Balıkesir Merhaba Gazetesi

Hekimlerin Piri ve Feylesofların Üstadı, Meşhur Dahi: İBN-İ SİNA

Hekimlerin Piri ve Feylesofların Üstadı, Meşhur Dahi: İBN-İ SİNA
Prof. Dr. Fatih Satıl
Prof. Dr. Fatih Satıl( fsatil@gmail.com )
520
19 Ağustos 2019 - 8:39

“Hiçbir ülkeye sığmayacak kadar büyüktü ünüm,

Kimsenin ödeyemeyeceği kadar yüksekti ücretim!”

bu dizeleri kâğıda dökmüş olan İbn-i Sina’nın ünü, İslam dünyasından başlayarak Avrupa sınırlarını aşmıştır. İbn-i Sina, halk dilinde Lokman Hekim, tıp dünyasında ve Batı dilinde ise Avicenna olarak bilinir.

İbn-i Sina, 980 yılında günümüz Özbekistan’ında yer alan Buhara yakınlarındaki Afşana kentinde doğmuştur. Olağanüstü bir zekaya sahip olduğu için daha 10 yaşındayken Kur’an-ı Kerim’i ezberlemiş, felsefe, edebiyat, matematik, tıp gibi çeşitli alanlarda bilgisiyle hocalarını bile geçmeyi başarmıştır.

16 yaşında tıp ilmini öğrenmek için kitaplar okumaya başlamış. Kısa zamanda tıbbi bilgileri öğrenmek bir yana, yeni tedavi yöntemleri de geliştirmiştir. 19 yaşına geldiğinde ise artık o bir tıp doktorudur. Küçük ve büyük kan dolaşımını birbirinden ayıran âlim olarak ün salmıştır.

Genç yaşına rağmen önemli bir doktor oluşu, yeni bilgi kazanmaya duyduğu istek onu bu noktaya getirmiş olabilir ama İslam dünyasının yanı sıra Avrupa’da da ününe ün katmasının en önemli nedeni, “El Kanun Fi’t Tıb” (Tıbbın Kanunu) isimli eseridir. Orta Çağ Avrupası en karanlık dönemini yaşarken İbni Sina‘nın eserleri de Endülüs Medeniyeti aracılığı ile Avrupa’da tanınmış yıllarca, özellikle “Tıp Kanunu” eseri, altı yüz yıl üniversitelerde okutulmuştur. Tıp alanındaki buluşları nendeniyle İbn-i Sina, ‘doktorların sultanı’ olarak anılmaktadır.

Hayatı boyunca yüz elliden fazla eser yazmış olan İbni Sina, 57 yaşında hastalanmış ve kendi kendini tedavi edememiştir ve son sözleri şu şekildedir:

“Kara topraktan gökteki yıldızlara kadar,

En bilge sözlerin ve işlerin sırrına erdim,

İkiyüzlülükten kurtuldum, bütün düğümleri çözdüm,

ÇÖZEMEDİĞİM TEK DÜĞÜM, O DA ÖLÜM…

Bu yıl 17-23 Ağustos tarihleri arasında kutlanacak olan İbni Sînâ Haftası nedeniye İbni Sinayı rahmet ve minnetle anıyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.