Balıkesir Merhaba Gazetesi

HERKESTE BİR BESİN ALERJİSİ!

HERKESTE BİR BESİN ALERJİSİ!
Prof. Dr. Nilay Şahin
Prof. Dr. Nilay Şahin( nilaysahin@gazetemerhaba.com )
179
10 Haziran 2019 - 7:23

Son yıllarda çevremizde ne çok farklı besine karşı alerjisi olan insan duyuyoruz değil mi? Ve ardından şöyle diyoruz: “Ya eskiden böyle şeyler bilmezdik!”. Doğru gerçekten de eskiden besin alerjileri bu kadar yaygın değildi çünkü. Peki ne oldu da besinlere karşı alerjilerimiz başladı? İşte bu sorunun cevabı biraz karışık ama size kısaca özetlemeye çalışacağım.

Hepimiz son yıllarda ne yesek, ne içsek diye konuşuruz olduk. Hatta adını daha önce hiç duymadığımız besinleri hızla hayatımıza soktur. Tarımda da farklı teknikler geliştirdik ve yiyeceklerimizin elde ediliş şeklini değiştirdik. İşte vücudun bu değişikliklere karşı olan reaksiyonları bizlerde alerji gelişimine neden oldu. Üstelik eskiden yeni bir yiyecekle ilk kez karşılaşan çocuklarda yaygın olan besin alerjisi bu nedenlerle erişkinlerde de oldukça yaygın görülmeye başladı. Peki alerji vücutta nasıl bir rahatsızlık yaratıyor derseniz işte cevabı. Alerjik reaksiyon belirtileri öncelikle cilt, mide-barsak sistem, kalp ve solunum sistemini içerebilir. Bu sistemler üzerine ise oluşan yan etkiler; kusma ve mide krampları, kurdeşen, nefes darlığı, hırıltı, tekrarlayan öksürük, şok veya dolaşım çökmesi, ses kısıklığı ve  yutma sıkıntısı, dilin şişmesi, konuşma veya nefes almada zorluk gibi durumlardır. Bazen de hayati risk içeren anafilaksi dediğimiz nefes almayı engelleyen ve vücudu şoka sokan reaksiyonlar olabilir.

Peki en çok alerjen olan yiyecekler hangileri derseniz liste uzun aslında ama ben size en sık karşılaştığımız gıdalardan örnek vermek istiyorum. Yumurta, süt, fındık, balık, kabuklu deniz hayvanı, buğday ve soya alerji oluşumundan başı çekiyor. Bunların içinde çocukların özellikle süte ve yumurtaya karşı alerjik reaksiyonları oluşurken, yetişkinlerde ise meyve ve sebze poleni, fıstık ve fındık, balık ve kabuklu deniz ürünlerine karşı gelişir.

Sizlere bu hafta gıda alerjilerinin nedenleri ve nasıl görüldüğünü anlattım. Haftaya da nasıl tanı koyulduğu ve tedavisini anlatacağım.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.