Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAYKOOP Bakan Pakdemirli İle Hayvancılık Sektörünün Sorunlarını Görüştü

HAYKOOP Bakan Pakdemirli İle Hayvancılık Sektörünün Sorunlarını Görüştü
26 Mayıs 2021 - 16:11

HAYKOOP Bakan Pakdemirli İle Hayvancılık Sektörünün Sorunlarını Görüştü

 

HAYKOOP Balıkesir Başkanı Faruk Özen, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Ankara’da bir araya geldi.

 

Faruk Özen görüşmede, özellikle, hayvancılık sektörüne dair gelişmeleri aktardıklarını belirtti. Ayrıca görüşme fırsatı için Bakan Pakdemirli’ye teşekkür etti. Haykoop Balıkesir Başkanı Özen, ayrıca, görüşme ile ilgili detaylar hakkında bir basın açıklaması da yaptı.

 

Özen, Bakanla yapılan görüşmeyi yazılı açıklamasında şöyle değerlendirdi;

 

Haykoop Genel Merkezi olarak Tarım ve Orman Bakanı Sn. Pakdemirli ile sektör değerlendirme toplantısı yaptık. Ayrıca, kendisine öncelikle yem fiyatlarına gelen zamlardan dolayı et ve süt üreticisinin zarara düştüğünü aktardık. Özellikle, süt fiyatlarının acilen revize edilmesini, çiftçimizin para kazanır hale gelmesine imkân tanınmasını söyledik.

“Yem Bitkilerine Verilen Destek Önemli”

Ayrıca fabrika yemini azaltacak alternatif yem bitkilerine verilen desteklerin arttırılmasını talep ettik. Yine özellikle, uygulanmak istenen, ‘kaliteye göre fiyat politikasından’ yılbaşına kadar vazgeçilmesini talep ettik.

Bakan Pakdemirli “Üreticimizin Kazancı Önceliğimiz”

Haykoop Balıkesir Başkanı Özen, açıklamasında ayrıca Bakan Pakdemirli’nin ifadelerine de yer verdi. Özen, Taleplerimizi dinleyen Bakan Bekir Pakdemirli, sözlerine üreticiyi her daim ön planda tuttuklarını, canlı hayvan ithalatını bitirme noktasına getirdiklerini söyleyerek söze başladı.

Bakanımız, “Pandemi nedeniyle tüm dünyada bazı dengeler değişti. Elbette tüketimi de olumsuz etkiledi. Bu süreçte çiftçimizi sürekli destekledik. Destekleri arttırdık. Şu anda yem fiyatları artıyor ve süt fiyatının da artması lazım. Bakanlık olarak üreticimizin kazanması için ölçek sorununu çözmemiz lazım” dedi.

Bakanımız ayrıca, Et Süt Kurumu ve TMO aracılığı ile ilgil yapılanlara da değinerek şu ifadeleri kullandı; “Arazi toplulaştırması ve işletmelerdeki hayvan sayısını arttırma konusunda daha fazla çalışacağız. Ayrıca, Et ve Süt Kurumu, piyasada satılamayan sütü alarak süt tozu yapmaya devam edecek. TMO aracılığı ile harmanda aldığımız arpa, buğday ve mısırı piyasaya uygun fiyatla hiç kar koymadan sürmeye devam edeceğiz” dedi. Bakan Pakdemirli, özellikle yem bitkileri ekilişine verilen desteğin arttırılması ve tohum desteği konusunda da olumlu yaklaştı.

Görüşmenin olumlu geçtiğini kaydeden Faruk Özen Bakanla konuşulan konuların takipçisi olacaklarını belirtti.

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.