Balıkesir Merhaba Gazetesi

HEM AŞIMIZI HEM İŞİMİZİ YAPARIZ

HEM AŞIMIZI HEM İŞİMİZİ YAPARIZ
17 Ekim 2014 - 0:20

Genel

16 EKİM Dünya Çiftçi Kadınlar Günü, Dünya Gıda Günü nedeniyle Balıkesir Valiliği bir etkinlik düzenledi. Balkonuk Center’de yapılan etkinlik kapsamında düzenlenen Tarım ve İnsan Konulu Fotoğraf sergisinin açılışının da yapıldığı etkinlikte kadın çiftçilere plaket sunuldu.Etkinliğe Vali Yardımcısı Selda Dural,Rektör Prof. Dr Mahir Alkan,Belediye başkan Yardımcısı Dinçer Okran,il müdürlerinden bazıları ve kadın çiftçiler katıldı.

Kadın çiftçiler arasında MERHABA Gazetesine konuşan Köylüköy’den çiftçi Cevriye Arslan, bugünü ve bu ödülü hak ettik diye düşünüyorum.Kendimiz ekip kendimizin ürettiği tarlada ihracaatımızıda kendimiz yapıyoruz.Evde anne,merada çoban,tarlada çiftçiyiz’ dedi.

Köylü köy kadın Çiftçilerinden Emine Kardeş ise ‘her işimi kendim yaparım. Her şey kendi elimizden çıkar.Ispanak, maydanoz,marul aklınıza gelen her toprağa düşen üründen eminizdir.Kendimiz üretir, doğal olarak müşteriye sunarız.Hem aşımızı hem de işimizi yaparız’ dedi.

Edremit’ten gelen kadın çiftçi Elif Şen ‘bugün Balıkesir’de bulunmaktan ve plaket almaktan dolayı mutlu oldum. Ben zeytin üretimi konusunda çalışan 3yıldır tarlada olan kadın çiftçilerden biriyim.Çiftçilik konusunda ve en önemlisi de kadına öncelik tanınarak bilinçli çiftçiliğin öğretilmesinden dolayı kendimi şanslı hissediyor ve bunu sağlayanlara teşekkür ediyorum.’dedi.

Edremitli Emine Çapkın ise çiftçilik konusunda ve eğitim konusunda verilen hertürlü bilgiden en güzel şekilde fayda sağladık.Bilinçli bir şekilde tarlada üretim yapıyoruz.Öncelik eğitim olmalıydı ve bu konuda bir şeyler yapıldığı için sevinçliyim.Her çapa yapan çiftçi olamaz diye düşünüyorum.Bilinçli olarak toprağa vurulan çapalara ihtiyaç olduğunu düşünerek kursların sürmesini istiyorum.

Balıkesir Tarım İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş BALKONUK Center’da düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada kadınların tarımsal üretimde,kaynakların sürdürülebilir kullanımda gıda üretiminde ve gıda güvenliğinde sahip oldukları  konulardan hareketle, günün anlam ve öneminden bahsetti.Müdür Erdurmuş,Balıkesir ili ürettiği tarım ve hayvancılık ürünleri ve bakanlığın uyguladığı tarımsal politikalarla ülkemizin lider marka şehirlerinden biri haline gelmiştir.Tartım şehri olan Balıkesirde süt,kırmızı ve beyaz et,zeytin ve zeytinyağı,tavukçuluk ve balıkçılık ilimizin öne çıkan tarımsal sektörleridir.Balıkesir,Türkiye coğrafyasında yetişebilen birkaç ürün dışında tüm ürünlerin yetiştirilebildiği bir iklim ve toprak yapısına sahip bir şehirdir’ dedi.

GÜÇLÜ BİR TARIM ŞEHRİYİZ

Tarım İl müdürü Erdurmuş,bakanlık tarafından yapılan desteklemeler konusuna da değinerek ,Balıkesir çiftçisine 2013 yılında 226 milyon 614bin Bitkisel üretim ve hayvancılık destekleme ödemesi yapıldığını söyledi.Diğer desteklemelerle birlikte toplam 250 milyon destekleme alındığını belirtti.

HABER:FATMA KARA

FOTO:MUSTAFA TETİK

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.