Balıkesir Merhaba Gazetesi

Herkes Libya’ya Libya ise Türkiye’ye Geliyor

Herkes Libya’ya Libya ise Türkiye’ye Geliyor
Prof. Dr. İbrahim Aydın
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
21 Nisan 2021 - 8:57

Herkes Libya’ya Libya ise Türkiye’ye Geliyor

Eskiden bazı böyyük siyasilerimiz dün dündür, bugün bugün derdi!. İletişim günümüzdeki kadar gelişmediği için, attıkları bir yalanla baya bir yol alırlardı.

Ya şimdi öyle mi? Herkesin elinde cep telefonu var. İnsanlar anında her gelişmeden haberdar oluyor. Yani yalan atarsanız yatsıya kadar da zamanınız yok.

Herşey ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin 2010 yılında  Kıbrıs, Lübnan, Suriye ve İsrail 3,45 trilyon metreküp doğalgaz ve 1,7 milyar varil petrol rezervi tahmin edildiğini açıklamasıyla başladı. Aynı merkez, Kıbrıs Adası’nın çevresinde 400 milyar dolarlık, 8 milyar varil petrol ve Girit’in güney ve güneydoğusunda da toplam 3,5 trilyon metreküplük doğalgaz bulunduğunu açıkladı.

Yani Doğu Akdeniz’de toplam değeri yaklaşık 1,5 trilyon dolar olan 30 milyar varil petrole eşdeğer hidrokarbon yatakları bulunmaktadır. 2010 yılı tüketim miktarlarına göre, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon rezervi, Türkiye’nin yaklaşık 572, Avrupa’nın ise 30 yıllık doğal gaz ihtiyacına eşit gelmektedir.

Bundan sonra Doğu Akdeniz’deki bu kaynaklara çökme ve bu denize en uzun kıyısı olan Türkiye’yi devre dışı bırakmak için bütün planlar yapıldı. Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde darbelerle, ayaklanmalarla kendilerine sıkıntı çıkaracak yönetimler, iktidarlar alaşağı edildi. Türkiye planları ise tutmadı.

Türkiye 1. Dünya Savaşı sonrası düştüğü duruma düşmemek için hazırlıklı ve o döneme göre daha güçlü idi. Ancak yanına mutlaka müttefik bulmak zorunda idi. Çünkü Mısır gibi birçok ülke kayıplarına rağmen İsrail, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan ile hareket ediyordu.

Libya’da meşru hükümet, Batının desteklediği general eskisi darbeci Hafter karşısında zor durumdaydı. Türkiye, BM’lerin de tanıdığı hükümetten yana tavır koydu. Asker gönderme kararı aldı. Sağ olsun evlere şenlik muhalefetimiz buna da karşı çıktı. Neler söylediler neler? Vay Libya çöllerinde Mehmetçiğimiz kırdırılacak filan. Vatandaşımızın aklını karıştırdılar. Türkiye Libya ile münhasır ekonomik bölge anlaşması imzalayarak, tüm planları altüst etti.

Bu süreç yaşanırken Yunanistan Libya’nın Atina Büyükelçisi Dibeybe’yi sınır dışı etti. Ancak Mehmetçik tüm Batı, ABD, Rusya’ya rağmen İHA’sı SİHA’sı dengeleri değiştirdi. Mevcut meşru hükümet yerini sağlamlaştırdı. Atina’dan kovulan Büyükelçi Dibeybe Libya başbakanı oldu.

Sonra ne mi oldu? Batı ve Yunanistan mevcut hükümetle anlaşma için sıraya girip ayaklarına kadar gitti. Yukarıdaki resimde Miçotakis ve heyeti kovdukları Dibeybe’nin karşısında görülüyor!!!

Peki Libya’nın yeni Başbakanı Dibeyde ne mi yaptı? Tam 5 başbakan yardımcısı, 14 bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile Türkiye’ye gelip bir sürü ikili anlaşmalar imzaladı.

Bizim muhalefet mi? Ha onlar yeni bir konu buldu. 128 milyar nerede?

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.