Balıkesir Merhaba Gazetesi

HAYVANLAR GÖRÜCÜYE BIÇAKLAR BİLEYE

HAYVANLAR GÖRÜCÜYE BIÇAKLAR BİLEYE
01 Ekim 2014 - 0:07

Genel

02

 

Kurban bayramı hazırlıkları tam sürat devam ederken son 3 günde çarşı pazar hareketliliği arttı.Kurbanlıklar hayvan pazarında satışa sunulurken, bıçaklarda bileyicilerin kapısını çaldı.

Bıçak bileme işiyle uğraşan esnaf, Kurban Bayramı’na 3 gün kala yoğun mesai yapıyor.Ziraat Odası Dere boyu mevki akıncılar mahallesinde 20 yıldır bıçak bileyiciliği işiyle Uğraşan 60 Yaşındaki Zeki İnişte, yıkılan dükkanının ardından seyyar olarak sürdürdüğü bıçak bileyiciliği işini yürütüyor.Usta İnişte,’Bu işi bilende bilmeyende yapıyor diyerek bıçak bileyiciliğinin önemli olduğunu kurban keserken hayvana eziyet edilmemesi için kör bıçakla hayvana yaklaşılmaması gerektiğini belirterek vatandaşları da uyarıyor.

BIÇAKLAR DÖRT KEZ ELDEN GEÇMELİ

Bıçak bileyici ustası Zeki İnişte, Kurban Bayramları öncesi işlerinin yoğun geçtiğini söyledi. Her mesleğin bir dönemi olduğunu belirten İnişte, Bizim mesleğin de en yoğun olduğu dönem Kurban Bayramı dönemi.ilk başta 50 bıçak biliyorduk. Şimdi ise bu rakam 500’leri buldu’ şeklinde konuştu.Zeki Ustanın Oğlu, aynı zamanda çıraklıkta yapan Samet ise ‘Kurban Bayramı öncesi bu yoğunluk kat kat arttı.Biz senelerdir buradayız bizi tanıyanlar işimizi iyi yaptığımızı bildiği için çevresini de getiriyor. Amaç şu olmalı; kurban mübarek bir iş. Kurbanlık hayvana, acı çektirmeden kurbanı kesmek önemli. Bu anlayışla hareket etmek gerekir. Bıçak bileyiciliği önemli ve hassastır. Çoğu bileyiciliği bilmeden bıçakları bir kerede bileyle bırakıyor. Halbuki bileyicilikte bıçak, 4 işlemden geçer.Son olarakta yağ bileyici ile bu işlem sonlandırılır’ dedi.

200 SENELİK YAĞ TAŞI

Zeki Usta bıçaklar dört kez elden geçmeli diyerek son işlemin yağ taşı ile biley olduğunu söyledi.Yağ taşı Selanikken gelme, 200 sene öncesine dayanan bir taş.Bize de dedemlerden kalan bir taş.İşimizi seviyor ve doğru bir şekilde işimizi yapıyoruz.Günümüzde bilen de bilmeyende yapıyor.Bilmeyenler hem hayvana hem bıçağa yazık ediyor.Vatandaşlar dikkatli olsunlar’ dedi.

BIÇAK BİLEYİ 2TL

Bayram döneminde her bıçağın işlevinin farklı olduğunu dile getiren usta et bıçağının aşırı keskin, deri yüzmede kullanılacakların uçlarının biraz daha oval olması gerektiğini, kemik ve kıkırdak parçalama amacıyla satır tercih edilmesini önerdi. Bileme fiyatlarının bıçaklara göre farklılık gösterdiğini 2TL den başladığını ve büyüklüğüne göre değişen fiyatları olduğunu belirtti.
ÖZEL HABER: KAMİL AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.