Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAYVANLAR ALEMİ VE ÇOCUKÇA DÜŞÜNCELER

HAYVANLAR ALEMİ VE ÇOCUKÇA DÜŞÜNCELER
09 Ocak 2015 - 0:01

Genel

Hatice Fahriye Eğinlioğlu İlkokulu’nun 2-D sınıfı ile Hayvan Sevgisi konusunu konuştuk. Minicik kalplerindeki hayvan sevgisini bizlere aktardılar.

Hemen hemen her insanın küçükken beslediği bir kuş, bir balık, bir kedi mutlaka olmuştur. Hiç hayvan beslememiş olsanız dahi, besleyenlerin mutluluğuna mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Her çocuk hiç değilse sokak hayvanlarına bir tas su vermenin mutluluğunu mutlaka yaşamalı.

NİL SEVİ KARTAL: Hayvanları seviyorum ve kendimi tanıtıyorum. Sevdiğimi hayvanlar; kuzu ve balık. Ve herkese buradan sesleniyorum arkadaşlar! Hayvanların tüylerini yolmayalım. Çünkü onlarda canlı ve onlarında yaşama hakları var. Sakın ağaçları kesmeyelim. Mangal bile yakmak için yerdeki odunları kullanalım. Ağaçlara ve onun üzerinde yaşayan hayvanlara yazık. Biz çocuklar canlılar koruyalım. Büyüklerimizi uyaralım. Gençleri uyaralım. Ve yaramaz yaşıtlarımızı, küçüklerimizi uyaralım. Çiçekleri kopartmayalım. Neden mi? Çünkü her şey yerinde güzel. Kelebekleri ve uğur böceklerini kavanozlara kapatmayalım. Çünkü onların da özgür olmaya hakları var. Kuş gibi hayvanları da kafeslere kapatmayalım.

BÜŞRA ÜNAL: Bizim tavuklarımız var. Sayıları 218 tane. Tavukların bazıları beni gagaladılar. Benim üstüme çıktılar. Sonra babam kapıyı açtı ve hepsi kümesten çıktılar ve hepsi kuluçkalara oturdular ve hepsi teker teker yumurtladılar ve o yumurtaları tavada afiyetle yedik.

TAHİR ARIK: Benim en çok sevdiğim hayvan ve en şirin hayvan “kedi”dir. Bizim sokakta bir kedi var. Onun adını pamuk koydum. Evde de beslemek isterdim. Biz hayvanlara zarar vermezsek onlarda bize zarar vermez.

KEVSER BARUT: Ben kedileri seviyorum. Sonra köpekleri, kuşları, sincapları, horozları, maymunları çok seviyorum. Özellikle kedileri besliyorum. Çünkü onlar çok tatlılar. Kediler et sever. Köpekler de et sever. Kuşlar solucan, sincaplar fındık, horozlar buğday, maymunlar muz severler.

BERFİN NAZ PARLAS: Hayvanları çok severim. Özellikle; köpekleri, kuşları, tavukları ve kuzuları çok severim. Kuş beslemek isterdim. İsmini pamuk koymak isterdim. İsmini pamuk koymak istememin sebebi kuşumun beyaz olması olurdu. Bizim koyunlarımız vardı. Yazın onları beslerken çok eğlenirdim. Aslında bizim balıklarımızda vardı. Ama hepsi öldü. Çok balık beslemiştim. Balıklarımızı çok seviyordum. Çok eskiden bembeyaz bir köpeğimiz vardı. İsmi pamuktu. Bazı insanlar hayvanlara zarar veriyorlar. Hayvanlara zarar vermemeliyiz.

EMRE YILMAZ: Hayvanlara hergün su ver vermeliyiz. Bütün hayvanlara bakmalıyız. Soğuk havalarda hayvanlara yemek koymalıyız. Hayvanlara acıkınca ekmek yem vermeliyiz. Hayvanlara çok iyi bakmalıyız.

AHMET COŞAN: En çok sevdiğim hayvan sultan papağanıdır. Eskiden beslediğim hayvanlar, balık, köpektir. Şimdi bir sultan papağanı. İnternetten araştırıyorum onun için ne zararlı ne faydalı ya da nasıl eğitebilirim diye. Hayvanları çok sevmeli ve onlara iyi bakmalıyız. Hayvanlara zulmetmemeliyiz.

ELİF YILMAZ: Benim en sevdiğim hayvan kaplumbağadır. Kaplumbağalar çok sevimli hayvanlardır. Ama bazı insanlar kaplumbağaları sevmiyorlar. Ben kaplumbağam olsun isterdim. Adını da pompik koyardım. Ben aslında bütün hayvanları severim ama birçok hayvandan da korkarım. Bence hiçbir hayvandan korkmamalıyız. Dışarıda gördüğümüz hayvanlara yemek vermeliyiz. Onlara sevgi dolu yaklaşmalıyız. Hayvanları kafeslere kapatmamalıyız.

SÜEDA NAZ BADAK: Ben en çok kuşları severim. Hayvanlara nazik davranmalıyız. Ben kuş beslemek isterdim. Adını da tonton koymak isterdim. Hayvanlara kötü davranırsak bize saldırabilirler. Bir keresinde kedinin yüzünün her tarafı Japon yapıştırıcısı olmuştu. Sonra kediyi veterinere götürdüler. Kedi bir gecede öldü. Çok üzücü.

SEDA SÖNMEZ: Benim en sevdiğim hayvan yavru kedi. Onlar çok şirin hayvanlardır. Ama başka hayvanları da severim. Mesela kaplanları. Çin’de kaplanları alıp öldürüp derilerini satıyorlarmış. Onlara çok üzülüyorum. Ben evimde kedi beslemeyi çok isterim çünkü çok şirinler. Özelliklede yavru kediler. Eskiden İstanbul’da ablamın en sevdiği sokak köpeği deyzi bir adamın bacağını ısırmış sonra veterinerler onu alıp götürdüler. Ben ve ablam elimizden geleni yaptık ama onu arabaya koyup götürdüler ve biz çok üzüldük.

ECRİN SARI: Ben her gün hayvanlar için şunları düşünüyorum; “ne zaman hayvanlara kötülük yapmayı bırakacaklar?” onlara eziyet ediyorlar. Onlara tuzaklar kuruyorlar, kuşları silahla vuruyorlar. Benim en sevdiğim hayvan kuştur. Ben kuşları severim çünkü çok tatlı ve usludurlar. Eskiden bir kuşum vardı öldüğü için tekrar aldım o da ölünce bir daha almadım. Ben hayvanları çok severim ve ölmelerini istemem.

HALİDE ÖZGE YAŞAR: Benim en sevdiğim hayvan at. Çünkü atlar çok asil ve en iyi arkadaşlardır. İyi kalplidirler. Ben at beslemek isterdim. Şu an kuş besliyorum. At besleseydim onun adını pamuk koyardım. Rengini de beyaz isterdim. Ben hayvanların hepsinin iyi olduğunu düşünüyorum. Kuşlarım ölünce üzülüyorum. Bazı avcılar hayvanları vuruyor.

HASAN BAKIR: Ben hayvanlara güzel davranılmasını isterim. Çünkü hayvanlar karda, kışta yemek bulamazlar. O zamanlar kedilere köpeklere su kabı koymalıyız. Ben hiç hayvanları ayırt etmem. Hayvanları çok severim.

ARDA AYAN: Kurt köpeklerini severim. Aslanları da çok severim. Aslanların yanına yaklaşmamak şartıyla severim yakın olursak ısırabilirler. Birde ördekleri severim.

ARDA KIŞ: Benim hayvanlara karşı düşüncelerim; en sevdiğim hayvan yavru kedi. Sokaktaki hayvanlara kaplara yemek koyup bırakmamalıyız. Sadece biz eğlenmek için hayvanları almamalıyız. Ağaçları kesip kuşların yuvalarını mahvetmemeliyiz. Sokaktaki hayvanlara yardım etmeliyiz. Hayvanlara zarar vermemeliyiz. Hayvanları korkutmamalıyız. Çünkü onlar bize saldırır.

DAMLA ÜSTÜNKOL: Hayvanlara yemek vermeliyiz. Hayvanlara zarar vermemeliyiz. Onları korumalıyız. Eğer hayvanlara zarar veren insanları da uyarmalıyız. En sevdiğim hayvan kedidir. Kedinin tüyleri çok yumuşaktır. Kediler balıkları ve sütleri çok severler. Eğer kediler yaralanırsa onları veterinere götürmeliyiz. Ve eğer hayvanları yeni aldığımızda onları veterinere götürmeliyiz. Sizde arkadaşlar hayvanlara lütfen zarar vermeyin ve yolda gördüğünüz hayvanları koruyun.

MELİS ÖRNEK: Hayvanlara su, yiyecek vermeliyiz. Yoksa hayvanlar açlıktan ölür. Ağaçların yaşlılarını keselim. Ama yeni ağaçlar ekelim. Çünkü üzerinde yaşayan hayvanlar var. Ben köpek beslemek isterdim. Çünkü çok tatlılar ve tüyleri çok güzel.

MUHAMMED HALİT GÜNER: Benim en sevdiğim hayvan fil ve kedidir. Babam bir kere bayatlamış ekmekleri köpeklere vermişti. Kaplumbağanın şanslı olması da evini sırtında taşımasıdır.

UMUT ERGÜN: En çok sevdiğim hayvan aslandır. Ağaçları kesmemeliyiz. Çünkü sincap, kuş, maymun gibi hayvanları öldürebiliriz. Ormanlara fabrikalar kurarsak pis maddeleriyle balıkları öldürebilirler. Benim en çok istediğim şey hayvanat bahçesine gidip aslanları görmeyi isterim. Bence hayvanlara zarar vermemeliyiz.

ALP UZUNOĞLU: Ben hayvanları çok seviyorum. Köpek, kuş, kedi.. bütün hayvanları seviyorum. Hayvanları kurtarırsak onlarda bizi kurtarır. Biz evde kuşlara bulgur, ekmek gibi şeyler veriyoruz. Köpek ve kedilere de et balık gibi şeyler veriyoruz. Herkesin hayvanları sevmesi gerek.

TAHA EGE KAYALI: Benim en çok sevdiğim hayvan pitbuldur. Çünkü o vahşi bir köpektir. O herkese çok saldırır. Şimdi ben bir kere okula giderken bir pitbul bana saldırıyordu ama ben aniden koşmaya başladım. O hayvanı bir kez elliyim dedim beni yalamaya başladı. Ona ekmek vermeye çalıştım ama en sonunda besledim. Benim köpeğim olsaydı ona iyi bakar iyi beslerdim.

BURAK SENCER UĞUZ: En sevdiğim hayvan, kaplandır. Hayvanları korumak için ağaçları kesmemeliyiz. Eğer ağaçları kesersek hayvanları ölebilir. Balıkesir’de bir hayvanat bahçesi olmasını isterdim.

ELVAN KARA: Hayvanları çok severim. En çok sevdiğim hayvan köpektir. Hayvanları soğuktan korumak için yollara su ve yemek bırakmalıyız. Hayvanlar soğukta aç kalırlarsa ölürler. Onları seversek onlarda bizi severler. Kuş, köpek ve kedilerin tüyleri yumuşacıktır. Köpeğim olmasını çok isterdim.

ELİF NAZ YILDIZ: Ben hayvanları çok severim ama bazı hayvanlar beni sevmiyor. Bazı insanlar hayvanlara eziyet ediyor onun için hayvanlar insanlardan korkuyor. Köpekleri çok severim. Benim 6 ay önce köpeğim kayboldu. Evimizde 8 e yakın hayvan besledim. En şirini köpeğimdi. Benim her oyuncağım hayvandır.

HAZIRLAYAN: DURMUŞ ALİ DOĞDU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.