Balıkesir Merhaba Gazetesi

Herkese Şeker Gibi Bir Bayram Diliyorum!

Herkese Şeker Gibi Bir Bayram Diliyorum!
Prof. Dr. Nilay Şahin( nilaysahin@gazetemerhaba.com )
10 Mayıs 2021 - 8:22

Herkese Şeker Gibi Bir Bayram Diliyorum!

Ramazan ayı mübarek ve hayırlı bir ay olması yanında sağlıklı yaşamda da bedenin doğru yapılan bir beslenme ile mutlu olacağı bir aydır aynı zamanda. İşte bu mutlulukların yaşandığı bir ayı daha bitirdik. Şimdi de Ramazan ayını bitirip bayramını kutlayacağız. Tabii bir ay boyunca farklı bir beslenme düzeninden her zaman ki rutin beslenmemize geçeceğiz. İşte bu geçişlerde dikkatli olmak gerekir.

Son orucumuzu tutup sabah oruç sonrası yapacağımız ilk kahvaltımızda çok yoğun ve hızlı bir yeme şekli kesinlikle seçilmemeli.  Aksi taktirde bazı sindirim yani hazım sorunları ve kalp problemleri yaşayabiliriz. Örneğin aşırı ve hızlı yemek kalp çarpıntısına, karında şişlik, nefes darlığı ve reflüye yol açabilir.

Bir bayram ritüelimiz olan baklava, börek, sarma gibi yiyeceklerin özenilerek yapılması var. Bu çok güzel bir gelenek ve devam etmesi de bence çok önemli. Ama burada da bunları abartmadan ve ölçülü yemek önemlidir. Küçük porsiyonlarda ve her öğünde yememek gerekir.

Bir de ramazan ayı boyunca dinlenen vücudumuzu yoğun yağlı kızartmalarla buluşturmamak gerekir. Özellikle bu geçiş döneminde sebze içerikli hafif yemekler tercih etmek iyi olacaktır. Yine sıvı tüketimimizi ayarlamak da vücut için iyi bir destektir. Tabii bu sıvıların başında su, ayran veya ev yapımı meyve suları olmalıdır. Gazlı içecekler yine ramazan sonrası reflüsü olanlarda özellikle reflüyü daha da arttıracaktır.

Söylediğim çerçevede yiyerek bayramı geçirmeniz sizi özellikle bazı ciddi kalp sorunlarından koruyacaktır. Özellikle de zaten bir yüksek tansiyon ve kalp hastası iseniz bu söylediklerime daha da dikkat etmelisiniz. Yine ciddi reflü ve mide yanması olanlarda bayramda yediklerine özen göstermelidir.

Bu bayram maalesef sevdiklerimizden uzak, evimizde olacağız ama olsun bunu yaparsak bir daha ki bayramlarda sevdiklerimize kavuşacağız. Bunu unutmayalım…

Hepinize ağız tadınızı bozmayacak, sağlıklı ve huzurlu bir Ramazan Bayramı  dilerim.

Prof. Dr. Nilay Şahin

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

www.profdrnilaysahin.com

prof.dr.nilaysahin-instagram

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.