Balıkesir Merhaba Gazetesi

HDP Millet İttifakını Rehin Mi Aldı?

HDP Millet İttifakını Rehin Mi Aldı?
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
18 Ocak 2022 - 8:40

HDP Millet İttifakını Rehin Mi Aldı?

            HDP için ilk Eşbaşkan Selahattin Demirtaş; “Sayın Öcalan’ın 20 yıllık hayali” demiş. Aynı Demirtaş, PKK militanlarının cenazelerine katılmayan HDP’li vekillere soruşturma açacağını söylemiş. HDP’nin örgütten talimat aldığı, partinin yönetiminin, milletvekili adaylarının, belediye başkan adaylarının, ayrıca meclis üyeleri adaylarının dağdaki terörist kadro tarafından belirlendiği ayyuka çıkmış.

Daha birkaç gün önce TBMM çatısı altında HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Paris’te öldürülen PKK’lı Sakine Cansız, Fidan Dağ ve Leyla Söylemez’i anarak, ayrıca anıları önünde saygıyla eğildiğini söylemiş.

En son HDP Milletvekilli Semra Güzel’in, 2017’de öldürülen PKK’lı terörist Volkan Bora ile terör örgütü kampında ayrıca aşk fotoğrafları gündeme bomba gibi düşmüş. Kimin umurunda?

CHP’nin üst düzey yönetimi, vekilleri “Görmedim, duymadım, kafamı kuma gömdüm.” modunda. Atatürk’ün kurduğu  (Atatürk’ün partisi değil) parti CHP, Devletin terörü dışarıda da bitirmek için meclise gönderdiği tezkereye ret oyu verecek kadar çizgiden sapmasına makul ve ayrıca mantıklı bir gerekçe maalesef yok. Hatta CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, teröriste, teröristle aşk yaşayan, belki de vekilliğini örgüte üstün hizmetine borçlu olan HDP’li Semra Gürel’e değil de, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti’yi suçlu buldu. Fotoğrafın “çözüm süreci” döneminde çekildiğini iddia etti. Ancak çok kısa bir süre içerinde fotoğrafın 2016-2017 yıllarında, yani çözüm süreci bittikten sonra çekildiği ortaya çıktı. Yüzleri kızardı mı? Sanmıyorum. Çünkü onlarda bu zamana kadar hiç böyle bir şey olmadı.

***

Kendini milliyetçi olarak tanımlayan ve Cumhur ittifakı ile ilgili ota, çöpe aslan gibi kükreyen, her kelimesine laf yetiştiren İYİ Parti’den de ayrıca bir açıklama gelmedi. Demirtaş’ın “Faşist unsurlar” suçlamasına da sessiz kaldılar.

HDP’li Fatma Kurtulan; “…İYİ Parti, size söylüyorum. Size rağmen, içinde bulunduğunuz ittifaka, HDP ve Pe-Ke-Ke’ye içinde gönül vermişlerin de olduğu insanlar oy verdi. Şu an koltuklarınızda HDP’nin oylarıyla oturuyorsunuz. Siz şunu bileceksiniz: En köşede oturuyorsunuz. Bakın, aritmetiğe bakın. Zar zor şu kapıdan içeri girdiniz, en köşede oturuyorsunuz, kapının eşiğinde oturuyorsunuz. Böylesi bir partiye ‘Haddinizi bilin’, ‘Şunu deyin, bunu deyin’ diyemezsiniz.” demişti de İyi Parti cephesinden tek cevap gelmemişti. Hatta genel başkanları HDP’nin terör suçlaması ile hapisteki eski eş başkanıyla kahvaltı hayalleri kurmaya, genel başkan yardımları ise HDP’yi legalleştirmeye devam ediyorlardı.

İYİ Parti cephesi HDP’nin pervasızca saldırılarından çekiniyor ve bir fotoğraf için %8-10 oyu olan bir partiyi kızdırmaya gerek yok mu diyor? Ya da güçleri sadece şehit yakınlarına mı yetiyor?

Amaç; mevcut iktidarı ne pahasına olursa olsun yıkmak olunca ne ilke kalıyor, ayrıca ne duruş! Hepsi HDP’ye teslim olmuş vesselam.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.