Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAYVAN PAZARI HAZIR

HAYVAN PAZARI HAZIR
29 Eylül 2014 - 0:06

Genel

03

 ***Kurban bayramı için hazırlanan Hayvan pazarı bugün celeplerin kurbanlık hayvanlarını pazara getirmesi ile başladı. Köseler köyünden Rahim Öner ve Zeki Acar bu sene kurbanlık alımı yapacak vatandaşları uyardı.

***2014 Kurban Bayramı için kurbanlıklar pazara indi. Birçok ilde kurbanlık satış fiyatları belirlenirken Balıkesir’de fiyatlar geçen yılla aynı oranlarda seyrediyor. Kurbanlık fiyatları illere göre çeşitli farklılıklar gösteriyor. Balıkesir’de kurbanlık hayvan fiyatları geçen yılki fiyatlarla aynı oranda seyrediyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Hayvan Pazarında büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar alıcısını bekliyor.

Kurban bayramı için hazırlanan Hayvan pazarı bugün satıcıların kurbanlık hayvanlarını pazara getirmesi ile başladı. Köseler köyünden Rahim Öner ve Zeki Acar bu sene kurbanlık alımı yapacak vatandaşları uyardı. Acar, “Kurbanlık alırken özellikle gebe olup olmadığına bakılmalı. Önemli olan uygun kurbanı bulmak ve kurbanı hakkıyla yerine getirerek kesmek. Kurbanlık alırken vatandaş dikkat etsin” dedi. Öner ise konuşmasında dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıraladı: “Küpesi olmayan, çok zayıf olan, gebe olan, yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya ve gözde akıntısı bulunan, pis kokulu ishali olan, öksürük, nefes darlığı, pis kokulu burun akıntısı olan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan, yara, şişlik ve ödemi olan, cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntısı olan hayvanları satın almasınlar”

BAYRAMA SAYILI GÜNLER KALDI

Kurban Bayramı’na 5 gün kaldı. Kurban alıcılarının genellikle hayvan pazarındaki ilk günlerde, fiyat araştırması yapmak için geldiği biliniyor. Kurbanlık alıcılarının, hayvanlarını aldığında götürecekleri ve hayvanlara bakacakları bir yerin olmayışı da, kurbanlıkların pazarda beklemesine neden olan bir diğer ayrıntı. Son gün beklentisi ile fiyatların seyri de sabahtan yüksek akşamüstü saatlerinde ise düşük oluyor. Satışların büyük bölümünün arife günü yapılması bekleniyor. Genellikle araştırıp bakmak için ve fiyat soranlar ile dolup taşan hayvan pazarında beklentiler arife gününde yoğunlaşıyor. Geçmiş yıl deneyimlerini paylaşan cambazlar, Arife günü daha hareketli alış veriş olacağını ümit ediyor. Genelde kurbanlık bakmaya gelenler, arife günü alacaklarını söylüyorlar. En son anı bekliyorlar. Fiyatlar da çok değil, yerinde. Büyükbaşlar 2 bin liradan başlıyor, 5 bin liraya kadar değişiyor. Yetiştiriciler bu konu ile ilgili olarak “Soruyorlar, bayram gününe kadar bakarsanız alalım diyorlar. Biz bayram sabahı getiremeyiz deyince kalıyor, bekliyoryorumunu yaptı.

DSC_0835

HAYRINI GÖR

Birçok müşterinin pazardaki hayvanları bakacak yerleri olmadığı için hemen alıp götürmek yerine son gün veya bayram sabahı alıp doğru kesilecek yere götürmek istediği belirtildi. Her şeye rağmen hayvan pazarında yaklaşan bayram için kurbanlığını bir an önce almak isteyen vatandaşlar müşteri bekleyen satıcılarla el sıkışıp pazarlık yapıyor. Her iki tarafı memnun eden son cümle ise, “Hayrını gör” oluyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da, Kurban Bayramı öncesi hayvan almak isteyen vatandaşları bilgilendirme amaçlı bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamaya göre kurbanlık alacakların dikkat etmesi gereken ana maddeler şöyle sıralandı: “Kurbanlık olarak alınacak küçükbaş ve büyükbaş hayvanların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulan bilgisayar destekli veri tabanlarında kayıtlı olduğunu gösteren kulak küpelerinin olmasına, ayrıca büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlar için nakil belgesinin olmasına dikkat edilmelidir. İller arası sevklerde hayvanların resmi veteriner hekim tarafından sağlık muayenesinden geçmiş olduğuna dair veteriner sağlık raporu bulunmalıdır. Veteriner sağlık raporu olmadan iller arası hayvan nakleden hayvan ve araç sahiplerine, bu hayvanların kesiminin yapıldığı kesimhane sahiplerine idari para cezası uygulanacağı bilinmelidir. Hayvancılık işletmelerinden doğrudan yapılan satışlar hariç kurbanlık hayvanların Kurban Hizmetleri Komisyonlarınca alınan kararlar doğrultusunda belirlenen kurbanlık hayvan satış yerlerinden ve özel kurbanlık kesimi yapılacak işletmelerden alınmasına dikkat edilmelidir.

SAĞLIK İÇİN DİKKAT

 Nakil esnasında hayvanların araçlara aşırı yüklenmemesine özen gösterilmeli, bu araçlarının hayvanların sağlıklı bir şekilde yolculuk süresince yem ve su ihtiyaçları karşılanmasına ve yeterli havalandırma şartlarına sahip olmasına dikkat edilmelidir. Hayvan nakillerinde kullanılan araçlar; nakil öncesinde ve nakil sonrasında mutlaka temizlenip, dezenfekte edilmelidir. Bu kurallara uymayan yetiştiricilerimize, kesim yerlerine ve araç sahiplerine idari para cezası uygulanacağı unutulmamalıdır. Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarını şehir ve kasabalarda çalışma izni almış kesimhaneler ile Kurban Hizmetleri Komisyonu’nun önceden belirlediği kesim yerlerinde, köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesmeleri gerekmektedir. Cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimine izin verilmeyecektir. Kurban kesim yerlerindeki atıkların, kan ve diğer organların herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi için gerekli önlemler alınacaktır. Et en hızlı bozulan gıda maddelerindendir. Bu sebeple parçalama işlemi hızla yapılmalı, hijyenik eldivenler kullanılmalıdır. Kesim sonrasında kanın iyice akıtılması, iç organların uygun bir şekilde çıkartılması, temiz ve keskin bıçakların kullanılması ve genel hijyen kurallarına azami derecede uygun davranılması gıda güvenirliliği ve insan sağlığı için önem arz etmektedir.

850 BİN BÜYÜKBAŞ 2,5MİLYON KÜÇÜKBAŞ HAYVANIN KESİLECEĞİ TAHMİN EDİLİYOR

Kesilen kurban küçükbaş ise kulak küpeleri, büyükbaş ise kulak küpeleri ile birlikte pasaportları, eğer kesim sırasında görevli kişilere teslim edilmemiş ise mutlaka muhtarlıklara, belediyelere veya İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine teslim edilmelidir. Böylece kesilen kurbanın bilgisayar destekli veri tabanından düşülmesi ve hayvan kayıt sisteminin güncellenmesi sağlanmış olacaktır. Kurban Bayramı’nda yaklaşık 850 bin büyükbaş, 2,5 milyon küçükbaş hayvan kesileceği öngörülüyor. Bu yıl için ülke kurbanlık vasfına haiz yaklaşık 1.3 milyon büyükbaş ve 3.5 milyon küçükbaş hayvan bulunmakta olup, vatandaşlarımız kurbanlıklarını rahatlıkla temin edebileceklerdir.” HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.