Balıkesir Merhaba Gazetesi

Her kapının anahtarı sevgi

Her kapının anahtarı sevgi
04 Mayıs 2015 - 0:02

Genel

Geleceğimizin mimarları çocuklara göre “Sevgi” olmazsa saygı, hoşgörü olmaz. Sizce nedir sevgi dedik ve minicik yürekleriyle samimi cevaplar aldık.
ECE ÖNER: Birbirimizi sevmek çok güzeldir. Birbirimizi sevince yeni dostluklar veya yeni arkadaşlıklar olur. Sevgi insanların birbirini sevmesi, onlarla eğlenceli vakit geçirmesi bunların hepsi sevgiye girer. Sevmek çok güzeldir. Birbirimize hoşgörülü olmamız gerek eğer olmazsak sevginin bir anlamı kalmaz. Ayrımcılık yapmamalıyız. Ayrımcılık yapmak çok kötüdür. Biz çocuklar olarak bizden küçük olanları sevmeliyiz. Bizden büyük olanları saymalıyız. Eğer küçükleri seversek onlarda bizi sever. Ailemizi arkadaşlarımızı sevmeliyiz. Onlara küsmemeliyiz.
ESİN YÜCEL: Her insan birbirini sevmeli. Sevgimizi belli etmeliyiz. Yanında zaman geçirdiğimiz herkesi sevmeliyiz. Annemin babamın ve abimin doğum günlerini kutlarken çok mutlu oluyorum. Çünkü onları çok seviyorum. Sevgi demek arkadaşlarla iyi geçinmek.
FURKAN ÇAKMAK: Sevgi deyince aklıma kucaklaşma geliyor. Sadece ailemize karşı değil arkadaşlarımıza, dostlarımıza karşıda güzel bir şeydir. Sevgi birliktir. Hiçbir zaman kötü söz söylememeli, uyumlu olmalıyız. Sevgi arkadaşlarımızla iyi geçinmek oyun oynamak, sevgi demek insanlar değil hayvanlarla da önemli. Onlarda lazım. Sevgi olursa saygı olursa dünyamız huzurlu olur.
HAYRİ KANDEMİR: En sevdiğim renk mavidir. En sevdiğim hayvan köpek. Annemi ve babamı çok seviyorum. Kardeşimi de. Annem beni karnında taşıdı beni hayata getirdi. O yüzden annemi babamı çok seviyorum. Arkadaşlarımı da seviyorum.
SILA BETÜL ŞEN: Sevgi güzeldir. Aileme sevgi duyarım. Arkadaşlarıma, yakınlarıma, öğretmenlerime ve dostlarıma onları hep severim onları üzmek istemem. Ama bilmeyerek onları üzdüğümde ise özür dilerim. Yine birlikte mutlu bir şekilde hep birlikte oluruz. Ben ailemi arkadaşlarımı yakınlarımı öğretmenlerimi ve dostlarımı her zaman çok severim. Arkadaşlar! Sizde hep ailenizi, arkadaşlarınıza yakınlarınıza herkese sevgi duyun. Sevgi çok güzeldir. Ve de küçüklerimize büyüklerimize sevgi ve saygı duymalıyız. Sevgi dendiğinde ilk başta aklıma saygı gelir. Etrafımızdaki kişilere saygı duyarsak onlarda bize saygı ve sevgi duyarlar. Sevginin hayatımızda büyük bir önemi vardır.
CEYDA GİRGİN: Arkadaşlarıma sevgi ile yaklaştığım için onlarda bana sevgi duyarlar. Annemi çok severim. Arkadaşım sınavda yüksek puan aldığında onunla beraber sevinirim. Ailem beni çok sever. Sevgi olmalı sevgi olmazsa arkadaşlık sıcaklık olmaz.
MUHAMMED ÇAM: Bir insan birbirini severken özelliklerini belirtmeli. Herkese sevgi duymalıyız. Ayrımcılık yapmamalıyız. Oyun oynarken arkadaş seçmemeliyiz. Arkadaşlarımızı küstürmemeliyiz. Bir anımı paylaşmak istiyorum. Sünnet düğünüme yakındı bazı arkadaşlarımla samimi bir şekilde oyun oynadım bazı arkadaşlarımı unuttum. Daha sonra hata yaptığımı anladım.
ESLEM AYYILDIZ: Sevgi demek arkadaşlarına annene, babana herkese iyi davranmaktır. Onlarla güzel anlaşmak demektir. Size bir hikaye anlatmak istiyorum. Bir gün bir çocuk dışarıya çıktı. Arkadaşları ona hep kötü davranmış. O gün o çocuk sevginin ne demek olduğunu anlatmış. Sevgi demek anneye, babaya, arkadaşlarına iyi davranmak ve onun ile güzel konuşmak demektir dedi. Arkadaşları ona hep sevgi ile davrandı.
SERHAT ÖZCAN: Sevgi hayatımızın bir parçasıdır. Sevgi çok güzel bir şeydir. Sevgi bir gün bizim hayatımızı kurtarabilir. Yakın çevremizdeki insanlar çok sevilir ve küçücük çocuklarda sevilir. Sevgi benim güzel hareketimdir. Sevgi bilinmesi gereken yaşaması gereken duygudur.
MUHAMMET KUNDUZCU:Sevgi çok önemlidir. İnsanlar arasındaki güzel bağların kurulmasında çok etkilidir. Sevgi olmazsa insanlar birbirine saygı duymazlar, hoşgörülü olmazlar. Sevgi ve saygı dolu olmalıyız.
HAZIRLAYAN: SERMİN ESEN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.