva etmenin yanında,selenyum,çinko,demir,bakır,kalsiyum, mineralleri ve yüksek oranda E vitamini içermektedir.

Tıbbi Etkileri :   İçerisindeki mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye,vücuttaki antioksidan etkiyi arttırmaya,menopoz dönemindeki bayanların şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Bununla beraber astım,şeker,sinüzit ve romatizma tedavisinde doğal destekleyici olarak kullanılabilir. Harici olarak,hemoroit tedavisinde bitkisel destekleyici olarak uygulanabilir. Ayrıca cildi besleyici,kuru ciltler dengeleyici özelliğe sahiptir.

KAYISI ÇEKİRDEĞİ YAĞI (Apricot Kernel Oil)

Kayısı çekirdeklerinin soğuk preslenmesi ile elde edilmektedir. Oleik(omega 3) ve linoleik(omega 6) yağ asitlerince zengindir. Kuru ve yaşlanmış ciltlerde ve göz çevresinin nemlendirilmesi amacıyla pek çok kozmetik ürünün içeriğinde yer almaktadır. Kayısı çekirdeği yağı tarihte tümör gelişimini durdurmakta kullanılmıştır. İngiltere’de 1600’lü yıllarda tümör ve ülser tedavisinde uygulanmış,Arap doktorlar tarafından hemoroid,kulak ağrısı gibi durumlarda uygulanmıştır. Aromaterapide en önemli taşıyıcı yağlardan bir tanesidir.

SARIMSAK YAĞI (Garlic Oil)

Sarımsak köklerinin basınç farkından yararlanılarak ısıtma işlemi olmaksızın işlev gören süper kritik sistemin (SSC) kullanımıyla elde edilir. Sarımsağın yapısında bol miktarda su (%65),fruktoz içeren karbonhidratlar(%26-30),kükürt bileşikleri

(%1,1-3,5) protein(%1,5-2,1) , lif (%1,5) ve serbest amino asitler bulunur. Sarımsak ayrıca yüksek miktarda saponin,fosfor,kükürt,kalsiyum,magnezyum,sodyum,demir,manganez ve B kompleks vitaminlerini içerir. Sarımsak yıllardır kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Sarımsakta çok sayıda değişik fitokimyasal bileşikler vardır. Sarımsağın özellikle antioksidan özellikleri kükürt bileşiklerinden başka içerdiği flavonoidlerden de kaynaklanabilir. İçerisinde bulunan allicin bileşen sarımsağa antimikrobiyel etki kazandırmıştır,bu sayede vücutta oluşabilecek gelişebilecek milrobiyel gelişmelerin önlenmesine yardımcı olur. Bir başka önemli özelliği,organizmada birçok işlevi olduğu gösterilen nitrik oksiti(NO) arttırıcı etkisidir.

Tıbbi Etkileri :  Bu mekanizmalar sarımsağın ateroskleroz ve hipertansiyon tedavisinde rollerini açıklayıcı olabilir. İçerisinde bulundurduğu allicin etken maddesi inanılmaz bir saç besleyici özelliğe sahiptir. Günümüzde kozmatik sanayide şampuanların içerisine kullanılarak elde edilebilir olumlu sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Saç dökülmesi , kepeklenme , kırılarak dökülme gibi problemlerin öncüsü olmuştur.

!!! UYARI Kan sulandırması olan ilaçlarla(warfarin,aspirin vs.) alınması tavsiye edilmez.

Kan şekerini düşürme etkisi nedeniyle diyabet hastalarının antidiyabetik ilaçlarını alırken kan şekerini ölçmesi ve ihtiyaçlarına göre dozu ayarlamalıdır.

Sivilcesiz Mutlu Yüzler

2 damla Biberiye yağı , 2 damla Limon yağı , 4 damla kayısı çekirdeği yağı akşamları yıkanmış temiz bir cildin sivilceli bölgelerine sürülerek uygulanır. Yarım saat bekledikten sonra ılık bir su ile bölge temizlenir. Hafta da en fazla 2 kere uygulanacak bu karışımı sizi sivilce ve siyah nokta sorunlarından kurtaracaktır…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.