Balıkesir Merhaba Gazetesi

HER GEÇEN GÜN BÜYÜYORUZ

HER GEÇEN GÜN BÜYÜYORUZ
14 Şubat 2015 - 0:10

Genel

Balıkesir İŞKUR Müdürü Nazım Balcı MERHABA’YA konuştu: Kurum olarak koyduğumuz hedefleri yakaladık ancak bunun üzerine çıkmayı düşünüyoruz.

NAZIM Balcı “Kurum olarak en büyük sıkıntımız işveren ile iş arayanların beklentileri örtüşmüyor buda eleman arayanların vasıflı eleman istemesi bu isteklere kurslar açarak işverenlerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz” diyerek işletmelerle birlikte istihdam garantili kurslarının devam ettiğini söyledi. Balcı “Geçtiğimiz yıl açtığımız girişimcilik kursuna 550 kişi katılmıştı. Bu yıl aynı kursu 510 kişiyle açmayı hedefliyoruz. Amacımız ilimizde işsizliği hat asgariye indirmenin yanı sıra işverenlere de kaliteli eleman sunabilmek” dedi.

İl Müdürü Balcı özel sektörün kurumdan beklentilerinin arttığını söyleyerek “2014 yılında 114 bin 337 vatandaşı çeşitli işlere göndermişiz ve bunlardan 15.654 kişisi işe girmiş. Bu rakam azımsanacak bir rakam değil” açıklamasında bulundu. Balcı 1500 kişiyle iş başı eğitim programı yapmak istediklerini belirterek iki kişi çalıştıran bir işyerinde üçüncü kişi işe alındığında o işçiye günlük 25 lira cep harçlığı ile SGK priminin kurumları tarafından ödendiğini kaydetti. Bu sürecin 160 gün devam ettiğini söyleyen Balcı, “Bu süre içerisinde o işçi işi öğrenip kaliteli bir eleman olup belgesini alıyor ve o belge ile istediği yerde öncelikli olarak iş bulabiliyor. Zira hiçbir firma belgesiz eleman çalıştıramayacak” dedi.

Amaçlarının Balıkesir iş hayatına kaliteli ve vasıflı elemanlar kazandırmak olduğunun altını çizen Balcı son olarak bu yıl yine değişik kurslar açılacağını ve bu kursların sonundu vatandaşların iş imkanına kavuşmasının sağlanacağını söyleyerek “Gerekirse ilçelerde veya gidip köylerde bile kurs açabiliriz” diye konuştu. AHMET İMREN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.