Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAYVANCILIK İÇİN PLANA İMZA

HAYVANCILIK İÇİN PLANA İMZA
01 Kasım 2014 - 0:07

Genel

Altıeylül Belediyesi ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı arasında Hayvancılık Sektörü Master Eylem Planı sözleşmesi imzalandı.

2014 yılı Fizibilite, Araştırma ve Planlama (DFD) Doğrudan Faaliyet Desteği programı kapsamında kabul edilen ve 3 ay sürecek projede hibe miktarı 36 bin 600 TL olarak açıklandı. Proje kapsamında Altıeylül ilçesi sınırlarında süt sığırcılığı yapan tarım ve hayvancılık işletmelerinin mevcut durumu, konumu ve yapısı, hayvan sayısı, hayvanlardan elde edilen süt miktarı ve kadınların süt sığırcılığındaki rolü ile haycansal atıkların miktarı konuları araştırılacak.

Balıkesir Üniversitesi Bandırma MYO, Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Altıeylül Belediyesi İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütelecek proje kapsamında elde edilen verilen Hayvancılık Master Eylem Planı kitabında yayınlanacak.

Bu verilerin ilçede ileriki yıllarda kurulacak olan Biogaz tesisi ve ilçeye hayvancılık konusunda yatırım yapmak isteyenlere ışık tutacak. GMKA hizmet binasındaki imzada konuşan, Belediye Başkanı Kafaoğlu, hazırlanan planda dört ünsur olduğuna dikkat çekerek, bunlardan birinin kırsal kalkınma olduğunu söyledi. Proje kapsamında hedef grupta yer alan çiftçilere yönelik Bursa Mustafakemalpaşa Sütaş Tesislerinde incilemelerde bulunulacağını ifade eden Kafaoğlu, çiftçilerin süt verimliliği verimliliği konusunu yerinde göreceğini kaydetti.

Altıeylül Strateji Geliştirme Müdürü Özgür Aycil ise belediye sınırlarında 81 kırsal mahallenin bulunduğunu ve 3 bin 934 kişinin tarım ve hayvancılıkla uğraştığını dile getirdi. Aycil, 46 gün içerisinde 2 adet  Teknik Destek Başvurusu, 1 adet Doğrudan Faaliyet Başvurusunu uygulamaya koyduklarını anlatarak, “Bugüne kadar 66 bin TL hibe kazandırdık. Hazırladığımız tüm projelerde ilçemizde ve bölgemizde lider olmayı amaçlıyoruz. Ayrıca İlçe ve bölgemizde yer alan tüm kamu kurumu ve kuruluşlarla koordinasyon sağlayarak projelerimizi hayata geçiriyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz projelerle kurumlar arası uyuma ve güç birliğine önem verdik. ”dedi. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.