Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAYVAN HATALIKLARINA KARŞI MÜCADALE BAŞLADI

HAYVAN HATALIKLARINA KARŞI MÜCADALE BAŞLADI
12 Mart 2015 - 0:06

Genel

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkesir İl Müdürlüğü şap ve kuduz aşılama çalışmalarına başladı. Hayvan hastalıklarının kontrol altına alınmabilmesi, yok edilmesi ve diğer bulaşıcı hastalıklarla etkin mücadele sağlanması amacıyla uygulanan projelerden biri de şap hastalığına karşı hazırlanan ‘Risk Bazlı Stratejik Planı’. Bu plan çerçevesinde şap virüsünün yayılma sebepleri ve bu sebeplerin yok edilmesine yönelik tedbirler belirlenirken hastalığa karşı uygulanan aşının yapısı iyileştirilerek daha etkin bir mücadele yürütülmesi hedefleniyor. Geçtiğimiz günlerde uygulanmaya başlanan ve kampanya tarzında yapılan şap aşılamasının ise 30 Nisan tarihine kadar devam edileceği açıklandı.

2 aylıktan büyük tüm büyük baş hayvanların bu kampanya kapsamında aşılanacağı belirtilirken, bu yıl ilk defa aşılanan hayvanlara da yıl içerisinde stratejik plan gereği rapel aşılaması uygulanacağı vurgulandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘Kuduz Hastalığının Kontrol ve Eradikasyonu Projesi’ kapsamında ise il genelinde sahipli ve sahipsiz tüm kedi ve köpeklerin aşılanmasının hedeflendiği açıklandı.

Kuduz Aşılama kampanyasının önceki gün başladığı ve 30 Nisan’a kadar devam edeceği bildirildi.
Üreticilerin kampanya döneminde aşı yaptırmalarının mecburi olduğu belirtilirken, ayrıntılı bilgi almak isteyen hayvan sahiplerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkesir İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğüne ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat edebilecekleri açıklandı. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.